Genel

Bireysel Emeklilik İptali Nasıl Yapılır?

Bireysel emeklilik iptali, BES sisteminden yararlanan kişilerin doğal olarak sahip oldukları bir haktır. Bu sisteme kayıtlı olan kişiler, isterlerse ödemelerini arttırma, azaltma ya da ödeme yapmayı dondurma hakkını da sahiptirler. Kişilerin bireysel emeklilik sisteminin içinden çıkma hakları, bireysel emeklilik sistemi bulunan tüm banka ve sigorta şirketleri için de geçerlidir. Kullanıcılar, istedikleri zaman birikimlerini başka bir bankaya taşıyabilir ya da sistemde bulunan hesaplarını tamamen kapatabilirler.

Bireysel Emeklilik Nedir?

Bireysel emeklilik, çalışan kişilerin geleceklerini garanti altına almak için birikim yaptıkları bir uygulamadır. Bu sistem içinde, gerekli şartları sağlayan kullanıcıların birikimleri üzerine %25 oranında da devlet katkısı koyulmaktadır. 2017 yılında, emeklilik yasası üzerinde yapılan değişiklikler nedeniyle, 4A ve 4C SGK statüsünde çalışan kişilerin bireysel emeklilik sistemi içine girmeleri zorunlu kılınmıştır. Uygulanan bu sistem ile, bireysel emeklilik hesabına üye olmaları zorunlu hale getirilen çalışanların maaşlarından %3 oranında kesinti yapılarak ödemeler otomatik bir şekilde yapılmaktadır. Bu sistem içinde, kişilerin birikimlerinin üzerine koyulan devlet katkısı, bazı koşullara bağlı olarak kişilere verilmektedir.

Bireysel Emeklilik İptali Nedir?

bireysel emeklilik iptali nedir

Bireysel emeklilik iptali, kişilerin sisteme girerken elde ettikleri doğal haklardan biridir. Kişiler, belli sözleşmelerle sisteme alınmadıkları için, sistemi sonlandırmaları halinde herhangi bir ücret ödemek zorunda bırakılmazlar. Kişilerin, bireysel emeklilik iptali durumlarında, herhangi bir mağduriyet yaratılmamakta ve o güne kadar hesap içinde biriken paraları da kişilerin hesaplarına geri yatırılmaktadır.

Bireysel emeklilik iptali yapmak isteyen kullanıcıların, maaşlarını aldıkları bankaya iptal için başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Kişilerin bireysel emeklilik hesaplarının kapatılması için gereken yasal süre 14 gündür. 14 günlük sürenin ardından, kişinin hesabı kapatılır ve biriktirdiği para iade edilir.

Bireysel Emeklilik Cayma Hakkı Nedir?

Bireysel emeklilik cayma hakkı, kişilerin yatırım yapma ya da yatırım kanallarını değiştirme konusunda özgür olmaları anlamına gelmektedir. Kişiler, bireysel emeklilik cayma haklarını kullanmak için şu aşamalardan geçmelidirler:

 • Kişilerin maaşından yapılan emeklilik sistemi kesintileri BES hesaplarına geçtikten sonra, kişilere telefon ya da mail gibi yollarla bilgilendirme yapılmaktadır.
 • Kişiler, cayma haklarının ya da hesap kapatma haklarını, bilgilendirme yapılmasının ardından, 2 ay içinde yapabilmektedirler.
 • İptal başvurusu yapan kullanıcının başvurusunun değerlendirilmesinin ardından, kişinin BES ile bütün bağları kesilir. Kişilerin BES hesabında biriken para ise, belirttikleri diğer banka hesabına aktarılarak iade edilir.

Kişilerin cayma haklarını kullanmaları halinde, devlet katkısında kesinti yapılmaktadır. Kimin ne kadar devlet desteği alabileceği ise şu koşullara göre belirlenir:

 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 3 yıl kalan kullanıcılar, devletin yapmış olduğu katkının %15’ine,
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 6 yıl kalan kullanıcılar, devletin yapmış olduğu katkının %35’ine,
 • Bireysel emeklilik sisteminde en az 10 yıl kalan kullanıcılar, devletin yapmış olduğu katkının %60’ına,
 • Bireysel emeklilik sisteminden emekli olan kullanıcılar, emeklilik sistemi tamamlanmadan vefat eden kişilerin yakınları ya da malulen emekli olmak durumunda kalan kişiler, devletin yapmış olduğu katkının hepsini almaya hak kazanırlar.

Zorunlu Bireysel Emeklilik İptali Nedir?

zorunlu bireysel emeklik iptali nedir

Zorunlu iptal, kişilerin kendilerine verilen 2 aylık cayma hakkı zamanlarını aşması durumunda uygulanmaktadır. Kişilerin BES sisteminden çıkmak istemeleri durumunda, zorunlu iptal şartları uygulanır. Bireysel emeklilik içinden zorunlu şekilde çıkan kişiler için şu şartlar uygulanır:

 • Bireysel emeklilik iptali isteyen kişiler, bağlı oldukları banka ya da şirketlere, bu isteklerini telefon, mail ya da birebir başvuru yollarıyla iletmelidir.
 • Ayrılmak isteyen kişilere, BES hesabının olduğu kurum tarafından 5 gün içinde ayrılma formu gönderilir.
 • Kişiler, bu formları doldurup imzaladıktan sonra, yine faks ya da mail gibi yollarla kuruma geri gönderebilirler.
 • Kişilerin taleplerinin işleme alınmasından en fazla 20 gün sonra, biriktirdikleri para kendilerine iletilerek hesapları kapatılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu