Genel

Banka Geciken Borçlar İçin Noterden Gelen İhtarname ve Sonuçları

Bankanın geciken borçlar için noterde hazırlanmış ihtarnameyi göndermesi, borçlu olan müşterinin boırcunu ödemesi için son bir ikaz niteliğindedir. Bankadan gelen ihtarname, icra takibi başlatmak için mahkemeler tarafından gönderilen ödeme emri ile aynı işlevdedir. Ancak ihtarname sadece banka borçları için ve noterde hazırlanarak gönderilir. İhtarnamenin noterde hazırlanması, hukuki süreç başlaması durumunda belgenin geçerlilik sahibi olması açısından önemlidir.

Avrupa’dan Türkiye’ye en masrafsız para gönderme yolları bilgilerine de bakabilirsiniz.

Banka Borçları İçin Gelen İhtarnamenin İçeriği Nasıl Olmalıdır?

Banka borçları için noterden gelen ihtarnamenin geçerliliğinin olması için, içermesi gereken belli başlı bilgiler vardır. Bankadan gelen ihtarname, içeriğinde aşağıda belirtilen bilgi ve uyarıların tümünü bulundurmak durumundadır. Aksi takdirde ihtarname geçerli sayılmayacaktır.

  • İhtarnamenin hazırlandığı tarihin belirtilmesi gerekmektedir.
  • İhtarname gönderildiği kişiye borcunun miktarı ve faizleri hakkında bilgi sunmak durumundadır.
  • Banka borcun ödenmesi için borçlu kişiye verdiği süreyi bu belgede belirtmek durumundadır.
  • Borcun belirtilen süre içerisinde ödenmemesi durumunda icra takibi başlatılacağı borçlu kişiye bildirilmelidir.
  • İhtarnameyi gönderen banka ve avukatının bilgileri bu belgede bulunmak zorundadır.

Avukata düşen banka borçlarını taksitlendirme yollarına da bakabilirsiniz.

Banka Borçlarını Geciktirdiği İçin İhtarname Alan Kişi Ne Yapmalıdır?

İhtarname alan kişi gelen ihtarnamenin kendisine ait olduğundan eminse, borcu belirtilen süre içerisinde ödemelidir. İcra takibinin başlaması durumunda borcun artacak olmasından dolayı bu süreçte ödenmesi borçlu kişi için daha avantajlı olacaktır. Borçlu kişinin belirtilen sürede borcu ödeyecek ekonomik durumu yoksa icra takibi başlamaması adına, bankaya yapılandırma işlemi için başvuru yapabilir. Yapılandırma işlemi ile banka mevcut borcu faizli haliyle yeniden taksitlere böler ve borçlu kişinin ödeme işlemini gerçekleştirmesi kolaylaşır. Borçlu kişi bu seçeneği değerlendirmez ya da sonuç alamazsa hakkında icra takibi başlar ve borcu katlanarak ödemek durumunda kalır.

İhtarnameye İtiraz Etmek Mümkün Müdür?

Borçlu kişi gelen ihtarname kendisine ait değilse, banka tarfaından yanlış gönderilmişse ititraz etme hakkına sahiptir. Borç kendisine ait olmasına rağmen ihtarnamede yanlış olduğu düşünülen kısımlar bulunuyorsa kişi yine itirazda bulunabilir. Borçlu kişinin bankadan gelen ihtarname için itiraz etme süresi için 7 gündür. 7 gün geçtiği takdirde itiraz hakkı düşecektir.

Avrupa’da çalışan gurbetçi Türkiye’de emekli olabilir mi? Hakkında detaylar yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu