Banka

Bekleyen Provizyon Nedir, Ne Kadar Sürer?

Provizyonda bekleme süreci kredi kartlarına ait işlemlerin beklemeye alındığını göstermektedir. Bu bekleme süreci içerisinden kart sahibi tarafından bir ön ödeme yapılarak bekleme işlemi gerçekleştirilmiş olur. Türkiye’de günümüzde yaklaşık 70 milyon kredi kartı bulunmaktadır. Kredi kartı kullanıcılarının birçoğunun da karşılaştığı bekleyen provizyon süreci mevcuttur. Bu da kredi kartı kullanıcılarına bekleme süreçleri doğrultusunda borç katlanma işlemlerinin önüne geçebilmelerinde yardımcı olabilmektedir.

Bekleyen Provizyon İptali

bekleyen provizyon iptali nasil yapilir

Provizyonu iptal etme süreci bankalarla alakalı bir süreç değildir. Provizyonu gönderen firma ile alakalı bir süreci kapsamaktadır. Çünkü her banka belli bir süreç sonrasında ödeme işlemlerinin tahsisatını farklı kanallar etrafında gerçekleştirmek istemekteler. Provizyonu gönderen firma ile iletişime geçilmesi durumunda bekleyen provizyonu iptal etme süreci gerçekleştirilmektedir. Çünkü provizyon ödeme yapılan firma ile alakalı bir durum olduğu için banka ile temas edilse dahi kesin bir sonuç alınamayabilir. Firma tarafından gerçekleştirilen provizyon iptali sonrasında ise kişisel hesaplarınızdan hangi aşamada olduğunuzu öğrenmeniz mümkün.

Bekleyen Provizyon Ne Kadar Sürer?

Provizyonda bekleme süresi banka tarafından konulan kişiye ait harcamaları, bilgileri ve kartı doğrulatmak amacı ile ön onay olarak başlattığı bir süreci kapsamaktadır. Bekleyen provizyon süreci ile dolandırıcılık ve hırsızlık gibi suçların da önüne geçilmektedir. Provizyonda bekleme süreçleri bir günlük bir zaman dilimini kapsamaktadır. Ancak bankalara göre değişkenlik göstererek ertelenme süresi iki güne kadar çıkabilmektedir. Bekleme süresinin bitiminden sonra işlem süreci otomatik olarak devreye girmektedir.

Bekleyen Provizyonun Toplam Tutarı Nedir?

bekleyen provizyon toplam tutar nedir

Provizyon bekleme sürecinde toplam tutar bekleme sürecini içine almayacak şekilde hesaplanarak işlem yapılır. Eğer kişi kendisine verilen toplam süreç içerisinde kartından işlem veya harcama yapmışsa o zaman provizyon bekleme süreci bitiminde yapmış olduğu harcamalar da eklenerek bekleyen toplam provizyon tutar ortaya çıkarılmış olur. Ancak provizyon bekleme sürecinde belli bir sınırı aşmayacak şekilde yapılan harcamalar geçerli kılınmaktadır. Harcama sınırının aşılması durumunda ise devreye uygulanan faiz oranları girmektedir. Yani borçlar faiz işlemleri üzerinden geçirilerek kişiye rapor halinde sunulur. Bekleyen provizyon sürecinde kişi ek hiçbir harcama yapmamış ise banka tarafından kişiye özel indirim uygulanarak toplam borç tutarı içeriği dahil olmak şartı ile ödeme sürecinin sonlandırılmasında yardımcı olunabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu