BankaKredi

Banka Kredi Borcu İçin Noterden Gelen İhtarname ve Sonuçları

Bankalardan kredi kullanan yada kredi kartı kullanan tüketicilerin en fazlaca karşılaşmış olduğu sorunların başlangıcında hiç şüphesiz ödeme güçlüğü ve arkasından borcun ödenmeme durumu. Yine buna bağlı olarak bankanın borcun tahsili için başvurdukları yasal takip süreçlerini bu makalemizde siz kıymetli ziyaretçilerimize işlem basamakları ilişkin bilgi vermeye çalışacağız.

İlk olarak ihtarname kelime anlamı olarak uyarı hatırlatma anlamlarına geldiğini hatırlatarak açıklamaya başlamış olalım. Bankalardan alınan hizmetler belirli sözleşmeler imzalanarak alınır bu sebeple imzaladığımız bu sözleşmede bizlere yasal yükümlükler yüklediği gibi hizmeti vermiş olan bankaya da alacağının tahsili için yasal bir güvence oluşturur.

Bankadan kullanılan bu bireysel kredi olur, kredi kartı olur, ticari kredi olur ayrıca ek hesap olarak bilinen kredili mevduat hesabı olur hepsi için mantık aynı olmakta ve yasal prosedür aynı şekilde işler, şimdi somut biçimde açıklayalım. Sizin kredi borcunuz var ve bunu bir taksitini ödemediniz öteki taksit günü gelene kadar aslında çokta sorun olmaz ama ikinci taksitide ödenmez iseniz bankada iki tane ödenmemiş kredi taksitiniz oluşur. Bu durumdan sonrasında banka size kendi departmanından borcunuzu hatırlatan ve ödenmesi için bir uyarı mektubu yollar  tabi ayrıca size gelen SMS ve telefonları anlatmaya gerek yok.

Buna karşın bir ödeme olmaz ise şu demek oluyor ki ilk taksit ödeme günü üzerinde 62 gün geçmiş ise burada ihtarname denen ve Noter kanalı ile borcun biriken bütün taksitlerin toplamı kadar ödeme tutarını hatırlatan içinde yasal yaptırım vurgusu da içeren bir mektup alırsınız bu size iadeli taahhütlü yollarınız ve imza ile teslim edilir, banka bir nevi yasal takip ve icraya kadar gidecek olan yaptırımların ilk basamağını bu şekilde oluşturmuş olur.  Ek olarak bir takım bankalar ihtarnameyi 70. 80 gün hatta 90. günde gönderme durumu da olabilmektedir. fakat eninde sonunda ödenmez ise gelir.

Banka size ihtarname yollamış ise ya kredi kartınızı 2 dönemdir asla ödemiyorsunuz yada kredinizi yada ek hesaplarınızı bundan sonra her neyse. Burada sizin için bir de yapılandırma şansı bulunuyor banka görevlileri aynı sürede sizi devamlı telefonla arayacaklardır. Size düşen ödeme güçlüğü çektiğinizi ve tekrardan yapılandırma taksitlendirme talebinizi iletin iyi niyetinizi hissettirin güvenilir olun bankalarda icra takibi son olarak istedikleri mevzudur.Zira bütün kredileri yasal takibe düşen bankanın da kredi puanı düşer.

Son olarak size noter kanalı ile gelen ihtarnameden sonrasında da ödeme yapmaz iseniz banka borcunuzu 100. gün yasal takip birimine arkasından avukat ve adınıza açılmış bir icra dosyası ile tanışırsınız.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu