Genel

Banka Hariç Nereden Para Bulabilirim?

Banka dışında para bulunabilecek birçok farklı kanal bulunmkatadır. Bankalardan kredi ya da kredi kartı alamayan kişiler genellikle çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kredi ya da yardım alabilecekleri başka kurum ve kuruluşlar aramaktadır. Bankalardan kredi almak herkes için çok kolay olamayabilmektedir. Bankalar müşterilerine kredi verirken çeşitli şartlar sunabilir ya da teminatlar isteyebilirler. Bu şartlara uymayan ya da söz konusu teminatları karşılayamayan vatandaşlar bankalardan kredi alamayabilirler.

Banka kredilerinde kişilerin kredi notları ya da finanasal geçmişleri önemli bir noktada durmaktadır. Kredi notu düşük olan ya da banka borçları olan kişiler genellikle kredi alamazlar. Bu noktada vatandaşlar kredi almak ya da acil nakit ihtiyaçlarını karşılamak için başka alternatifler aramaktadırlar. Bankadan kredi alamayan kişiler devlet kurumlarından ya da özel kuruluşlardan yardım talep edebileceği gibi faktöring şirketlerden kredi de alabilirler. Banka hariç para bulmak için bir başka alternatif ise tefecilerdir.

Banka geciken borçlar için noterden gelen ihtarname ve sonuçları yazımıza da bakabilirsiniz.

Devlet Kurumlarından Para Nasıl Bulunur?

Devlet kurumlardan para bulmak için başvuru yapılabilecek çeşitli kamu kuruluşları vardır. Hayatını ekonomik olarak idame ettiremeyen, maddi ihtiyaçlarını karşılayamayan kişiler para bulmak için kamu kuruluşlarına başvuru yapabilirler. Söz konusu kamu kuruluşları başvuru yapan kişilerin finansal durumları hakkında araştırma yapmaktadır. Kişilerin yaşam şartları incelenmekte ve SGK kayıtları kontrol edilmektedir. Banka hariç para bulmak için kamu kuruluşuna başvuru yapan kişinin durumu uygun bulunursa çeşitli maddi yardımlar yapılmaktadır. Kamu kuruluşları tarafından yiyecek, giyecek, eğitim vb. konularda çeşitli yardımlar almak mümkündür. Para bulmak için banka dışında başvuru yapılabilecek kamu kuruluşları şu şekilde sıralanabilir.

  • Belediyeler
  • Aile Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları
  • Aile ve Sosyal Politika İl Müdürlükleri

Özel Kuruluşlardan Nasıl Para Bulunur?

Özel kuruluşlardan maddi yardım talep etmek de mümkün olabilmektedir. Devletten yardım alamayan ya da direkt olarak özel kurumları tercih eden kişiler durumlarını beyan ederek yardım talebinde bulunabilir. Para bulmak için başvuru yapılabilecek özel kuruluşlar arasında dernekler, vakıflar ve iş adamları gibi seçenekler gösterilebilir. Bu özel kurum ya da kişilere yapılan başvurularda kişinin durumunun uygun bulunmasına bağlı olarak yardım sunulmaktadır.

Banka dışı döviz alış satış yerlerine de bakabilirsiniz.

Faktöring Şirketlerden Kredi Almak Ne Demek?

Bankalardan kredi alamayan ve kamu ya da özel kuruluşlardan yardım alamayan kişiler için başka bir alternatif de faktöring şirketler olmaktadır. Faktöring şirketler de tıpkı bankalar gibi vatandaşlara kredi imkanı sunmaktadırlar. Bankalardan alınamayan kredilerin bu şirketlerden alınmasının sebebi düzenli gelir ya da teminat istemiyor olmalarıdır. Bu durumun tüm faktöring şirketler için geçerli olmadığı bilinmelidir. Düzenli gelir gibi şartlar sunmayan faktöring şirketler krediyi sözleşmeye dayalı olarak vermektedirler.

Tefecilerden Kredi Almak

Banka dışında para bulunacak alternatiflerden biri de tefecilerden para almaktır. Bununla beraber bu seçenek pek güvenli değildir. Tefecilerden alınan krediler yasal değildir. Tefeciden kredi almak anayasada tanımlanan suçlardan biridir. Bununla beraber tefeciden alınan krediye çok yüksek faiz oranları uygulanmaktadır. Alınan asıl paranın 2 ya da 3 katının geri ödenemesi söz konusu olabilmektedir. Tefeciden kredi alma durumunda başka bir dezavantaj ise geri ödenmemesi halinde yaşanabilecek sorunlardır. Tefeciden alınan borcun geri ödenmemesi durumunda hukuki bir süreç başlatılması mümkün değildir. Tefeciliğin kendisi hukuken tanımlanmış bir suç olduğundan geri ödeme yapılmadığında yasal bir süreç başlaması söz konusu değildir. Bununla beraber tefecilerin parayı almak için kendi yöntemlerini kullanması çok ağır sonuçlara sebep olabilmektedir. Banka hariç para bulmak için bir alternetif olarak bilinse de tefeciden kredi almak tercih edilmemesi gereken seçeneklerden biridir.

Banka borçları ve icralarda zaman aşımı süresi bilgileri yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu