Genel

Avrupa’da Çalışan Gurbetçi Türkiye’de Emekli Olabilir Mi?

Avrupa’da çalışmış olup Türkiye’de emekli olmak isteyen bireyler için emeklilik süreci daha önce olunan emeklilik şartları ve süreci açısından birçok konuda standartlar ve emekli olma sürecinde referans noktası olarak alınan tarihler açısından farklılık gösteriyor. Günümüzde Türkiye Cumhuriyeti 3201 sayılı kanunda yaptığı değişiklik ile yurtdışında çalışıp Türkiye’den emekli olmak isteyen bireylerin başvuru süreçlerinde başvurunun, süre sonucunda alınacak emekli aylığının, ödenecek olan prim tutarlarının ve en önemlisi emekli olması için gerekli prim günü hesaplamalarının yapılmasında referans olarak kullanılan tarihin hesaplanma şeklini değiştirdi. Yapılan bu değişim emeklilik hayali kuran Avrupa’da çalışan gurbetçilerin emeklilik planlarının değişmesine rafa kaldırmasına ya da tamamen bu hayalden vazgeçmesine sebep oldu.

Ayrıca askerlik başvurusu için gerekli belgeler bilgilerine bakabilirsiniz.

Eski Emeklilik Sistemi ve Yeni Emeklilik Sistemi Arasındaki Farklar Nelerdir?

Türkiye’de değişen emeklilik sistemleri arasındaki farkların gurbetçilere etkileri, 3201 sayılı kanunda yapılan değişikliklerle birlikte gurbetçilerin kafasında çok önemli bazı konularda birçok soru işareti oluşturdu.  Avrupa’da çalışan ve Türkiye’de emekli olmak isteyen vatandaşlarımızın değişiklikten önceki sistemde, öncelikle çalışmış oldukları ülkede herhangi bir sigorta girişinin olup olmadığına bakılıyordu. 3201 sayılı kanunda yapılan yasa değişikliği ile emeklilik şartları arasından belki de en önemlisi olan bu şart Avrupa’da yaşayan Türk vatandaşlarının sigorta başlangıç tarihi olarak Türkiye’de işe başlanılan tarih yerine çalışılan ülkedeki işe başlanılan tarih olarak değişti.

Sosyal Güvenlik Kurumunu tarafından eski emekli olma sisteminde emekli olmak isteyen gurbetçiler emekliliğin hesaplanma tarihi olarak Türkiye’ye geldikleri zaman dilimlerinde herhangi bir sigortalı işe başlayarak aslında normalde Türkiye’de işe başladıkları tarihten önce bir tarih referans tarihi baz alınarak süreç yönetiliyordu, bu bağlamda gurbetçilerden yurt dışındaki yapmış oldukları hizmet süresini belgelemeleri ve hizmet borçlanması ile emekli olmak için gerekli şartları sağlamaları isteniyordu.


Yurt Dışında Hangi Ülkelerde Çalışanlar Türkiye’de Emekli Olabilir?

Türkiye Cumhuriyeti’nin emeklilik kapsamında, yurt dışından emeklilik desteği sağladığı ülkeler aşağıdaki gibidir;

 • Almanya,
 • Kanada,
 • Avusturya,
 • Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (K.K.T.C),
 • Kebek

Araç muayene için gerekli belgeleri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Yurt Dışındaki Gurbetçilerin Türkiye’den Emekli Olabilmelerinin Şartları Nelerdir?

Yurt dışında çalışmış olup Türkiye’den emekli olmak isteyen kişilerin sahip olması gereken özellikler aşağıdaki gibidir.

 • Yurt dışında çalışan kişilerin çalışmış oldukları ülkeden çıkış yaptıklarını belgelemeleri,
 • Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan Yurt Dışı Hizmet borçlanmasının kabul edilmesi,
 • Kişinin çalıştıkları ülkeden Türkiye’ye kesin dönüş yapmaları,
 • Kişilerin yapmış oldukları borçlanmanın Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sistemi üzerinden kesilmesi için başvuruda bulunmaları,
 • Ödenmesi gereken prim günlerinde ve yapılan ödeme miktarlarının gereken şartları sağlaması,
 • Ve son olarak kişinin ödemiş olduğu prim tutarı gelir kaynağı olarak gösterilen banka hesabında paranın en faza %32’si kadar olmalıdır.

Avrupa’da Çalışıp Türkiye’de Emekli Olmak İçin Kimler Başvuru Yapabilir?

Avrupa’da çalıştıktan sonra Türkiye’de emekli olmak için başvuru yapmak isteyenlerin güncellenen yeni sistem ile sahip olması gereken özellikler şu şekilde belirlenmiştir;

 • Bireylerin 18 yaşını doldurmuş olmaları.
 • Türkiye dışında çalıştığı ülkede bir sigorta girişinin olması.
 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, bu madde kapsamında Türkiye’den de emekli olmak isteyen kişilerin daha önceden Türkiye vatandaşlığından çıkmamış olmaları gerekmektedir.
 • Türkiye dışında yaşadığı ülkede belirli bir süre ikamet etmek.
 • Avrupa’da çalışan gurbetçilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na Türkiye’den de emekli olmak istediklerine dair yazılı başvuruda bulunmaları

Yurt dışında çalışmış olan kişinin Yurt dışında çalışmış olduğu işlere ait belgelerin ve hizmetlerin geriye dönük bir biçimde belge ve kanıtlara dayandırılabilir olması gerekmektedir. Bu doğrultuda kişinin hizmet ettiği yerlerden belgelenebilir bir sigorta girişlerinin olması elzemdir. Bir başka deyişle yurt dışında kayıt dışı olarak çalışmış ya da bir şekilde çalıştıkları ülkede resmi olarak sigorta girişi sağlanmamış kişiler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun sağlamış oldukları bu programdan ne yazık ki faydalanamazlar.

Yurt Dışında Çalışıp Türkiye’de Emekli Olmak İsteyenler İçin Sosyal Güvenlik Kurumu’na Yapacağı Borçlanma Tutarı Nedir?

Yurt dışında çalışıp emekli olmak isteyen kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumu’na ödeyecek oldukları Yurt Dışı Borçlanma miktarı ilgili kanunun 3201 sayılı bölümüne göre belirlenmiştir. Kanun uyarınca yapılacak ödeme döviz cinsinden Türk lirasına çevrilecek ve Türk lirasına dönüştürülen bu tutar ile birlikte ödemelerde asgari ücret referans noktası alınacaktır. Bu bağlamda en düşük borçlanma miktarı 2000 TL olurken bu borçlanma miktarı için en yüksek tutar ise 16000 TL’dir. Öte yandan yapılacak ödeme, seçilecek olan kazanç türünün %32’si üzerinden hesaplanmaktadır.

Yukarıda belirtilen ülkelerde yaşayan Türk vatandaşları belirtilen gerekli şartları sağlamaları koşulu ile Türkiye’ye döndüklerinde emeklilik hakkına sahip olabileceklerdir.

Araç muayene bedeli kredi kartı ile ödenir mi? Merak edilen bilgilere yazımızdan bakabilirsiniz.

Türkiye’de Sigorta Başlangıcı Bulunan Gurbetçiler Başvurularını Nasıl Yapabilir?

Türkiye’de daha önce sigorta başlangıcı olan ve emekliliğini Türkiye’de yapmak isteyen gurbetçiler aşağıdaki adımları izlemelidirler;

 • İlk olarak Avrupa’da çalışan gurbetçiler Sosyal Güvenlik Kurumu’nun internet sitesine giriş yapmalı.
 • Sonrasında açılan ekrandan portala giriş yapılmalı.
 • Portalda bulunan başvuru seçenekleri arasından Yurt Dışı Hizmet Borçlanma form dilekçesi seçilmelidir.
 • Sonrasında seçilen bu seçenek bilgisayara bir dosya indirmesi sağlar.
 • İndirilen bu belge çevrimiçi olarak doldurularak Sosyal Güvenlik Kurumu’na ulaştırılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu