Banka

Avukata Düşen Banka Borçlarını Taksitlendirme

Avukata düşen banka borcunu taksitlendirmek mümkündür. Ancak taksitlendirmenin avukata düşmeden yapılması borçlu kişiler için daha avantajlı bir noktada durmaktadır. Avukata düşen banka borcunu taksitlendirmek için, bankanın avukatıyla görüşmek ve ortak bir taksit planı oluşturabilmek gereklidir. Avukat alacaklının vekili olduğu için yapılacak taksitlendirmede bankanın çıkarlarına uygun bir yol izleyecektir. Banka borçların ödenmesinde avukata gitmeden borçlu kişilere çeşitli alternatifler sunmaktadır.

Arıcılık kredisi ve devlet destekleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Borç Hangi Durumda Avukata Düşer?

Bankalara kredi ya da kredi kartı olan vatandaşlar hakkında yasal işlem uygulanması, bankaların beraber çalıştığı hukuk büroları tarafından yapılmaktadır. Bankaların borçlu hakkında yasal işlem başlatabilmeleri için borcun vadesinin dolmasının üzerinden 90 gün geçmesi gerekmektedir. Kredi kartlarında borcun ödenme gününün üzerinden 90 gün geçmesi gerekir. Kredilerde ise kredi vadesinin dolmasından sonra 90 gün beklenmesi gerekir. 90 gün dolduğu takdirde ödenmeyen borcun yasal işlemleri için avukat devreye girecektir. Bankalar borcu yasal sürece taşımadan önce borçlu kişiyi defalarca arayıp borç hatırlatması yaparlar. Bunun dışında yasal sürece geçmemek için müşterilerine yeniden yapılandırma seçeneği sunarlar. Yeniden yapılandırmada borcun vade süresi 2 yıla kadar uzayabilmektedir. Banka tüm uyarılarına ve sunduğu seçeneklere rağmen borçlu kişiden dönüş alamaz ya da bir uzlaşmaya varılamazsa borç avukata düşer. Böylece borcun yasal süreci başlamış olur. Bankaların sunduğu taksitlendirme seçeneği avukata düşen borç için de geçerlidir. Avukata düşen banka borcunu taksitlendirmek için, bankayla sağlanamayan uzlaşmanın avukatla sağlanması gerekmektedir.

Avukata Düşen Borç Taksitlendirilmezse Yasal Süreç Nasıl İşler?

https://www.youtube.com/watch?v=E1X41y2zMUU

Avukata düşen borcu taksitlendirme aşamasının nasıl ilerleyeceği, söz konusu borcun miktarına, borçlu kişinin tutumlarına ve avukatın çalışma prensiplerine göre değişebilmektedir. Banka borcu avukata düştükten sonra, avukat borçlu kişiyi arayıp borcu ödemesi için belli bir süre verir. Borçlu kişi bu sürede borcu ödemez ya da ödeyemeyeceğini beyan ederse avukat taksitlendirme önerir. Avukat ve borçlu kişi taksitlendirme için belli aralıklarda ve miktarlarda anlaşabilirse taksitlendirme başlar.  Taksitlendirme için uzlaşma sağlanamazsa yasal süreç başlar ve avukat borçlu hakkında icra takibi başlatır. İcra takibi, avukatın icra dairesi aracılığıyla ödeme emri göndermesiyle devam eder.

Askerlik başvurusu için gerekli belgeler yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Avukata Düşen Borç Ödenmezse Haciz Yoluyla Borçlunun Malları Satılabilir Mi?

Avukata düşen borcun ödenmemesi sonucunda başlayan icra takibinde, borçlu kişi ödeme emrine karşı borcu ödemez, mal beyanında bulunmaz ya da itiraz etmezse avukat haciz işlemini başlatmak için başvuru hakkına sahiptir. Ancak bu noktada haciz işleminin nasıl olacağı borcun miktarına bağlı olarak değişmektedir. Düşük meblağlı borçlar için avukat genellikle maaşa haciz koydurmayı seçecektir. Bu durumda her ay maaşın 1/4’ü kesilerek borç tahsil edilir. Ancak meblağın yüksek olduğu durumlarda borçlu kişi taşınır ya da taşınmaz mal sahibi ise avukat haciz yoluyla satış şeklinde borcu tahsil etmek için talepte bulunabilir. Sonuç göz önüne alındığında avukata düşen banka borcunu taksitlendirmek, borçlu taraf için daha avantajlı olmaktadır.

Anadolubank renkli hesap bilgilerine de yazımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu