Banka

Banka Kartı ve Kredi Kartı İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Banka kartlarının ve kredi kartlarının internet alışverişine açılması için her banka kendine özgü kanallar oluşturmuştur. Banka ya da kredi kartlarını internet alışverişine açtırmak isteyen kişilerin müşterisi oldukları bankanın oluşturduğu kanallar aracılığı ile müracat etmeleri gerekmektedir. Banka ve kredi kartlarının internet alışverişine açtırılması genellikle kısa süre içinde gerçekleştirilebilen bir işlem olmakla beraber nasıl gerçekleştirileceği bankadan bankaya farklılık göstermektedir.

Banka ve kredi kartlarının internet alışverişine açılması işlemleri çok eskiye dayanmamaktadır. Önceden söz konusu kartların tümü müşterilere internet alışverişlerine açık olarak teslim edilirken, bu durum Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından getirilen yeni kurallar doğrultusunda değişmiştir. Yeni getirilen bu kurallar ile banka ve kredi kartları müşterilere internet alışverişlerine kapalı olarak verilmektedir. Söz konusu kartları internet alışverişlerinde kullanmak isteyen kişilerin çeşitli kanallardan müşterisi oldukları bankaya müracat etmeleri gerekmektedir.

ATM bankamatik kartımı yuttu nasıl para çekerim? Merak edilenler yazımızdadır.

Banka Kartları Ve Kredi Kartları İnternet Alışverişine Neden Kaptılmıştır?

Banka ve kredi kartlarının internet alışverişine kapatılması Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu tarafından alınmış bir karar olup, inernet alışverişinin barındırdığı risklere yönelik olarak alınmış bir karardır. Teknolojinin gelişmesine bağlı olarak alışveriş için internet sık sık tercih edilen bir kanal haline gelmiştir. İnternet alışverişlerinde söz konusu kartların bilgileri istenmektedir. Bu durum kart bilgilerinin çalınmasına, kart sahibinin istediği dışında işlemler gerçekleştirilmesine sebep olabilmektedir. Banka ve kredi kartlarının internet alışverişine açık olarak verilmesi bu tür riskler barındırdığı için BBDK tarafından bu kartların internet alışverişine kapatılması kararı alınmıştır. BBDK’nın aldığı bu karar itibariyle banka ve kredi kartları müşterilere internet alışverişine kapalı olarak teslim edilmektedir. Karar alınmadan önceki süreçlerde çıkartılan kartların internet alışverişi özelliği ise kapatılmıştır. Bankalar yeni gelen bu düzenleme sonrasında müşterilerini çeşitli kanallar aracılığı ile konuyla ilgili olarak bilgilendimişlerdir. Buna bağlı olarak banka ve kredi kartlarının internet alışverişine açılması için müşteri talebi gerekmektedir.

Banka Kartları Ve Kredi Kartlarının İnternet Alışverişine Kaptılması Durumunda Otomatik Ödeme Talimatlerı İptal Mi Edilir?

Banka ve kredi kartlarının internet alışverişine kapatılması yönündeki düzenlemelerden sonra, önceden alınan ve otomatik ödeme talimatı bulunan işlemlerin ne olacağı konusunda çeşitli sorular ortaya çıkmıştır. Bankalar yeni düzenlemeden önce verilen banka ve kredi kartlarını da internet alışverişine kapatmış olsa da bu tüm işlemeler için geçerli değildir. Eğitim ya da fatura ödemeleri gibi ihtiyaçlar için verilmiş otomatik ödeme talimatları konusunda bir aksama olmamaktadır. Düzenlemeden önce kart sahibi olan kişiler internet üzerinden alışveriş yapamasalar da otomatik ödeme talimatı verilen ödemeler gerçekleştirilebilmektedir.

ING Bank telefon bankacılığı detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Banka Kartını Ve Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açmak İçin Kullanılabilecek Kanallar Nelerdir?

Banka ve kredi kartlarını internet alışverişine açtırmak müşteri talebine bağlı olarak gerçekleştirilen bir işlem olmakla beraber, bu işlemin yapılması için birden fazla kanal bulunmaktadır. Bu kanallar bankaların iç politikalarına göre farklılaşmakla beraber genel olarak 3 şekilde yapılabilmektedir. Banka ya da kredi kartlarını internet alışverişine açtırmak için şubeye müracat etmek, telefon üzerinden müşteri hizmetlerini aramak ya da SMS atmak veya internet bankacılığı yöntemini kullanmak mümkün olmaktadır.

  • Banka şubesine giderek söz konusu kartları internet alışverişine açmak mümkündü Bununla birlikte birçok banka sıra beklenmesini önlemek adına bu işlemin ATM üzerinden yapılabilmesi için seçenek de sunmaktadır.
  • Telefon bankacılığı kullanarak kartları internet alışverişine açmak mümkündü Bankanın söz konusu işlem için sunduğu numaraya SMS atmak bir seçenek olduğu gibi doğrudan müşteri hizmetlerini aramak da mümkündür.
  • İnternet bankacılığı ya da müşterisi olduğu bankanın mobil uygulamasını kullanan kişilerin bu kanallar üzerinden de banka ya da kredi kartlarını internet alışverişine açtırması mümkündü

Garanti Bankası Kartları İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Garanti Bankası’ndan alınan banka ya da kredi kartlarını internet alışverişine açtırmak için internet bankacılığı, Garanti Cep mobil uygulaması ya da SMS yoluyla müracat kanallarının hepsi kullanılabilmektedir. Garanti Bankası kartlarını internet alışverişine açtımak isteyen müşteriler SMS yolunu kullanacaksa şu seçenekler mevcuttur.

  • Garanti Bankası kartlarının tümünü internet alışverişine açmak için; “TERCIH” şeklindeki SMS’in 3340’a gönderilmesi gerekmektedir.
  • Garanti Bankası kartlarından sadece tek bir kredi kartı internet alışverişine açtırılmak isteniyor ise “ONAY” kelimesiyle beraber söz konusu kartın son 6 hanesinin 3340’a SMS atılması gerekmektedir.
  • Garanti Bankası kartlarından sadece bir tane banka kartını internet alışverişine açtırmak için ” AÇIK” ibaresiyle kartın son 6 hanesinin 3340’a SMS atılması gerekmektedir.

Akbank Banka Ve Kredi Kartları İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Akbank tarafından verilen banka ya da kredi kartlarının tümünü internet bankacılığı ya da mobil uygulama üzerinden internet alışverişine açmak mümkündür. Bunun yanı sıra müşteri hizmetlerini arayarak da söz konusu kartlar internet alışverişine açtırılabilmektedir.

İş Bankası Kartlarını İnternet Alışverişine Açmak İçin Hangi Kanallar Kullanılabilir?

İş Bankası müşterilerinin kartlarını alışverişe açtırmak için telefon bankacılığı, internet bankacılığı ya da mobil uygulama seçenekleri bulunmaktadır. İş Bankası kartlarından herhangibirini internet alışverişine açtırmak için “ONAY” yazarak kartın son 6 hanesiyle beraber 4402’ye SMS atılması yeterli olmaktadır. Banka ya da kredi kartı ayrımı olmaksızın tüm kartlar bu şekilde internet alışverişine açtırılabilir. Bununla beraber İş Bankası mobil uygulamasının kart ayarları kısmından da söz konusu kartların internet alışverişine açılması mümkündür.

Vakıfbank Kartları İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Vakıfbank banka ya da kredi kartlarını internet alışverişine açmak için de internet bankacılığı, mobil uygulama ve ATM üzerinden açtırmak da birer seçenek olmakla beraber en çok telefon bankacılığı tercih edilmektedir. Vakıfbank telefon bankacılığı ile SMS üzerinden banka ya da kredi kartlarını internet alışverişine açtırmak için söz konusu alternatifler şunlardır.

  • Vakıfbank banka ve kredi kartlarının, ek kartların hepsini internet alışverişine açtımak için “HEPSİ” şeklindeki SMS’İ 6635’e göndermek gerekmektedir.
  • Vakıfbank kartlarından yalnızca birini internet alışverişine açtırmak için 6635’e gönerilecek SMS’e “ONAY” yazılması ve internet alışverişine açtırılacak olan kartın son 6 hanesinin mesaja eklenmesi gerekmektedir. Vakıfbank kartlarının tümü için yapılmayan işlemlerde her kart için ayrı SMS gönderilmesi gerekmektedir.

Anoreksiya Nevroza nedir? Hakkında bilgiler yazımızdadır.

Ziraat Bankası Kartlarını İnternet Alışverişine Açmak İçin Kullanılabilecek Yöntemler Nelerdir?

Ziraat Bankası kartlarını internet alışverişine açtırmak ve düzenleme sonrası gelen kısıtlamalarda değişiklik yapmak için müşteri hizmetlerini aramak, mobil ya da internet bankacılığını kullanmak mümkündür. Ziraat Bankası kartlarını internet alışverişine açmak için SMS yolu da tercih edilebilir. Ziraat Bankası’ndan alınan kartları internete açtırmak için her kart için ayrı SMS atılması gerekmektedir. “EONAY” kelimesine söz konusu kartın son 6 hanesi eklenerek 4757’ye gönderilmesi sonucu Ziraat Bankası kartının internet alışverişine açılması dakikalar içinde gerçekleşmektedir.

Denizbank Banka Ve Kredi Kartları İnternet Alışverişine Nasıl Açılır?

Denizbank banka ve kredi kartlarının internet alışverişine açılması için de müşteri onayı ya da talebi gerekmektedir. Denizbank kartlarını internet alışverişine açmak için 3280’e SMS göndermek gerekmektedir. Denizbank’tan alınan kartlarının hepsinin ya da birinin internet alışverişine açtırılmak istenmesine göre SMS içeriği değişmektedir.

  • Denizbank banka ve kredi kartlarının tümünü internet alışverişine açtırmak için “HEPSİ” şeklindeki SMS’in 3280’e gönderilmesi gerekir.
  • Denizbank kartlarının sadece bir tanesini internet alışverişine açtırmak için “SANAL” kelimesiyle beraber kartın son 4 hanesinin 3280’e gönderilmesi gerekir.

Banka ve kredi kartlarının internet alışverişine açılması için tüm bankalar birçok kanal buludurmaktadır. Bununla beraber işlemin daha hızlı gerçekleşmesinden kaynaklı müşteriler telefon bankacılığını tercih etmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu