Kredi

Bankadan İcra Geldi! Ne Yapmalıyım?

Bankadan kredi çektiniz. Lakin bundan sonra ödeyemeyecek durumdasınız. Bu şekilde bir durumda ne gibi olaylarla karşılaşacağınızı ve bu durumdan nasıl kurtulabileceğinizi sizler için araştırdık. Bu sebeple başınıza iki şey gelebilir; İlk olarak Merkez Bankası’nın kara listesine alınırsınız. Veya hakkınızda yasal takip başlamış olur. Ayrıca yasal takip icra derecesine kadar gelebilir. Yasal takibe ulaşmadan önce önünüzde 90 günlük şu demek oluyor ki 3 aylık bir zaman bulunur. Bu sürenin aralıksız olması ile alakalı bir vaziyet söz bahsi değildir. Şayet ödeme yapmadığınız toplamda süre 90 günü geçer ise hakkınızda yasal işlem başlayacaktır. Şayet bu 30 günlük zamanda borcunuzu öderseniz borcunuza ek olarak yalnızca gecikme faizi ödersiniz.54.günde ise borçluya ihtar çekilmek sureti ile uyarı gönderilmektedir. Bu sebeple gecikme faizine ek olarak ihtar tutarı da ödemek mecburiyetinde kalmış olacaksınız.

 

3 ay süre dolduğunda ise kredi çektiğiniz banka yeniden sizinle iletişime geçer. Siz bu iletişim sonucunda borcunuzu yapılandırmaya gidebilirsiniz. Veya gecikme faizi ve ihtar parası ödeyerek borcunuzu kapatma yoluna gidebilirsiniz. Bu tarz şeyleri yapmadığınızda hakkınızda yasal işlem başlayacaktır. Bundan sonrasında yazışmalar bitecek, bundan sonra muhatabınız banka olmayacaktır. Zira banka anlaşmalı olduğu bir avukat yolu ile dosyanızın devir işlemini gerçekleştirecektir. Şayet avukatı ikna edebilirsiniz aylık maaş muvafakatına başvurabilir, ara ödemelerle bu durumdan kurtulabilirsiniz. Lakin bu taahhüde karşın da borcunuzu ödeyemezsiniz 3 aylık hapis cezasına mahkum olmuş olursunuz. Bu sebeple çeşitli yaptırımlarla karşı karşıya kalmış olacaksınız. İcra Müdürlüğü 7 gün içerisinde borcunuzu ödemeniz için talepte bulunacaktır. Tebliğden sonrasında tüm mal varlığınıza satılamaz şerhi düşecektir.

 

Hukuki Sürecin Sonuçları Nedir?

Merkez Bankası sizi kara listesine almış olur.

Siciliniz bozulur.

Kredi notunuz düşer.

5 sene zaman ile kredi çekemez, kredi kartı alamazsınız.

Banka hesaplarınıza mahkeme sonucu ile beraber bloke konulabilir.

Maaşınızın belli bir kısmına el konulabilir.

Hakkınızda icra takip edeni başlatılır.

İcralık Olmaktan Nasıl Kurtulabilirim?

 

İlk olarak borcunuzun tümünü ödeyerek işe başlayabilirsiniz. Lakin tamamını ödeyecek durumda değilseniz en azından asgarisini ödemek faydanıza olacaktır. Zira bu durumda borcunuza bir tek faiz işleyecek, yasal sürecin başlangıcına bir nebze de olsa önüne geçmiş olacaksınız. Yasal takip işlemi başlamadan yapmanız gereken öteki şey ise, biriken borçlarınıza hızlı bir şekilde önlemek ve borç yapılandırmasına gitmektir.

 

Borç Kapatma

 

Şayet borcunuzu kapatma imkanınız var ise asla beklemeyin. Zira bu sayede borcunuza faiz eklenmesinden de kurtulmuş olacaksınız. Lakin ödeme imkanınız yok ise yasal işlem başlamadan bir an evvel borç yapılandırması yapmanız da yarar var.

 

Borcumu Nasıl Yapılandırabilirim?

 

Kredi borcunuzu 1-2 ay ödeyememeniz bir sorun teşkil etmez. Lakin borcunuz sürekli birikiyorsa problem büyük. Vaktinde ödemediğiniz borçlarınız başınıza oldukça dert açacaktır. Hem kredi notunuz etkilenecek hem de birikerek içinden çıkılmaz bir hal alacaktır. Bundan dolayı borcunuzu yapılandırabilirsiniz. Lakin bu durumda işleyecek olan faiz kredinizin faizi değil yapılandırma faizi olacaktır. Bu da yeni bir maliyet anlama gelir. Bu durumdan kurtulmak için kredi kartı borçlarınızı, ihtiyaç kredisi borçlarınızı aynı yere toplayarak tek bir elden yapılandırmaya gidin. Hepsine tek tek faiz ödememiş olursunuz.

 

Farklı Bir Bankadan Kredi Çekerek Borcumu Ödeyebilir Miyim?

 

Yapmanız gereken ilk şey ihtiyaç kredisi kullandıran bankaların faiz oranlarını detaylı incelemek ve size en makul, en az faizli krediyi tespit ederek kredi çekmek olmalıdır. Çektiğiniz kredi ile borcunuzun faizi daha çok işlemeden borcunuzu kapatabilirsiniz. Böylelikle tek bir bankaya ve tek bir krediye borcunuz olacak. Burada dikkat etmeniz gereken şey vade ve her ay ödeyeceğiniz paradır. Şayet bütçenizi etkileyecek oranda aylık ödeme yapmanız gerekecekse bu seçeneği kullanmak pek akıl kârı olmayacaktır. Şayet ihtiyaç kredisi için müracaatta bulunduğunuz banka size kredi kullandırmak istemezse, o durumda da bankaya kredinizi yapılandırmak istediğinizi belirtin. Bu şekilde banka size kredi kullandırdığını hissetmeyecektir. Bir tek yapılandırma faizi üzerinden işlem yapılacaktır. Lakin bu talebinizi banka çalışanlarına söylemenizde yarar var. Zira banka çalışanları sizi sorunlu bir müşteri olarak görerek bu ihtiyacınızı reddedebilir.

 

Yakınlardan Borç Alma

Bir başka yöntem ise; bankaların yapılandırma faizlerinden ve borç kapatma kredilerinden kurtulmak için çabalıyor ve banka borcunuzu da hızlı bir şekilde ödemek istiyorsanız maddi durumu sizden daha iyi olan tanıdıklarınızdan paraya ihtiyacınız olduğunu belirterek yardım isteyebilirsiniz. Bu sayede anlaşmanız dahilinde yakınınıza faiz ödemek mecburiyetinde de kalmamış olursunuz. İcradan da böylelikle kurtulmuş olacaksınız. Ek olarak başka bir banka ile muhatap olmak mecburiyetinde da kalmayacaksınız.

 

Avukat ile Anlaşmanın Sağlanması

Bankanız dosyanızı avukata gönderilmiş olduğu taktirde bundan sonra muhatabınız bankanız değil avukat olacaktır. Avukat faizi ile beraber borcunuzu ödemenizi ister. Avukatınız ile belli bir vade ve faiz oranı mevzusunda anlaşmanız faydanıza olacaktır. Ödemediğinizde icra gerçekleşmesi için size sunulan 7 günlük zamanda mal beyanında bulunmanız gerekmektedir. Ödeme emrini gönderen icra dairesine yalnızca maaşınız var ise, başka bir mal varlığınızın bulunmadığını bildiren bir dilekçe yazın. Zira mal beyanında bulunmaz iseniz hapis cezası ile karşılaşabilirsiniz. Lakin avukatınız ile görüştüğünüzde herhangi bir anlaşmaya varamaz lakin taahhütte de bulunmamanız durumunda hakkınızda hapis cezası kararı verilmez. Lakin icra marifeti devam edecektir.

 

Şayet bu yolların herhangi birini uygulayarak borcunuzu ödeyemezseniz, öteki nakit bulma yöntemlerini değerlendirmeniz gerekecektir.

 

Birden fazla bankaya borcunuz olması halinde 2020 senesinde da borç kapatma kredileri yardımı ile borçlarınızı kapatabilirsiniz. Ama sicilinizin 5 sene sonra temizleneceğini yeniden hatırlatmakta fayda var. Bir tek bu yöntem işin hukuki boyutu ile uğraşamamanızı sağlamaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu