Birikim

Bitcoin Soğuk Cüzdan Nedir, Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bitcoin dijital cüzdan günümüzde kullanımı artmış bir madeni ya da kağıt para koruma platformudur. Bitcoin paralara yönelik bir depolama alanı sunar. Mobil internet bankacılığı hesabı gibi işlem görür. Bitcoinleri kullanmak için sadece gizli bir koda ihtiyaç duyulur. Bu kod bir şifre olarak hizmet verir. Bu kod sayesinde bircoin soğuk cüzdan içerisinde paralar güvenli bir şekilde korunur. Kod şifresi çalınması halinde tüm bitcoinler gider. Bu yüzden kod şifresinin muhafaza edildiğine dair dikkatli olunmalıdır.

Bitcoin Soğuk Cüzdan

bitcoin soguk cuzdan
bitcoin soguk cuzdan

Bitcoin soğuk cüzdan hesabı hayatı kolaylaştırmaya yarayan ve tıpkı bir cüzdan gibi işlev gören bir dijital cüzdan hesabıdır. Dünyanın her yerinde bitcoin soğuk cüzdan ile birlikte alışveriş yapmak kolay. Bitcoinle birlikte paralar daha güvenli bir şekilde korunur. Üzerinizde para taşımaya gerek kalmadan tüm paralar bitcoin dijital cüzdan içerisinde korunur. Önemli güvenlik önlemleri ile paralar muhafaza edilir ve istenilen zamanda harcama imkanı sunar. Bitcoin cüzdan paraları çevrim içi depolayan bir alanı insana sunar. Bitcoin cüzdanlarda istenilen miktar sınırsız bir şekilde bulundurulabilir.

Bitcoin Soğuk Cüzdanda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitcoin cüzdan için dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Her bitcoin cüzdanı güvenli değildir. Bu yüzden belli bir takım noktalara dikkat edilmelidir. Bu noktalar şu şekilde sıralanabilir;

  • Güvenli bir anahtar şifresi konmalıdır. Şifrenin başkaları tarafından kolayca tahmin edilmesinin önüne geçilmelidir.
  • Bitcoin kodunun çalınmamasına dikkat edilmelidir. Bitcoin kodunun çalınması halinde hesaptaki tüm paralar bir anda kaybolabilir.
  • Bitcoin soğuk cüzdan içerisinde fazla para bulundurulmamalıdır. Günlük miktarda harcanacak para miktarının bulundurulması daha çok önerilmektedir. Çünkü bitcoin hesabının çalınması halinde oluşacak zararın önüne geçilmesi planlanmaktadır.
  • Online hizmetlerde bulunulurken dikkat edilmelidir. Bitcoin soğuk cüzdan ile online hizmetlerde özellikle çevrim içi servislerde dikkatli olunmalıdır. Bu servisler bitcoin hesabını çalabilir.
  • Bitcoin cüzdanın yedeklenmesi güvenlik için önem taşır. Yedeklenen cüzdan eğer herhangi bir online ödemede sorun çıkarsa hemen devreye girebilme özelliğine sahiptir. Ayrıca bitcoin yedek cüzdanın da şifrelenmesine dikkat edilmelidir.
  • Birçok güvenlik konum kullanılmasına da dikkat edilmelidir.

Bitcoin Soğuk Cüzdan Oluşturma

bitcoin soguk cuzdan olusturma

Bitcoin soğuk cüzdan kurma olayı oldukça kolaydır. İlk olarak Bitcoin.com adresi üzerinden kağıt cüzdan üretme alanına girilmelidir. Açılan sayfanın bilgisayara kaydedilmelidir. Sayfanın bilgisayara kaydedilmesi halinde internet ve bilgisayar arasındaki bağlantı kesilmelidir. Bu işlem çok kısa bir zaman dilimini kapsayacaktır.  Çünkü bilgisayarın geçici olarak çevrimdışı olması gerekmektedir. İnternet bağlantısı kesildikten sonra daha önceden kaydedilmiş olan dosya açılmalıdır. Metin kutusunun açılıp rastgele karakterler yazılmalıdır. Bu işlem yapılarak rastgele bir bitcoin anahtar adresine sahip olunabilir. Dosya çevrimdışı olarak açılıp kaydedildiğinde ve bitcoin adresi de çevrimdışı yapıldığında tüm bu bilgilere kimsenin erişmesi mümkün değildir. Tüm bu işlemler sonucu bitcoin cüzdan güvenli bir şekilde oluşur.

Bitcoin Soğuk Cüzdanı Kullanma

Bitcoin soğun cüzdandan yararlanma sanılanın aksine zor değildir. Bitcoin soğuk cüzdanlar, kağıt cüzdanlar aracılığıyla ya da soğuk hava deposu olarak bilinen donanım cüzdanlarıyla beraber kullanılır. Genellikle de kağıt cüzdanlar aracılığıyla kullanılır. Kağıt cüzdan kullanımı için ise bitcoin.com adresi üzerinden kağıt cüzdan oluşturarak kullanmak mümkün. Kağıt cüzdana ait bir key bilgisi ile hesap adresi bir yere not edilecek şekilde saklanır. Bitcoin sitesi üzerinden oluşturulan kağıt cüzdanın bilgisayar üzerine indirip kullanabilirsiniz. Aktif halde bulunan hesaba da istediğiniz türden kripto paralar göndermek mümkün. Bitcoin soğuk cüzdan ile aktif hale gelen hesaba ait tüm bilgilerin ise saklı tutulmasına ve kimseyle paylaşılmamasına dikkat edilmelidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu