Genel

Banka Borçları ve İcralarda Eşlerin Sorumluluğu

Banka borçları ve icralarda hakkında takip başlatılan kişinin evli olması durumunda sürecin nasıl işleyeceği, eşler arasındaki evliliğin şartlarına ve evliliğin sürecine göre değişmektedir. Eşe icra gelmesi durumunda boşanma aşamasında olmak ya da hakkında icra takibi başlatılan eşin vefatı gibi konularda takip süreci eşler arasında herhangi bir anlaşmanın bulunmadığı mal beraberliğine dayanan duruma göre farklılık göstermektedir. İcralarda eşin sorumluluğu, çeşitli etmenlere göre değişmektedir.

Avukata düşen banka borçları taksitlendirme bilgilerine de bakabilirsiniz.

Mal Birlikteliğine Dayanan Evliliklerde İcra Süreci Nasıl İşlemektedir?

Medeni kanunda belirtildiği üzere eşler arasında mallar hakında evlilik sözleşmesi vb. bir anlaşma yoksa, mal birlikteliği söz konusudur. Mal birlikteliği ile anlatılmak istenen evlilik içinde edinilmiş malların ortaklığıdır. Eşlerden biri hakkında icra takibi başlatılması durumunda hacze konu olabilecek malları hakkında icra takibi olan eşin mallarıdır. Eşi üzerinde icra takibi olan kişinin maaşına, kendi adına olan taşınır ya da taşınmaz mallarına el koyulması mümkün değildir. Kişi eşi hakkında başlatılan icra takibinden ancak eşinin kefili olması durumunda etkilenecektir. Evlilik durumunda eşlerden birinin hakkında icra takibi olduğu durumda ortak kullanılan ev eşyalarının haczi mümkündür. Bu durumda diğer eş eşyaların evlilik öncesinden kendine ait olduğunu kanıtlayabilirse bu mallar haczedilemez. Bu tür icralarda eşin sorumluluğu hacze konu olabilecek mallar konusunda kendisine ait olanlara el koyulmasına izin vermemektir.

Hakkında İcra Takibi Olan Eş Ölürse Ne Olur?

Hakkıında icra takibi olan eşin olması durumunda tıpkı miraslarda olduğu gibi borç hayatta olan eşe kalacaktır. Hayattaki eş borcun varisi konumundadır. Bu noktada mal birlikteliğinde söz konusu olan malların tamamı hayattaki eşe kalmışsa borcun tamamını bu kişinin ödemesi gerekir. Ancak ölen eşin mallarının paylaştırılması söz konusuysa mallar oranında borçlar da paylaştırılmaktadır. Ölen kişinin borcundan reddi miras yolu ile kurtulmak mümkündür.

Avrupa’dan Türkiye’ye en masrafsız para gönderme yolları bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İcra Durumunda Boşanmanın Gerçekleşmesi Durumunda Ne Olur?

Eşlerden birinin hakkında icra takibi olması durumunda boşanma davasının açılması durumunda, mal birlikteliği içerisinde tanımlanan malların tamamı için satılamaz şerhi çıkarılır. Bu durumda boşanma sonuçlanana kadar eşlerden birinin malları satmasına engel olunur. Boşanma sonrası eşler arasında mal paylaşımının gerçekleşmesine dayalı olarak haciz işlemi sadece hakkında icra takibi olan eşe verilen mallar üzerinde uygulanabilir. Taşınmaz mallar üzerinde eşlerin ortak payı olması durumunda, borçlu eşin payına denk gelecek kadar haciz işlemi uygulanabilir.

İcra takiplerinde süreçlere göre icra takibindeki eşlerin sorumluluğu değişmekte ancak borçlu olan eşin yükümlülükleri diğer eşe yüklenmemektedir. İcralarda eşin sorumluluğu da evliliğin geçtiği sürece göre farklılık göstermektedir.

Avrupa’da yaşayan gurbetçi Türkiye’de emekli olabilir mi? Hakkında detaylar yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu