Teknoloji

Blockchain Teknolojisi Nedir? Blockchain Özellikleri

Blockchain teknolojisi kripto para olarak bilinen Bitcoin’in uyumlu olarak çalıştığı veri tabanıdır. Kripto paraların depolanması ya da gönderilmesi gibi işlemleri mümkün hale getiren altyapı olarak da bilinen Blockchain’in Türkçe karşılığı blok zinciridir. Blockchain şifrelenmiş halde bulunan blokların kullanımı anlamına gelmektedir. Sabit şifreleri olan bu blokların zincirlenmesiyle oluşan ağın işlemleri gerçekleştirdiği veri tabanının ismi Blockchain’dir. Blockchain veri tabanı yapısı ve özellikleriyle son dönemlerde en çok konuşulan teknolojik gelişmelerden biri olmaktadır.

Blockchain’in Kullanım Alanı Nedir?

Blockchain kullanim alanlari nereler

Blockchain Bitcoin olarak bilinen kripto paraların saklanması ya da ulaştırılmasına yönelik olarak oluşturulmuş bir altyapı olmakla beraber teknolojik olarak çok ileri bir gelişmedir. Bitcoin vb. borsalar için yaratılan bu veritabanı teknolojinin birçok alanında kullanılabilecek ve fayda sağlayacak bir yapıdadır. Blockchain veri tabanının özelliklerinin çok gelişmiş olması sebebiyle birçok alanda kullanılması için çalışmalar yapılmaktadır. Bununla beraber çeşitli firmalara ait olarak kullanılan kripto paraların üzerinde yapılan işlemlerin tümü bu altyapıya bağlı olarak ilerlemektedir. Borsa piyasaının gelişmesi ve insanların bu piyasaya yönelik taleplerinin artmasına bağlı olarak Blockchain veri tabanının da kullanımı genişlemektedir.

Blockchain Teknolojisi Nasıl Bir Yapıda İşlemektedir?

Blockchain adından da anlaşılacağı üzere şifreli bloklar arasındaki ilişkiye yönelik olarak işleyen bir ağdır. Bilginin dağıtımı ve paylaşımı için kullanılan blokların tümü şifrelidir. Bu şifreler sabit olup, herkese aynı şekilde ulaşmaktadır. Söz konusu şifrelerin sabit olup herkese aynı anda ulaşması yaratılan bu teknolojinin temel özelliğidir. Bu özellikle Blockchain merkezi bir yapı sahibi olmaz. Merkeziyetsiz olması nedeniyle bu altyapının şifrelerinin kırılması mümkün olmamaktadır. Şifrelerin kırılamaz özellikte olması bu altyapıya dayalı olarak çalışan borsalarda güvenliği sağlamaktadır. Blockchain’in böyle bir yapıya sahip olması özellikle kripto paralar üzerine çeşitli yatırımlar yapan borsacılar için önemli bir noktada durmaktadır. Blockchain’in yapısı borsa piyasalarındaki sanal paraların korunması ve hesapların güvenilirkiği açısından büyük fayda sağlamaktadır.

Blockchain Teknolojisi Özellikleri Nelerdir?

Blockchain veri tabanının borsa dışında da kullanılmak istenmesinin sebebi sahip olduğu özelliklerdir. Blockchain veri tabanının belirleyici özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Blockchain şeffaf bir yapıdadır. Tüm kayıtlara herkes tarafından ulaşılabilir. Bunun sebebi söz konusu kayıtların tek bir ağa bağlı olmamasıdır. Tüm ağlara dağılmış olarak bulunan bilgilere herkes aynı şekilde ulaşabilmektedir.
  • Blockchain’in merkezi bir yapısı yoktur. Tek bir kurum tarafından kontrol edilmesi mümkün değildir. Kontrol farklı ağlara yayılış durumdadır.
  • Blockchain’in veri tabanı dağınıktır. Verilerin bulunduğu ağlar birbirinden farklı ve dağınık durumdadır.
  • Blockchain’in tek bir yerden kontrol edilememesi güvenilir olma durumunu arttırmıştır.
  • Blockchain sağlam bir veri tabanıdır. Tek bir kırılma noktası yoktur. Buna bağlı olarak bozulma ihtimali de olmamaktadır.

Blockchain veri tabanının bu tür özelliklere sahip olmasına bağlı olarak kullanımının borsa piyasalarıyla sınırlı kalması istenmemektedir. Bu özellikteki veri tabanı birçok dijital içeriğin korunması ve güvenilirliğin sağlanması için kullanılabilir. Teknolojiye dair yapılan çalışmalarda son dönemin popüler konularından biri Blockchain veri tabanı olmaktadır.

Blockchain Kimler Tarafından Kullanılmaktadır?

Blockchain kimler tarafindan kullanilir

Blockchain kripto para olarak bilinen paraların alım satım ve dağıtımına yönelik yatırım yapan kişiler tarafından yoğunluklu olarak kullanılmaktadır. Borsa sektörü olarak 2008 yılında ortaya çıkan Blockchain veri tabanı, borsa sektörü yatırımcıları tarafından kullanılmaktadır. Bununla beraber herkesin kullanımına açık olduğu bilinmelidir. Blockchain’in kullanım alanı şimdilik genellikle yatırımcılara hitap eden şekilde kurgulanmış olsa da yaygınlaşması beklenen bir veri tabanıdır.

Blockchain Nasıl Ücretsiz Kullanılabiliyor?

Blockchain dijital ortamda yaratılmış olduğundan dolayı kopyalanması ya da web kullanıcıları arasında dolaşıma girmesi olanaklıdır. Birçok dijital bilgi ve veri tabanı uygulamalarında olduğu gibi Blockchain için de telif hakkının alınması söz konusu olmakla beraber, telif hakkı için gerekli işlemlerin söz konusu dijital bilgi yayılmadan yapılması gerekmektedir. Blockchain öğrenildiği dönemde telif hakkı alınmadığından dolayı çeşitli web kullanıcıları ve bordadaki yatırımcılar tarafından ücretsiz olarak kullanılmaktadır. Dijital içeriklerin telif haklarının korunmasına dair söz konusu yaratıcılar için çeşitli seçenekler bulunmaktadır. Bu noktada yarattığı içeriğe dair telif hakkı sahibi olan kişiler bu veri tabanını satışa çıkarabilmektedirler. Telif hakkına  dair sözleşme yapılması durumunda yaratıcının izni dışında söz konusu dijital içerik ve uygulamaların kullanımı ya da dağıtımı mümkün olmamaktadır. Blockchain için telif hakkına dair bit kontrat bulunmadığından ücretsiz olarak kullanılabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu