Genel

BES Nedir, Avantajları Nelerdir?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile güvenli bir şekilde para birikimi yapılarak erken emekli olabilme şansı elde edilir. BES ile para birikimi yapanlara devlet katkısı ile de avantaj sağlanmaktadır.

BES Ne İşe Yarar?

Aşağıda Bireysel Emeklilik Sistemi’nin sağladığı yararlar detaylı bir şekilde verilmektedir:

 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nde biriken paraların üzerine devlet de %25 oranında katkı payı imkanını ortaya çıkar.
 • Aylık olarak 3, 6, ya da yıllık olacak şekilde vade oranları ile ödeme işlemi yapabilirsiniz.
 • Aylık olarak Bireysel Emeklilik Sistemi’ne yatırılacak paranın değerini kendiniz belirleme şansına sahipsiniz.
 • Otomatik ödeme talimatı ile her ay düzenli bir şekilde banka ya da kredi kartı ile ödemeler aksamadan gerçekleşir.

BES Faydaları Nelerdir?

bes faydalari nelerdir

Bireysel Emeklilik Sistemi’nin ortaya koyduğu faydalar şu şekildedir:

 • Kendi isteğinize uygun olacak şekilde ayarladığınız katkı payı ödemesini her ay düzenli olarak yatırıp geleceğiniz için yatırım yapabilirsiniz.
 • Geleceği ile ilgili yatırım yapmak isteyen herkes Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olabilir.
 • Emekli olacağınız zamana kadar Bireysel Emeklilik Sistemi’nde para biriktirmeniz durumunda emekli olduğunuz zaman bireysel emeklilik fonları üzerinde uzman kişiler tarafından birikimleriniz doğru şekilde değerlendirilir.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nde en az 10 yıl kalınıp 56 yaşının doldurulması durumunda erken emekli olma şansını elde etmiş olursunuz.
 • Stopaj vergisini ödediğiniz zaman ise Bireysel Emeklilik Sistemi’nden erken ayrılma şansınız vardır.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekli olduğunuz zaman ya da erken çıktığınız zaman aylık, 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık olacak şekilde her ay düzenli olarak maaş alır gibi birikmiş toplu paralarınızı alabilme şansınız vardır.

BES Emeklilik Sistemi Nasıl Çalışır?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olmak için öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak da aranan şartların arasında yer alır. Bireysel Emeklilik Sistemi üzerine her ay düzenli olarak katkı payı yatırdığınız zaman emekli olma zamanı geldiğinde ek kazançlar ve devletin sağladığı %25 katkı payı imkanından yararlanabileceksiniz.

Güvenli bir sisteme sahiptir. Her ay ödeyeceğiniz katkı payı miktarını kendiniz belirleyebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkmadan erken emekli olabilme şansınız da vardır. Sisteme yatırdığınız katkı payları “Takasbank” sisteminde saklanır. Hesap üzerinde her gün yatırımlarınızı kontrol edebilme imkanınız vardır. Otomatik ödeme talimatı vererek her ay müşterisi olduğunuz banka ya da kredi kartından belirlediğiniz miktar kadar hesabınızdan katkı payı çekilmiş olacaktır.

BES’te Para Kesilir Mi?

beste para kesilir mi

Bireysel Emeklilik Sistemi üzerinden kesilen paralar ile ilgili bilgiler detaylı bir şekilde aşağıda yer alır:

 • Sistemden erken çıkılması durumunda giriş aidatı ücreti kesilir. Bu ücret de sisteme girilen tarihte asgari ücret miktarı ne kadarsa, %10 oranında kesinti yapılır.
 • Bunun dışında gider kesintisi de yapılmaktadır. Bununla birlikte 3 ay boyunca katkı payını ödemediğiniz durumlarda da her ay 2 TL para kesintisi yapılmaktadır.

BES Ödemeleri Ne Zaman Olur?

BES ödemelerini kendi belirlediğiniz süre itibari ile gerçekleştirebilirsiniz. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne isterseniz yıllık şekilde isterseniz de aylık olarak katkı payı ödemelerini yapabilmeniz mümkündür. Sistemde ödemelerini düzenli şekilde yapanlara devlet %25 oranında katkı payı imkanını ortaya koyar.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne ara verme şansınız da vardır. 3 ay öteleme yaparak katkı paylarını yatırabilirsiniz. Gelir vergisini ödemeyenler de devletin sağladığı katkı payı imkanından yararlanabilecektir. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne her ay düzenli şekilde katkı payınızı yatırmanız için müşterisi olduğunuz bankanın şubesine gidip otomatik ödeme talimatı vererek her ay banka ya da kredi kartınızdan para çektirebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu