BankaSgk - Ssk - Bağkur

Bayram İkramiyesi Evde Bakım Maaşını Kestirir mi 2021 Güncel

Emeklilerimizi ve aylık hak sahiplerini yakından yakından ilgilendirmekte olan konulardan biri de emekli ikramiyesidir. Yeni torba yasaya göre evde bakım maaşı alan kişilere bayram ikramiyesi verilip verilmeyeceği merak ediliyor.Vatandaşlarımız evde bakım ücreti alan kişilere 1000 Türk lirası ne zaman verilecek şeklinde sorgulama işlemleri yapmakta ve sorunun yanıtını cevap aramaktadır.Bakım aylığı alan kişilere bayram ikramiyesi verilmemekteydi. Ama bu konuda yaşanmakta olan mağduriyetlerden ötürü bakım parası alanlara da ikramiye verilmesi gündemde yer almakla beraber daha yasalaşmamıştır. Evde bakım aylığı bir gelir olarak kabul edildiğinden ötürü bankalardan promosyon ödemesi alabilirler. Yazımızdan bayram ikramiyesi evde bakım maaşını kestirir mi sorusunun yanıtını bulabilir ve 2021 ikramiye miktarları ile alakalı ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Bayram İkramiyelerinden Kimler Faydalanabilir?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafınca geçtiğimiz sene emeklilere Ramazan ve Kurban bayramında olmak üzere yılda iki defa ikramiye verilmesi kararlaştırıldı. Kanunda her sene ibaresi yer almakta ama miktar belirtilmemektedir. Geçtiğimiz sene verilmiş olan ikramiye miktarı 1.000′ er Türk lirası olmuştu. Bu sene ise enflasyon oranları dikkate alınarak ikramiye ödemelerinin artırılabileceği söylenmektedir. Verilmiş olan ikramiye ödemeleri memleketimizde bulunmakta olan 12, 5 milyon emeklinin yüzünü güldürmüş ve emeklilerin senelik kazançları 2.000 Türk lirası. artış göstermiştir.

Emekli ikramiyelerinden yararlanacaklar altta yazılı olan gibidir;

 • SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığından emeklileri
 • Geçici köy korucuları
 • Gelir aylığı almakta olanlar
 • Gaziler ve 1. dereden şehit yakınları ailesi
 • Er ve erbaşlar
 • Şampiyon sporcuları
 • Vazife ve harp malulleri
 • Kora, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı Gazilerine

1000 Türk lirası Bayram İkramiyesi Nisan’da Ödenecek

Terörden zarar görmüş olan siviller ve bunların hak sahipleri verilecek olan ikramiyelerden faydalanabilecektir.

Koronavirüs salgınının memleketimizde yayılmasını önlemek için hayata geçirilecek tedbirler dahilinde devreye alınmış olan Ekonomi İstikrar Paketinde  emekliler için düzenlemeler ve müjdeler verildi.  2021 Ramazan Bayramı ikramiye miktarı belli oldu. 1000 Türk lirası ikramiyeler Nisan ayı maaşları ile beraber verilecek.

Aile ve Çalışma Bakanı Zehra Selçuk bayram ikramiyelerinin Mayıs ayından Nisan ayına  öne çekildiğini belirtti. Bakan Selçuk;

Emeklilere 2018’den itibaren dini bayramlarda bin lira ikramiye vermeye başladıklarını “Bu konuda önümüzdeki Ramazan Bayramı ile ilgili müjde niteliğinde bir karar aldık. Emeklilerimize, Ramazan Bayramı için Mayıs ayında ödenmesi gereken bin liralık bayram ikramiyelerini Nisan ayında vereceğiz.” açıklamasında bulunmuştur.

Sosyal Güvenlik Kurumu tahsis numarasına bakılarak ödenecek olan emekli ikramiyeleri ödeme tarihleri belli oldu.

》》  Halkbank’tan Satılık İkinci El Araç Başvurusu

17, 18, 19 olanlar için 7 Nisan,

20, 21, 22 olanlar için 8 Nisan,

23, 24 olanlar için 9 Nisan,

25, 26 olanlar için 10 Nisan’da,

4b (Bağ-kur) ve (Emekli Sandığı) kapsamında olan kişilere ise 11 Nisan’da ödenecek.

Evde Bakım Aylık Maaşı Alanlara Bayram İkramiyesi Var mı?

Görüldüğü şekilde yukarıdaki listede evde bakım aylık maaşı alanlar bulunmamaktadır. Geçtiğimiz sene evde bakım aylık maaşı alanlara Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye verilmemiştir. Evde, hasta, yaşlı, engelli veya hasta bakan kimselere bakanlara aylık 1085 Türk lirası ödeme veriliyor. Evde bakım aylık maaşı almak için hane içindeki kişi başı gelire bakılmaktadır. Hane içi birey başı gelirin asgari ücretin 2/3 ünden az olması gerekiyor. Kişi başı gelirin 2021 senesi itibari ile 981,27 Türk lirası‘ dan yüksek olmaması gerekmektedir.

 

İkramiye bu standartlara bakılarak ek gelir sayıldığı için evde bakım aylık maaşı alanların aylık baza vurulduğunda hane içi gelir miktarı yükseliyor. Bu nedenle geçtiğimiz sene kendilerine bayram ikramiyesi ödemesi yapılmadı. Ama bu durum büyük tepki toplamıştır. Konu  şu an için mecliste görüşülmekte olup daha taslak aşamasındadır. Kanun kapsamına girdiğinde 2021 senesinde evde bakım maşı alanlarda Ramazan ve Kurban bayramlarında verilecek olan ikramiyelerden faydalanabilecektir.

Bakım Parası Alanlara 1000 Türk lirası İkramiye Ne Zaman Verilecek?

Ramazan ve Kurban bayramları öncesi emeklilere verilecek olan bu ikramiyeler gelir olarak kabul edilmiştir. 2000 / 12 = 166,66 Türk lirası (aylık) Şu demek oluyor ki emekli maaşlarına senelik 2000 Türk lirası, aylık ise 166 Türk lirası iyileştirme yapılmış oldu. Evde bakım aylığı alabilmek için bu miktar hane içi geliri yükselttiğinden ötürü bir çok engelli ve evde bakım aylığı alan vatandaşımızın maaşları kesilmiş oldu ve kendilerine ikramiye ödemesi yapılmıştır. Konu Engelliler Konfederasyonu tarafınca ele alındı ve bu kararın doğru olmadığı dile getirilmiştir. Yapılmış olan açıklamada evde bakım maaşının bağlanabilmesi için asgari ücretin 2/3 miktarının baz alınmasının doğru olmadığı ifade edilmiştir.

Söz bahsi maaşlar engelli ve bakıma muhtaç olan yurttaşlarımızın temel gereksinimlerinin karşılanması amacı ile kullandırılmaktadır. Bu amaçla senelik 2.000 Türk lirası iyileştirme yapılıyor diye, kendilerine ömür boyu verilmekte olan maaştan yoksun kalmaları söz bahsi olmaktadır. Bu amaçla birçok vatandaşımız mağduriyet yaşamıştır. Olayın mahkemeye taşınacağı ve hak beyanı yapılacağı söylenmiştir. Bu açıklama sonrasında bakanlık kanadından bir takım açıklamalar gelmiştir.

》》  e-Devlet Üzerinden Sosyal Yardım Para Yardımı Sorgulama

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafınca yapılmış olan açıklama sonucunda bu mağduriyetin giderilmesi amacı ile çalışma başlatılacağı belirtilmiştir. Konu mecliste görüşülmekte ve daha taslak aşamasındadır. Eğer kabul edilirse evde bakım aylık maaşı alanlar da 2021 senesi Ramazan ve Kurban bayramlarında kendilerine verilecek olan 1000′ er Türk lirası ikramiye ödemelerinden yararlanabilirler.

Yeni Torba Yasada Evde Bakım Aylığı 2021

Evde bakım maaşı üvey çocuklar da dahil olmak suretiyle yatak hastası veya engellinin eşi, evlatları, ebeveyni, torunu, torunlarının eşleri, kardeşleri, kardeşlerinin eşleri, kardeş evlatları ve kişilerin eşleri, kayınvalideleri ve kayınpederleri, eşlerinin kardeşleri ve kişilerin eşleri, yeğenleri, amca ve yenge, amca çocuğu, amca çocuğunun eşi, hala ve enişte, dayı ve yenge, dayıların evlatları, teyze, teyze eşi, teyze evlatları alabiliyor. Evde bakım aylık maaşı bağlanabilmesi için bu şahısların engelli veya yatak hastasının bakımı ile şahsen ilgilenmeleri gerekiyor. Evde bakım aylık maaşı alabilmek için altta yazılı olan koşulların sağlanması gerekiyor;

 • Gelir kriterlerinin makul olması,
 • Bakıma muhtaçlık kriteri,
 • Ağır engelli olduğunu gösteren sağlık kurulu raporu,
 • Hastanın bakıma muhtaç olması,
 • Hastanın ağır engelli olduğunun sağlık raporu vasıtası ile belgelemesi (Engel oranının yüzde 50 ve üstünde olması ve sağlık raporunda ağır engelli ibaresinin yer alması)
 • Hane içi şahıs başına düşen gelirin asgari ücretin üçte ikisinden yüksek olmaması,
 • Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlükleri tarafınca Bakım Hizmetleri Değerlendirme heyeti tarafınca aylık maaş alması makul görülen kimselere aylık maaş bağlanmaktadır.

Evde bakım aylık maaşı 2021 senesinde 1.460 Türk Lirasına yükseltildi. Bu miktar geçtiğimiz sene  1.384 Türk Lirası idi.

Ayrıca bakıma muhtaç bireyin maaşının da yine şahıs başı gelirden yüksek olmaması gerekmektedir. Hükumet tarafınca bayram ikramiyesi mevzusunda düzenlenmiş olan torba yasada şu an için evde bakım aylık maaşı alanlara ikramiye verilip verilmeyeceği ile alakalı bir ibare bulunmamakla birlikte bakanlık tarafınca yapılmış olan açıklama neticesi verilecek karar ileriki günlerde belli olacaktır.

Evde Bakım Yardımı Ücreti Ne Kadar?

Bildiğimiz gibi enflasyonun yükselmesi ile beraber asgari ücrette de yüzde 15 düzeylerinde bir artış seyredildi. Bu artışla beraber hane içi birey başı gelir kriteri de 981,27 Türk lirası‘ ye yükseldi. Geçen sene birey başı gelir ücreti 847,17 Türk lirası idi. Bu miktarın belirlenmesinde gelir testi esas alınmaktadır. Yapılacak olan test sonrası hane içi birey başı gelir ücreti eğer 981 Türk lirası’ nin altında kalıyorsa evde bakım yardımı bağlanabilecektir.

》》  ING Bank Telefon Bankacılığı-0850 222 0 600

Evde bakım maaşı 2021 senesinde 1.460 Türk Lirasına yükseltildi. Bu tutar geçtiğimiz sene  1.384 Türk Lirası idi.

İkramiyelerin gelir sayılmaları ile beraber, geçtiğimiz sene yapılmış olan gelir testlerine bu emekli ikramiyeleri de eklenmişti. Ama taslak yasalaşırsa ikramiyeler gelir testi hesaplamalarının haricinde kalacak. Geçtiğimiz sene başlatılan uygulama sonucunda evde bakım yardımı alanlar ikramiyelerden yararlanamadı. Veya ikramiye alanların hane içi gelir tutarları yükseldiğinden ötürü kendilerine verilmiş olan bakım paraları kesildi.

Bakan Selçuk tarafınca yapılmış olan açıklamaya göre bu mağduriyetler giderilecektir. Yeni düzenleme ile beraber hane içi birey başı gelire ikramiyelerin dahil edilmemesi ve yardım alanların verilecek olan bu hizmetlerden faydalanmaya devam edeceği ifade edildi.

Evde Bakım Aylık Maaşı Alanlara Müjde!

Düzenleme eğer yasalaşırsa 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanununda Farklılık Yapılması hakkında verilmiş olan teklifin taslağına , teklif kabul edildiğinde altta yazılı olan ibare eklenecektir;

5510 sayılı kanununa eklenmiş 18. madde kapsamında Ramazan ve Kurban bayramları için emekli ve Sosyal Güvenlik Kurumu hak sahiplerine ödenen bayram ikramiyeleri, hane içi kişi başına düşen gelirin bulunması için yapılan hesaplamalara dahil edilmeyecektir. 

Geçtiğimiz sene 513 bin 276 birey evde bakım maaşından yararlandı. Bakıma muhtaç olan engellilere ödenecek olan maaşların Meclis Genel Kurulu’nda kısa zaman sonra gündeme gelmesi bekleniyor.

Evde bakım aylık maaşı alanlara ikramiye verilip verilmeyeceği bahsi ile alakalı henüz kesin bir açıklama yapılmadı. Ama hak sahipleri ikramiye ödemeleri ile beraber aylık maaş almaya devam etmek ve gelir testine ikramiye tutarının dahil edilmemesini talep ediyor.

E-devlet Evde Bakım Aylık Maaşı Sorgulama

Evde Bakım Aylık maaşı ödemelerini e-Devlet üzerinden Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ile e-Devlet parolanızı kullanarak giriş yaptıktan sonrasında arama çubuğuna “Engelli Evde Bakım Ödeme Bilgileri Sorgulama” ekranına tıklayarak sorgulayabilirsiniz. Evde bakım maaşı ile alakalı bütün ayrıntılar ulaşabilirsiniz. Engelli Evde Bakım Ödeme Detayları Sorgulama özelliği Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı sekmesinin altında bulunmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu