Banka

ATM Bankamatik Kartımı Yuttu Nasıl Para Çekerim?

Bankamatik kartını yutan ATM’den para çekme özellikle yanlış yapılan şifre girişleri sonucu başa gelen bir durumdur. ATM bankamatik kartımı yuttu denildiğinde akla ilk olarak kartın manyetik yapısının bozulması ya da yanlış şifre girilmesi gelir.

Bankamatik Kartını Yutan ATM’den Kartı Kurtarma

ATM tarafından yutulan kartı kurtarma işlemi kimi zaman saatlerce sürebilir. ATM tarafından yutulan kart ATM’nin kendi haznesine alınır. Kartı oradan sadece bankamatik görevlileri çıkartabilir. Ancak bu işlemi sadece mesai saatleri içinde yapabilirler. Yutulan kart ile ilgili işlem bankamatik görevlisine iletildiğinde yaklaşık olarak yarım saat içinde kart teslim edilir. Eğer mesai saati dışı ya da hafta sonu ise o zaman ilk iş günü şubeye gidilmesi gerekir. Ancak yol kenarları ya da banka önlerinde yer almayan bankamatiklere kaptırılan kartların kurtarımı o kadar kolay değildir. Bu gibi durumlarda ATM görevlileri ne zaman gelirse ancak o zaman kart teslimi sağlanır. Bu da günlerce sürebilir. Günlerce beklemek istemeyenler için ise alternatif yolar mevcuttur.

Askerlik başvurusu için gerekli belgeler nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Yutulan Kart İçin Yedek Kart Uygulaması

Yutulan banka kartı yerine yedek kart uygulaması kimi zaman kullanıcılar için acil durumlarda devreye girebilmektedir. Ancak bu yedek kartın temini için ise şubeye gidilmelidir. Kartın ait olduğu bankanın herhangi bir şubesine gidilerek geçici bir kart talep etme izahında bulunulabilir. Alınan geçici kart, işlem görecektir. Geçici kartların üstünde kartı kullanan kişinin ismi yazmaz. Geçici bir kart statüsündedir. Yutulan kart geri geldiğinde geçici kart otomatik olarak iptal edilir.

Bankamatik Tarafından Yutulan Kart Sonucu Kartsız Para Çekme

Bankamatikten kartsız para çekme işlemi yutulan kart sonucu devreye girebilen bir yoldur. Bunun için ise aşağıda yer alan yöntemler izlenebilir;

  • ATM kartımı yuttu denildiğinde devreye ilk olarak internet bankacılığı girer. Alternatif olarak internet bankacılığı şifresine sahip olup mobil uygulamanın cep telefonuna indirilmesi gerekir.
  • Cepbank seçeneği ile de kartsız bir şekilde para çekilebilir. Bu yolla kendi yakınınızın cep telefonuna para gönderme yolu ile nakit paraya erişebilirsiniz.
  • Diğer bir yol ise yine yakınınızda olan birine EFT aracılığı ile para gönderip çekebilirsiniz.

Ancak tüm bunlar için olması gereken en önemli şey internet bankacılığı şifresidir. Bu şifre ile birçok işlem kartsız halledilebilir.

Kartsız Vadesiz Hesap ile Para Çekme

Vadesiz hesap ile para çekimi işlemi de kartı yutulanlara yönelik bir alternatif sunar. Bankada kredi kartınız bir vadesiz TL hesabına bağlı ise kredi kartı üzerinden TL hesabına ulaşılıp oradan para çekmek mümkün. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta vardır. İşlem basamaklarına dikkat edilmelidir. Bu gibi durumlarda yanlışlıkla nakit avans çekimi gerçekleştirilebilir.

Arıcılık kredisi ve devlet destekleri bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Bankadan Para Çekme

Banka yolu ile para çekme her kartı yutulan vatandaşa yönelik bir isteği karşılamaz. Bankadan direkt para çekmek sadece maaş için gerçekleştirilir. Yani kişi bankamatikten kart yoluyla maaşını çekeceği sırada kartı yutulursa eğer kartının bulunduğu en yakın bir banka şubesine giderek durumunu izah edebilir. Gerekli görüldüğü taktirde maaş elden nakit olarak verilir. Çünkü bazı durumlarda maaş ücretleri de elden verilmez. İstisnai durumlarda bu gibi işlemler gerçekleşir. Maaş çekimi olmayan vatandaşların yapması gerekenler ise sadece diğer alternatif yolara başvurmaktır. ATM bankamatik kartımı yuttu diye tedirginliğe kapılmaya gerek yoktur. Yukarıda bahsedilen birçok yola başvurularak kart işlemleri ya da para çekimi anında gerçekleşebilir. Yapılması gereken, işlemlerin doğru şekilde yerine getirilmesini sağlamaktır.

Ayrıca araç muayene için gereli belgeler hakkında bilgiler yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu