Genel

Borsada Ayı Piyasası Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Borsada ayı piyasası kavramı borsa işlemlerinde piyasaların düşük seviyelerde işlem göreceği projeksiyonudur. Ekonomilerin dalgalanmalar yaşadığı ve mali istikrarsızlıkların baş gösterdiği durumlarda bu terim kullanılmaktadır. Varlıklar ayı piyasalarına girdiğinde yatırımcılar bunu trend analizlerinden rahatlıkla anlayabilmektedirler.

Trend analizlerinde varlıklara bağlı olarak düşüş görülmeye başladığında ve varlık değerlerinin 1/5’i oranında azaldığında borsadaki ayı piyasaları varlığının başladığından söz edebilmek mümkündür. Bu durumda hisse senetlerine talep azalmakla birlikte piyasa en düşük seviyelerine ulaşmaktadır.

Ayı Tuzağı Nedir?

ayi tuzagi nedir

Ayı tuzağı, borsadaki boğa piyasalarının tersi istikamette bir süreliğine harekete geçmeye başladığı finansal bir duraklamadır.

Borsada Trend Analizi Nasıl Anlaşılır?

Borsada trend analizi düşüşe geçtiğinde birçok belirti gösterebilmektedir. Piyasalar ilk etapta hisselerin değerleri en yüksek lot fiyatlarını görmektedir. Ardından yaşanan sert düşüşler borsaların ayı borsasına girdiğini göstermektedir. Bu durumu trend üzerinden kolaylıkla anlayabilmek mümkündür.

Hisseler en tepe değerlere ulaştığında ise yatırımcılar hızlı şekilde varlıklarını satmaya başlamaktadırlar. Satışlar artmaya başladıkça hisse senetlerinin değerleri de ciddi oranda azalmaya başlamaktadır. Bu işlemlerin artması ile piyasalar en düşük seviyeleri görebilmektedir.

Büyük ve küçük yatırımcılar boğa piyasasına geçmek için en düşük seviyeleri gören hisselere tekrardan alım talebinde bulunarak borsanın yükselişe geçmesini sağlamış olmaktadırlar.

Borsa İşlemlerinde “Ayı Dönüş” Ne Demek?

Ayı dönüşü, borsadaki işlemlerin uzun süre düşük seviyelerde olduktan sonra bu olumsuz tablo kırılıp borsa yukarı doğru seyir etmeye başladığında bu durum “Ayı dönüşü” olarak adlandırılmaktadır. Borsadaki ayı piyasaları ile yatırımcılar önemli paralar kaybedebilmektedir. Bu nedenle ayı dönüşleri yatırımcıların önemli ölçüde yüzünü güldürmektedir.

Borsada Ayı Piyasası ve Boğa Piyasalarının Özellikleri Nelerdir?

borsada ayi piyasasi ve boga piyasasi ozellikleri

Ayı ve boğa piyasalarının özellikleri şu şekilde sıralanabilir:

  • Arz ve Talep: Boğa piyasalarında hisse senetlerine talep artmakta ve fiyat yükselmektedir. Ayı piyasalarında ise hisse senetlerinde satışlar görülmektedir. Bu durum hisse fiyatlarını gittikçe düşürmektedir.
  • Piyasa Davranışları: Yatırımcıların hisse senetleri üzerine sergilemiş oldukları yaklaşımlar borsanın gidişatını önemli ölçüde etkilemektedir. Hisse senetlerinde yaşanan sert düşüşler yatırımcıyı piyasadan uzaklaştırmaktadır. Bu nedenle piyasa davranışları olumsuz etkilenmelere sebebiyet vermektedir.
  • Ekonomiye Olan Bağımlılık: Ekonominin kollarını oluşturan işletmeler tüketici tarafından talep görmediklerinde ülke ekonomisine olan katkıları giderek azalmaktadır. Bu durum beraberinde birçok olumsuzluğuda getirmektedir. İşsizlik, işletmelerin kapatılması gibi daha birçok örnek verilebilmektedir. Böyle bir ortamda ayı piyasasına geçilmesi muhtemel bir sonuçtur. Boğa piyasaları is tam tersi özellik göstermelerinden dolayı ülke ekonomisini olumlu yönde etkileyecek ve böylelikle piyasalar ile ekonomi arasında ayrılmaz bir ilişkinin varlığı ortaya çıkmış olacaktır.
  • Pazara Bağımlılığı: Borsa işlemlerinin ticari faaliyetlere verdikleri tarihsel tepkiler tüm bu boğa ve ayı piyasalarının temelini oluşturmaktadır. Oluşan ekonomik dalgalanmalar neticesinde oluşan piyasanın boğa mı yoksa ayı mı olduğu hemen belli olamaktadır. Bu nedenle tarihsel bir geçmiş ile bakılarak iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Bu özelliklerden de anlaşılacağı gibi borsadaki ayı piyasaları ve boğa piyasaları aslında uzun süreli ekonomik periyodun ürünü olarak karşıya çıkmaktadır. Dünya ve ülke ekonomilerinin düzenli takibi yatırımcıya yol gösterecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu