Genel

Bilinçli Farkındalık Yöntemi ile Stres Azaltma

Bilinçli farkındalık yöntemi ile stresi azaltmak modern çağda birçok insanın sorunlara karşı gösterdiği direnci sağlamaktadır. Stres, yaşamın her anında küçük büyük fark etmeden her yaştan bireyin yaşadığı ciddi psikolojik sorunlardan oluşmaktadır. Bu sorunlar ile baş etmek bazı kişiler için kolay bazıları ise zorlu bir sürecin yaşanmasına neden olur. Yaşadığı sorunlar ile baş etmekte güçlük çeken bireyler önce bu sorunu kendilerini tolere etmeye çalışmaktadır. Stresi azaltmak adına yapılan bir takım yöntemler kişilerin hayatlarını kolaylaştırmaktadır. Bireyler farkındalık oluşturarak stresi azaltmak adına bir takım yöntemler uygulamaktadır. Bu yöntemler bireylerin stres ile baş etmede izlediği bir takım eylemlerden oluşmaktadır.

Bankalardan gram altın hesabı nasıl açılır? Detaylarına da bakabilirsiniz.

Stresin Sebebi Nedir? Neden Yaşanır?

Stresin sebebi bireylerin yaşadığı hayat şartları, tutumları, aileleri ve iş ortamı gibi birçok faktörün etkisi ile şekillenmektedir. Sorunlar ile başa çıkmayı başaran kişiler stres ile en az düzeyde ilgilidir. Hayatın her evresinde yaşanan sorunlar ve arka arkaya gelen problemler kişilerin stresten kurtulmalarını zora sokmaktadır. Stres yaşayan bireyler hem kendi karakterleri hem de karşılaştıkları sorunlara karşı direnç sağlamaları güçleşmektedir. Stresin ana sebeplerinden biri olarak ilk karşılaşılan durum, kişilerin karakterleri ve hayata bakış şekilleridir. Bireyler her ne kadar hayatlarında stres ile savaşıyorsa da, bu sorunun üstesinden gelmek için sağlıklı ve dinç bir kişiliğe ihtiyaç vardır.

Mindfulness Yani Bilinçli Farkındalık Nedir?

Bilinçli farkındalık aşırı stresin bireylere getirdiği sorunlara karşı çözüm bulma arayışıdır. Bireyler hayatlarının bazı dönemlerinde yaşadıkları eylemlerin farkında olmadan zamanlarını geçirmektedir. Birey, stresi azaltmak adına hayatlarını daha dolu ve huzurlu yaşamak için yaşamlarında farkındalığı görebilmelidir. Kişiler etrafında olan biten durumları uzaktan bir göz ile izleyerek, sorunlar ile baş etmekte farklı yöntemler izleyebilir. Bu durumda izlenecek yol bilinçli farkındalık olarak ortaya çıkmaktadır. Dikkat becerisini yükselten ve olaylara karşı düşünebilen, ayırt edebilen bireyler farkındalığı yaşamış olur. Bu yöntem stres ile baş etmenin en büyük tedavisi olarak görülmektedir. Teknik doğru bir şekilde kullanıldığında ise bireyler hem kendi hem de çevrelerine hayatı kolaylaştırmak adına bir takım eylemler gerçekleştirmiş olur.

Bankalar arası Türk Lirası piyasası nedir? Detayları yazımızdadır.

Bilinçli Farkındalığın Faydaları Nelerdir?

Bilinçli farkındalık bireylerin hayatlarında yaşadığı streslere karşı gösterdikleri yöntemlerin tümü olarak bilinmektedir. Bu yöntemlerin elbette büyük oranda faydalı yararları gözlenmektedir. Bireyler, bilinçli farkındalık yöntemini doğru bir şekilde uyguladıklarında hayatlarında stresi en az düzeyde yaşarlar veya stres ile tamamen baş ederek bu sorunu ortadan kaldırırlar. Bireyler bu yöntemler yapacakları eylemlerin sonucunda hayatlarında kaliteyi arttıran bir takım metotlar keşfedebilir. Kişiler bu yönteme alıştıkça çevresine de tavsiyeler vererek kendi ve ailesi için hayatı kolaylaştırabilir. Bilinçli farkındalık duyusal zekâya etki ederek farkındalığın her anlamda kazanılmasını sağlamaktadır. Bireyler yöntemi doğru bir şekilde kullanmaya başladıktan sonra etkilerini hızlı bir şekilde görebilir. Bu etkiler sayesinde bireyler bundan sonra karşılaşacakları sorunlara karşı temkinli yaklaşarak stres ile baş etmede büyük ustalıklar gösterebilir.

Bilinçli Farkındalıkta 7 Önemli Tutum

Bilinçli farkındalıkta bireyler yöntemin doğru bir şekilde uygulanması adına bazı tutumları benimsemelidir. Bu tutumlardan şu şekilde bahsedilebilir:

  • Zorluklara karşı sabırlı olmak,
  • Yargılama tutumunun adaletli bir şekilde yapılması,
  • Kişilerin yapmak istedikleri veya bir kimseye yaptırmak istediklerini zorlamadan gerçekleştirmesi,
  • Kabul etmek,
  • İzin vermeyi bilmek,
  • Güven duygusu,
  • Acemi ve boş bir zihin ile yönteme başlamak olarak sıralanabilir.

Bu tutumları sergileyen bireyler stresi azaltmak adına büyük bir yol kat ederek, bahsi geçen bilinçli farkındalık yöntemini hayatlarına kazandırmış olacaktır.

Banka maaştan kesinti yapabilir mi? Bilgileri yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu