Birikim

Birikim Yapabilmek İçin Nasıl Motive Olunur

Ülkenin son durumuna baktığımızda para biriktirme durumu oldukça zor bir koşula giriyor. Yani her ay gelirlerden bir kısmını kaldırıp bir kenara koymak her bireyin harcı olabilecek bir durum değil. Büyük bir ihtimalle şuanda bu konumuzu okuyunca sizlerde aynı fikirde olduğunuzun kanaatindeyiz. Sizlerde bu şekilde davranıyor ve “ben birikim yapamam” diyorsanız bizim gibi sizlerde yanılıyorsunuz. Tabi bu işin espri kısmı aslında birçok psikolojik danışmanında üzerinde durduğu “ben yapamam” veya “ben edemem” gibi terimler insanın içgüdüsel korkularına dayandığı görülmüştür. Hepimiz düzenli olarak bir kenara para koymanın yorucu, sıkıcı ve neredeyse imkansız olduğunun inancındayız. Yapmış olduğumuz girişimler başarısızlıklarla sonuçlandığından ötürü bu gibi olumsuzlukları düşünüyoruz. Yani kısacası suçun bizde değil, sürekli o sistemin suçu olduğunun kanaatindeyiz. Şimdi sizlere konumuzun devamında para üzerine birikim yapabilmek için nasıl motivasyon olmalıyız ve ne gibi etkenler karşımıza çıkacak bunları aktaracağız.

Şuana Kadar Ulaştığınız Hedefleri Aklınıza Getirin

Birçok kişi para biriktirme konusunda temellerini atmakta ve hemen ardından pes ederek kısa süre içerisinde bu birikimden vazgeçmektedir. Sizlerde her seferinde aynı hataya düşüyorsanız, size tavsiye olarak şuanda sahip olduğunuz her şeyi gözünüzün önüne getirerek nasıl başarıya ulaştığınızı anlamalısınız. Örneğin sahip olduğunuz ev, araba veya geçen sene gittiğiniz herhangi bir gezi ya da tatili aklınıza getirin. Her birinin ayrı bir maliyeti var öyle değil mi? Satın aldığınız o güzel gömlekten tutun, sevgilinize sevgililer gününde satın aldığınız o altın veya gümüş kolyeyi. Tüm bunları yeteri kadar paraya sahip olduğunuz için aldınız öyle değil mi? Öyleyse sizi zorlayan ne? İşte tüm bunları göz önünde buldurarak para birikiminizi tekrar temellerini atarak gerçekleştirebilirsiniz.

Negatif Düşüncelerden Her Zaman Kaçın

Birçok insan alışveriş yapmadan duramıyorum, hayat çok sıkıcı sürekli eğlenmek gerek ve daha birçok farklı deyim üzerine para biriktirme konusundan kaçmakta. Negatif düşünceler arasında yahu daha günde 5 lira atsak ayda eder 150 TL, ben bunu 2 günde harcıyorum derseniz eğer zaten ilk etapta kaybediyorsunuz. Bu tür düşüncelerden uzak durmalısınız. Günümüzde insanların bir asgari ücretle koskocaman bir aileyi geçindirdiğini aklınıza getirin. “Her gün kumbaraya 1 TL atmanız, yıllık bazda 365 TL biriktirmenizi sağlar” sözünü her zaman benimseyin ve uygulayın. Damlaya damlaya gül olur misali düşünceler her zaman sizi pozitif düşüncelerde tutacaktır.

Arada Bir Kendinizi Şımartın

Para biriktirmek elbette ki hiçbir şeyden kendizi mahrum edeceksiniz anlamına gelmiyor. Yani “hayır olmaz, ben para biriktiriyorum doldurma yiyemem” gibi cimrileşecek kadar kendinizi bunaltmayın. Kendinizi para biriktirirken daha da motive etmek için arada küçük harcamalar yaparak şımartabilirsiniz. Özelliklede biriktirdiğiniz paradan küçük bir meblağ ile çok sevdiğiniz bir gömleği ya da eşiniz veya sevgilinize bir demet gül almayı ihmal etmeyin. İşte şimdi anlayacaksınız ki “demek ki para biriktirerek bir şeylere sahip olabiliyor muşum” deyimini söyleyebileceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu