Sağlık

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir, Tedavisi Var Mı?

Beyin tümörünün pek çok farklı semptomları mevcuttur. Öncelikle bu rahatsızlık nörolojik bir rahatsızlıktır. Tanı için kesinlikle bir uzman desteği alınmalıdır. Bu muayene de görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Farklı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bu tedavi yöntemleri; ameliyat, kemoterapi ve radyo terapidir. Ameliyatın ardından ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Beyin tümörünün nedenleri biyolojik ve çevresel olmaktadır. Biyolojik nedenleri; genellikle genetik faktörlerdir. Bu semptomların bir kısmını birey kendisi fark edebilir ama bazı semptomlar yıllarca fark edilmeyebilir. Temel belirtileri şu şekildedir:

  • Konuşma bozuklukları
  • Şiddetli baş ağrıları
  • Dengede kalamama
  • Bayılma
  • Görme bozuklukları
  • Davranış bozuklukları

Beyin Tümörünün Saptama Yolları

beyin tumoru saptama yollari

Beyin tümörünün farklı teşhis yolları mevcuttur. Gelişen teknolojik imkânlar sayesinde tümörün teşhisi oldukça kolaydır. Öncelikle nörolojik muayene yapılmaktadır. Beyin tümörü belirtilerini taşıyan bireylerden öncelikle öykü alınmaktadır. Yaşadıkları belirtilerin nasıl ve ne şekilde olduğu uzmanlar tarafından detaylı bir şekilde dinlenmektedir. Örneğin baş ağrısını hangi aralıklarla nasıl yaşadığı, ne zaman başladığı ve ne şekilde ağrıdığı ile ilgili detaylı bir anlatım istenir.

Teknik yöntemlerde şu şekildedir:

  • Beyin tomografisi (BT)
  • Manyetik tınlaşım görüntüleme

Diğer tanı yöntemi ise biyopsidir.

Beyin Tümörü Neden Oluşur?

Beyin tümörünün sebepleri hala tam olarak bilinmemektedir fakat bazı durumların tetikleyici neden olarak değerlendirilebilir. Örneğin bu nedenlerden biri genetik faktörlerdir. Eğer ailede beyin tümörünü olan bir varsa, o kişilerde beyin tümörü görülme sıklığı artmaktadır. Yine yaş önemli faktörler arasındadır. 10 yaş altındaki çocuklarda ve 70 yaş üstü olan bireylerde beyin tümörü görülme sıklığı artmaktadır. Ayrıca ırksal olarak değerlendirildiğinde beyaz ırka sahip kişilerin beyin tümörüne yakalanma olasılığı daha fazladır. Ayrıca beyin tümörü riski cinsiyetle de ilişkilidir. Erkeklerin beyin tümörüne yakalanma riski kadınların beyin tümörüne yakalanma riskinden fazladır. Ayrıca beyin tümöründe bazı çevresel koşullar da etkilerdir. Örneğin herhangi bir kimyasal maruz kalmak, radyasyonun yaygın olduğu ortam ya da yaşamak ve çalışmak… vb.

Beyin Tümörünün Türleri

beyin tumorunun turleri nelerdir

İki çeşit beyin tümörü bulunmaktadır:

  • Birincil beyin tümörü
  • İkincil beyin tümörü

Birincil beyin tümörü; iyi ve kötü huylu beyin tümörü olarak değerlendirilir. İkincil beyin tümörü; vücudun kanserli olan başka bir organı tarafından beyne bulaşan kanser türüdür. İyi huylu olan beyin tümörleri, kalıntı tümör olarak değerlendirilir ve cerrahi tedavi yöntemlerinin ardında en iyi sonuç veren tümörlerdir. Kötü huylu tümörler, çok hızlı büyüyen tümörlerdir. Sağlıklı olan beyin hücrelerine ulaşma hızı ve sıklığı yüksektir. Tedavi şekilleri kesin çözüm odaklı olamamakla birlikte yaşam standartlarını ve insan ömrünü uzatmaya odaklanır.

Beyin Tümörünün Tedavi Yöntemleri

Beyin tümörünün 4 farklı tedavi yöntemi mevcuttur. Bu tedavi yöntemlerinden en hızlı cevap veren yöntemi cerrahi müdahaledir. Özellikle iyi huylu tümörler için tedavi yöntemi olarak seçilen, cerrahi müdahale de kesin sonuç verme ihtimali yüksektir. Fakat kötü huylu tümörlerde, tedavi yöntemi olarak; cerrahi müdahale, kimyasal tedavi, radyo tedavi ve ilaç tedavisi kullanılmaktadır. Bu tedaviler hastanın yaşam standartlarını yükseltmek ve yaşam süresini uzatmaya yöneliktir. Cerrahi operasyonların ardından ilk bir ay radyo tedavi yapılmaktadır.  Bu tedavinin amacı oluşabilecek tümörün önüne geçmek ve yeni tümör oluşum hızına baskı yapmaktır. Yapılan tedaviler, tümörün konumuna, şekline ve cinsine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bazı tümör türlerinde ameliyat ve radyo tedavi kullanılmadan, ışın tedavisi kullanılmaktadır. Yine bu tedavi sürecinde ilaç tedavi yöntemi ile desteklenmektedir. Tüm tedavi koşullarında hastanın doğru beslenmesi, stres düzeyi ve motivasyonu önemli faktörler arasındadır. Ayrıca bağışıklık sistemine olumsuz etki oluşturacak maddelerden uzak durulmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu