Banka

Bankalar Arası Türk Lirası Piyasası Nedir?

Bankalar arası Türk Lirası piyasası bankaların aralarındaki para alışverişini tanımlamak için kullanılmaktadır. Bankalar çeşitli durumlarda ve dönemlerde nakit açıkları için birbirlerinden borç alabilmektedir. Bankaların kendi aralarında girdiği bu borç ilişkisi bankalar arası Türk Lirası piyasasıdır. Bankalar Türk Lirası piyasası için Merkez Bankası bünyesindeki İnterbank’ı kullanabilecekleri gibi serbest piyasa içinde de nakit alışverişi gerçekleştirebilirler. Ancak para alışverişlerinde İnterbank’ı kullanmayan bankalar için belli limitler koyulmaktadır. Bankalar arası Türk Lirası piyasası serbest piyasa içinde de mümkün olmasına rağmen, İnterbank üzerinden yapıldığı durumlarda limit sınırlması bulunmamaktadır.

Banka hariç nereden para bulabilirim? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Bankalar Arası Türk Lirası Piyasası Hangi Durumlarda Rağbet Görmektedir?

Bankalar arası Türk Lirası alışverişi sürekli olarak gerçekleşen bir işlem olmamakla beraber dönem dönem bu piyasaya rağbet artabilmektedir. Bankalar arası Türk Lirası piyasası, bankaların nakit stoğunun fazla olduğu zamanlarda pek kullanılmamaktadır. Bununla beraber piyasada nakit sıkıntısı yaşandığı dönemlerde Türk Lirası piyasası rağbet görmeye başlamaktadır. Türk Lirası piyasasındaki faiz oranları ise nakit ihtiyacının yoğunluğuna göre değişmektedir. Bankaların yüksek miktarda nakit sıkıntısı çektiği dönemlerde faiz oranları yükselmektedir.

ING Bank EFT/Havale ücretleri ve saatleri hakkında bilgiler yazımızdadır.

Bankalar Arası Türk Lirası Piyasası Nasıl İşlemektedir?

Bankalar arası Türk Lirası piyasası Merkez Bankası bünyesindeki İnterbank aracılığıyla ya da bankaların kendi aralarındaki serbest piyasa şartlarına göre yapılabilmektedir. Nakit ihtiyacını karşılamak için birbirlerinden borç alan bankalar için İnterbank’ı aracı olarak kullanmak, serbest piyasaya göre daha güvenli olmaktadır. İnterbank aracılığı ile yapılan borç alma ve verme işlemeleri belli faiz oranları üzerinden, güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Bununla beraber bankalar serbest piyasa içinde repo faiz oranı üzerinden de Türk Lirası piyasasını kullanabilir.

Bankalar Arası Repo Piyasası Nedir?

Bankalar arası repo piyasası borç alma verme işlemleri için İnterbank’ın tercih edilmediği durumda kullanılan serbest piyasa anlamına gelmektedir. Repo piyasası üzerinden nakit ihtiyacının karşılanmasında limit miktarı ve faiz oranı borç ilişkisine girecek bankalar tarafından belirlenmektedir. Bununla birlikte repo piyasası üzerinden TL alışverişi çok güvenli değildir. Buna bağlı olarak serbest piyasa içerisinde oluşacak borç ilişkisi için limit söz konusudur. Belli miktar üzerinde anlaşan iki banka arasındaki borç ilişkisinde repo faizi uygulanmaktadır. Bankalar arası Türk Lirası piyasası için serbest piyasa için de repo dışında bono piyasası da bir seçenek olmaktadır.

Banka hesabından Papara hesabına para yatırma/çekme bilgilerine de bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu