Genel

Banka Maaştan Kesinti Yapabilir Mi? Maaşa El Koyabilir Mi?

Bankaların maaştan kesinti yapması ya da maaşa el koyması belli şartlar altında mümkündür. Bankanın bir müşterisinin maaşından kesinti yapması ya da maaşına el koyması için öncelikle söz konusu kişinin borçlu olması gerekir. Borçlu olmayan birinin maaşı üzerinde kesinti ya da maaşa el koyma söz konusu olamaz. Bankanın maaştan kesinti yapması, el koymasına oranla daha kolay bir işlemdir. Maaşa el koyması için borçlu kişiyle arasında buna dayalı bir anlaşma olması gerekmektedir. Maaştan kesinti yapılması ve bu kesintinin miktarı söz konusu kişinin özel ya da kamu çalışanı olması, emekli olması vb. durumlara göre değişmektedir.

Banka kartı ve kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Bankanın Maaştan Kesinti Yapması Hangi Durumlarda Mümkündür?

Bankanın kişilerden maaş kesintisi yapabilmesi için, bankaya kredi ya da kredi kartı borçlarının olması ve vadesi geldiği halde ödenmemiş olması gerekir. Henüz ödeme zamanı gelmemiş borçlar için maaştan kesinti yapılması mümkün değildir. Bu ancak otomatik ödeme talimatı gibi borcun taksitlerinin maaştan otomatik olarak düşülmesinin talep edildiği durumda gerçekleşebilir. Yani borçlu konumdaki kişinin rızasıyla maaştan taksit ödenebilir. Bunun dışında maaştan kesinti yapılması emekliler ve çalışanlar için farklı işleyen bir süreçtir.

》》  Su Faturası Hesaplama Nasıl Yapılır?

Banka hesabından Papara hesabına para yatırma hakkında detaylar yazımızdadır.

Emekli Maaşından Kesinti Hangi Durumda Yapılabilir?

Bankanın emekli maaşından kesinti yapması, normal şartlarda oldukça zor bir işlemdir. Emekli maaşından nafaka borçları dışında kesinti yapılması ya da maaşa el koyulması kanunen belirtildiği üzere mümkün değildir. Banka kredi başvurularında bankayla varılan anlaşma neticesinde bankanın maaştan kesinti yapması mümkün olmaktadır. Bu durumda emekli konumundaki kişi bir nevi maaşını teminat olarak sunmaktadır.

Çalışan Maaşından Nasıl Kesinti Yapılabilir?

Çalışan maaşlarından kesinti yapılması, emeklilere göre kısmen daha kolaydır. Bununla birlikte çalışan maaşlarından yapılacak kesintilerle ilgili olarak kanunda özel bir düzenleme bulunmaktadır. Bu düzenlemeye göre çalışan maaşları kısmi olarak haczedilebilir maaşlar olarak tanımlanır. Yani normal şartlarda çalışan maaşının tamamına el konulması söz konusu değildir. Yasada belirtildiği üzere maaşın bir kısmına el konulabilir. El konulacak miktar maaşın 1/4’ünden daha fazla olamaz. Bu durumda çalışanlar için bankanın maaştan kesinti yapması sınırlı bir işlemdir. Bununla beraber kredi başvurusun sırasında kredi alacak olan çalışan kişi borcu ödememesi durumunda maaşına el koyulabileceğine dair bir belge imzalamışsa bu durumda banka maaşa el koyabilir.

》》  Evde Bakıcı Desteği Nedir ve Nasıl Alınır?

Banka hariç nereden para bulabilirim? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu