Genel

BES mi Hayat Sigortası mı Hangisi Daha Avantajlı?

Bireysek emeklilik sistemi ve hayat sigortası içerik olarak ve daha birçok yönden birbirinden farklı uygulamalardır. Hangisinin daha avantajlı olacağı sigorta yaptıran kişinin konumuna ve hedefine göre farklılık göstermekle beraber bireysel emeklilik sisteminin hayat sigortasına göre daha esnek şartlara sahip olduğu bilinmektedir. Bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortası sağladıkları teminatlar, uygulandıkları kurumlar ve sağladıkları şartlar açısından sigortalı kişiler için çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bu avantajlar farklı kullanım şartlarına sahiptir ve sigorta yaptırmak isteyen kişinin ne amacına yönelik olarak hangisinin daha avantajlı olduğu durumu farklılık göstermektedir.

BDDK değersiz alacakların silinmesi bilgilerine de bakabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi birikim yapmaya yönelik çalışma hayatında yapılan tasarrufların emeklilik sürecinde kullanılması olarak tanımlanmaktadır. Bireysel emeklilikteki amaç, emeklilik durumunda hayat standartlarının çalışma hayatındaki gibi devam etmesini sağlamaktadır. Genellikle birikim amaçlı kullanılan bu sistem özel bir emeklilik türü olarak düşünülebilir.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası ölüm kaza vb. beklenmedik bir durumda kişinin ya da varislerinin hayat standartlarını korumak amacıyla yapılan bir sigortadır. Sigorta şirketleri ile sigorta yaptırmak isteyen kişiler arasında imzalanan poliçede hayat sigortası içinde bulunulması istenen teminatlar belirlenmektedir. Hayat sigortası beklenmedik bir durumun yaşanması durumunda sigortalı kişinin ya da lehtarlarının sigorta şirketinden poliçede belirilen teminatları alması üzerine kuruludur.

Başkasının Papara hesabına para yatırma hakkında detaylar yazımızdadır.

BES Ve Hayat Sigortası Arasındaki Farklar Nelerdir?

Bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortası en temelde tercih edilme amaçları olmak üzere uygulanma biçimleri, uygulanma şartları ve sağladıkları avantajlar yönünden birbirinden ayrılmaktadırlar. Bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortası aşağıda belirtilen açılardan farklılaşmaktadır.

  • Hayat sigortası sigorta şirketleriyle yapılan poliçelere bağlı olarak işlemektedir. Bireysel emeklilik sisteminde ise sözleşme konu hakkındaki bilgisi devlet tarafından onaylanmış danışmanların kontrolünde gerçekleşmektedir.
  • Bireysel emeklilik sisteminden faydalanmak için belli bir giriş ücreti bulunmaktadır. Ancak hayat sigortalarında bu aidat söz konusu değildir.
  • Bireysel emeklilik sisteminden faydalanma şartları hayat sigortasına oranla daha esnek ve değişken olmaktadır.
  • Hayat sigortalarında ödenecek miktarlar bellidir ve değişmez, aynı şekilde sigorta şirketi de değiştirilemez. Bireysel emeklilik sisteminde ise birikim amaçlı ödemeler farklı aralıklarda ve miktarlarda ödenebilmektedir
  • Hayat sigortasında poliçenin içeriğine göre söz konusu hakların sigortalı kişinin yakınlarına devredilmesi mümkündü Ancak bireysel emeklilik siteminde hakların başkasına devredilmesi mümkün değildir.

BES Ve Hayat Sigortasından Hangisi Daha Fazla Tercih Edilmektedir?

Bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortasının tercih edilme durumları, vatandaşların ihtiyaçlarına göre şekillenmektedir. Hayat sigortası bir vefat ya da kaza durumunda vatandaşlar için daha avantajlı olabilirken, bireysel emeklilik sistemi daha rahat kullanım şartları sunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi ve hayat sigortası arasındaki çeşitli farklılıklardan dolayı tercih eden kitleler de farklılk göstermektedir. Birikim yapma amacında olan vatandaşlar genellikle bireysel emeklilik sistemini tercih etmektedirler. Birikim yapmanın yanı sıra beklenmedik olaylara karşı da önlem almak isteyen vatandaşlar için ise hayat sigortası daha avantajlı bir noktada durmaktadır.

Bankalardan gram altın hesabı nasıl açılır? Detaylarına da bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu