Genel

Banka Borçları ve İcralarda Zaman Aşımı Süresi

Banka borçlarında ve icralarda zaman aşımı, banka tarafından bir şey belirtilmemesi halinde, borçla ilgili 10 yıl boyunca bir şey yapılmadığında devreye girer.  Eğer Varlık Yönetim Şirketleri’ne devredilen bir banka borcu varsa, o zaman banka borçları ve icralarda zaman aşımı süresi 20 yıla çıkmaktadır. Zaman aşımı süresi borç türüne göre de değişiklik gösterebilir.

Avukata düşen banka borçları taksitlendirme bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İcra ve Haczin Zaman Aşımına Uğraması

İcra için zaman aşımı diye bir şey yoktur. İcra durumlarında maaşa el koyma gibi bir durum söz konusu olabilmektedir. Eğer alacaklı kendisine tanınan sürede var olan borcuyla ilgili bir ödeme yapmazsa, o zaman maaşa el konulur. Borç bitinceye kadar maaşın bir kısmından borç düşer ve bitene dek borçlunun bu duruma itiraz etme şansı yoktur. Yani borcun tamamı maaş kesilmediği sürece maaştan düşülmeye devam etmektedir.

Kredi Kartı Borcunun Zaman Aşımına Uğraması

Kredi kartı borcunda zaman aşımı kavramı vardır fakat belli durumlarda devreye girmektedir. Kredi ya da kredi kartı borcunda, borcun zaman aşımına uğraması için, alacaklının nerede ikamet ettiğinin bulunamaması ve kendisine diğer iletişim kanallarından ulaşılamaması gerekmektedir. Ya da alacaklının takibi bırakması halinde de banka borçları ve icralarda zaman aşımı süresi devreye girer.

ATM bankamatik kartımı yuttu nasıl para çekebilirim? Hakkında detaylar yazımızdadır.

Zaman Aşımına Düşen Borca İtiraz

Zaman aşımına düşen borca itiraz etmek için, borç zaman aşımına düştükten sonra belli bir süre içerisinde itirazın gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bunu e-devletten takip edebilirsiniz ve zaman aşımına uğradığını gördüğünüz borcunuza, 5 (beş)  gün içerisinde itiraz etme hakkını elde edebilirsiniz. Bu 5 gün, borcun zaman aşımına uğramasıyla birlikte işlemeye başlar.

Borçlunun Vefat Etmesi Durumunda Zaman Aşımı

Borçlu birinin vefat etmesi halinde var olan borç, kişinin murislerine aktarılmaktadır. Yani borçlunun birinci dereceden akrabalarına ulaşılır ve borçları onların ödemesi istenir. Banka borçları ve icralarda zaman aşımı süresi yerine, murisler reddi miras ile borcu reddedebilir. Murislerin bunu yapmaları için, ölen kişinin vefatından sonraki 90 gün içerisinde mirası reddetmesi beklenir. Aksi takdirde borcu ödemekle yükümlü kişi konumuna gelirler.

Arıcılık kredisi ve devlet destekleri bilgileri yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu