Sağlık

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

Beyin tümörünün anlaşılması için belirtiler şu şekilde sıralanabilir:

 • Özellikle geceleri artan, şiddetli baş ağrısı
 • Bulantı ve kusma
 • Çift görme veya bulanık görme
 • Sara benzeri bayılma nöbetleri
 • Kollarda ve bacaklarda kuvvetsizlik, hissizlik, karıncalanma
 • Kişilik bozuklukları, ani davranış değişiklikleri
 • Konuşmada takılma, kekeleme
 • Ani unutkanlık atakları

Bu belirtilerin birkaçının görülmesi durumunda kişi, acilen doktora götürülmelidir. Beyin tümörü kontrolü için nöroloji bölümüne sevk edilir. Bu sayede rahat bir şekilde kontroller yapılarak gerekli müdahalede bulunulur.

Beyin Tümörünün Oluşumu

beyin tumoru olusumu

Beyin tümörünün meydana gelmesi genel hücre yapım ve yıkım işlemlerinde gerçekleşen hatadan dolayı meydana gelir. Vücut, bir hücreyi yapar, yaşatır ve sonunda hücre ölür. Her hücre, vücuttaki görevini tamamlamasının ardından ölmek zorundadır. Ancak bazı durumlarda hücreler olması gerekenden uzun yaşar ve ölme gerçekleşmez. Ancak bu hücrelerin görevleri sona ermiştir. Herhangi bir görevi yerine getirmeyen, boşta kalan hücreler, organ içinde bir yapılaşma oluşturmaya ve organa baskı yapmaya başlar. Bu durumda tümörler meydana gelir. Her organda tümör meydana gelebilir.

Kaç Tip Beyin Tümörü Vardır?

Beyin tümörünün türleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Birincil beyin tümörü çeşitleri: iyi huylu ya da kötü huylu olarak değerlendirilir. İyi huylu tümörler, beyin zarından ve beyin içindeki sinirlerden kaynaklanır. Kaynağı, beynin kendisidir. Doğuştan gelen kalıntı tümörlerdir. Sonradan oluşturulmuş değildirler. Bu nedenle, kaynak kendi beyni olduğundan, cerrahi müdahale durumunda kusursuz sonuçlar almanızı sağlar. Kötü huylu beyin tümörleri ise anormal ve hızlı bir şekilde büyüyen kitlelerdir. Sağlıklı beyin hücrelerinin içine yayılarak, sağlıklı hücreleri de bozarlar. Bu konuda gerçekleşecek tedavi, tümörün yerine ve konumuna göre değişiklik gösterir. Beraberinde bazı risk faktörlerini de getirir. Bu nedenle genellikle yaşam süresini kısaltır.
 • İkincil beyin tümörleri: Metastaz denen, bedende kanserli olan bir organdan beyne sıçrayan tümör tipidir. Tüm kanserlerde beyne sıçrama oranı %25 olarak belirlenmiştir.

Beyin Tümörünün Görülme Sıklığını Etkileyen Faktörler

Beyin tümörünün görülmesinde değişkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Irk: beyin tümörü beyaz ırkta daha fazla görülmektedir.
 • Yaş: 70 yaşın üzerindeki bireylerde beyin tümörü görülme sıklığı daha fazladır. Aynı zamanda 10 yaşın altındaki çocuklarda, beyincik üzerine yerleşen ve doğuştan gelen kullanılmayan hücreler, beyincik tümörüne yol açabilmektedir. Bu yaşlarda ağırlıklı olarak beyin tümörü değil, beyincik tümörü görülür.
 • Aile: Ailede beyin tümörü hikayesinin olması, genetik açıdan yayılmayı arttırır.
 • Risk grupları: Alkol ve sigara kullanımı, kötü yaşam koşulları gibi nedenler, beyin tümörünün meydana gelme riskini arttırır.
 • Kazalar: Kafa çarpması, ani vurma ve düşmeler, beyinde kanama ya da tümör oluşumuna yol açabilir. Özellikle 10 yaş altı küçük çocuklarda beyin tümörüne karşı her çarpma sonrasında doktora başvurulması gerekir.

Beyin Tümöründe Teşhis ve Tedavi

beyin tumoru teshis ve tedavi

Beyin tümörünün belirlenmesi ve tedavi altına alınması süreci, hastanede devam eder. Öncelikle kişi, nörolojik muayene altına alınır. Öykü alımı ve genel muayene yapılır. Beyin tomografisi çekilir. Beyin manyetik rezonans görüntüleme teknikleri kullanılarak tümörün gelişimi ve cinsi hakkında bilgi alınır. Gerekli durumda biyopsiye ihtiyaç duyulur. Tedavi seçenekleri, cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi olmak üzere üçe ayrılır.

Standart olarak tüm beyin tümörlerinde cerrahi işlem kullanılır. Ancak beyin tümörünün oluşma yerine ve yayılma şekline göre çoğalması ya da ameliyat sonrası başka sorunlara yol açmasına karşılık, radyoterapi veya kemoterapi yöntemlerinden biri kullanılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu