Genel

BDDK’dan Değersiz Alacakların (Kredi) Silinmesi 

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından değersiz alacakların kayıttan düşmesi ilgili, Basel Bankacılık Denetim Komitesi ilkelerine uyumlu olarak yeni bir düzenlemeye gidildi.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından değersiz alacakların kayıttan düşmesine ilişkin düzenlemesi dâhilinde  “Kredilerin Sınıflandırılması ve Bunlar İçin Ayrılacak Karşılıklara İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ve “Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Muhabese Uygulamaları İle Finansal Tabloları Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

ING Bank telefon bankacılığı bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Yönetmeliklere Dair Hususlar

Yapılan değişiklikler kapsamında “zarar niteliğindeki krediler ve alacaklar” hesaplarında takip edilen ve borçlunun temerrüdü nedeniyle ömür beklenen kredi zararı karşılığı ya da özel karşılık ayrılan kredilerin geri kazanılmasına ilişkin makul beklentiler bulunmayan kısmı raporlamanın ilk döneminden itibaren TFRS 9 dâhilinde kayıtlardan düşebilecek.

BBDK Başkanı Açıklaması

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in, değersiz alacakların kayıttan düşmesine dair olan açıklaması ise şöyledir: “Bankalar bunu uygun görüyorsa muhasebel olarak kayıtlardan silinecek ancak borcu takipleri devam ediyor, borcu takip edebilirler. Orada bir problem yok. Zaten takibe attıkları krediyi silecekler, takibe atılmamış krediyi silmeleri söz konusu değil. Aktiften silme zordu onun kolaylaştırılması hedefleniyor, banka borcunun silinmesi hedeflenmiyor.”

ING Bank cepbank hakkında detaylar yazımızdadır.

Takipteki Alacak Rasyonuna Dair Açıklama

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BBDK) Başkanı Mehmet Ali Akben’in takipteki alacak rasyonuna dair açıklaması şöyledir: “Orası sürekli hareketli bir alan. Önemli güzel gelişmeler olursa faizlerdeki aşağı gitme, enflasyondaki aşağı gitme ve kurltardaki stabilize ya da aşağı düşme konuları onu önemli derecede etkiliyor. Bu arada borcu olanların ödeme kapasitesi artıyor, bu defa oradakilerden de düşüyor, oradan da tahsilat oluyor. Şimdi 5,2 diyoruz ya, orada daha önceden gelenlerin borcu olanlardan ödeme yapanlar da var. Haliyle bunlar da etkiliyor. Yani orasını biliyorsunuz o 6 rakamı açıkladığımızda oraya kadar gelebileceğini söyledik.”

Yeni Düzenlemelere Dair Diğer Hususlar

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun yeni düzenlemelerine dair bilinmesi gereken diğer durumlar aşağıdaki gibidir:

  • Değersiz alacakların kayıttan silinmesine ilişkin düzenlemede, bankaların NPL oranını etkilenmeyecek.
  • Yabancı yatırımcıların sorunlu kredileri almasına ilişki bir düzenle çalışması henüz yok.

Banka hariç nereden para bulabilirim? Detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu