Memur

2021 Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

2021 Askerde uzman çavuş olarak kalmak, uzman erbaş (uzman çavuş, uzman onbaşı) olmak istemekte olan oldukça fazla sayıda gencimizin bilgi sahibi olmak istediği bir mevzu. Askerde uzman olarak kalmak – askerde kalmak konusu ile alakalı olarak; askerde uzman çavuş olarak nasıl kalınır? Askerde uzman çavuş olarak kalmak kolay mı? Askerde uzman çavuş olarak kalma şartları nedir? Askerde uzman çavuş olarak kalmak için yaş sınırlaması var mı? Gibi akıllara gelebilecek bütün soruların detaylı cevapları sizin için hazırlamış olduğumuz araştırma makalemizde. Siz de askerde uzman çavuş olarak kalmak isterim diyorsanız yazımızı kesinlikle okuyun.

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak

Geçmiş senelerde askerliğini yapan kişilerden aralarında istekli olan kişiler, müracaat yapmaları, gerekli koşulları taşımaları ve uzman çavuş olmak için uygun olarak değerlendirilmeleri durumunda uzman çavuş rütbesiyle Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapabilmekteler idi. Bütün bu süreç ve sonrasında uzman çavuş olarak meslek hayatına başlamaya yaygın olarak askerde teskere bırakma deniyordu. Bahsettiğimiz bu uzman çavuş alım tarzı uzun seneler öncesinde terk edildi. Bundan sonra uzman çavuş olabilmek için Kuvvet Komutanlıklarının yapmış olduğu uzman erbaş alımlarına başvurup, sınav süreçlerinden geçerek uzman çavuş olunabiliyor.

 

Askerlik devam ederken uzman çavuş ya da uzman onbaşı alımlarına müracaat yapılabiliyor. Şu demek oluyor ki askerde uzman çavuş olmak olanaklı. Geçmişte askerde teskere bırakmak olarak anlatılan vaziyet günümüzde artık bu şekilde oluyor. Buna ilave olarak 25 Ağustos 2017 tarihinde yayımlanan 694 Sayılı KHK ile Jandarma Uzman Çavuş olmak için askerlik şartı kaldırıldı. Şu demek oluyor ki jandarma uzman çavuş alımı müracaatı yapmak için askerlik yapmış olmak bundan sonra mecburi değil. Eğer askerde uzman çavuş olma müracaatı yapmayı düşünüyorsanız ilk olarak askerlik şartsız jandarma uzman çavuş alımı başvurularını takip etmenizde yarar var.

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalma Koşulları Neler?

Yukarıda belirttiğimiz üzere teskere bırakma şeklinde sınavsız şekilde uzman çavuş ya da uzman onbaşı olmak olanaklı değil. Ama askerlik görevi devam ederken uzman çavuşluk sınavlarına başvurup askerde uzman çavuş olmak olanaklı. İster askerlik bittikten sonra sivilden müracaat yapılsın ister askerlik devam ederken, uzman erbaş olma şartları her iki vaziyet için de aynı. Yalnızca askerliğini yaparken müracaat yapanların askerlikleri devam etmiş olduğu için bir takım özel koşullar olması gerekir. Askerde uzman çavuş olmak için şartlar;

  • Müracaat tarihi itibariyle terhisine en fazla 6 ay kalmış olmak
  • Birlik komutanları tarafınca düzenlenen Uzman Erbaş Nitelik Belgesinde 80 ve üstü not almak

 

Bu 2 ek şart dışında uzman çavuş olma şartı askerliğini bitiren kişi için de devam eden için de aynı. Uzman çavuşlar, uygun şartları taşımaları durumunda astsubaylığa geçiş ve memurluğa geçiş hakkına da sahip olmaktadır.

Askerde Uzman Çavuş Olarak Nasıl Kalınır?

Uzman çavuş olma şartlarına ilişkin bilgi vermemizin ardından şimdi de askerde uzman çavuş olarak  nasıl kalınır mevzusuna değinelim. Kuvvet Komutanlıkları uzman çavuş alımı ilanı verdiğinde, bu alım ilanları bütün kışlalarda askerliğini yapan kişilere duyurulur. Müracaat yapmak isteyen kişilere bilgilendirme broşürü verilir, özellikle asker sayısı fazla olan büyük birliklerde müracaatta bulunmak isteyen kişiler için bilgilendirme konferansı yapılır. Şu demek oluyor ki askerde iken bütün uzman çavuş ve uzman onbaşı alımlarından kesinlikle haberiniz olur.

 

Müracaat için yapılması gereken belge işlemleri topluca birliğiniz tarafınca halledilir. Sizden yalnızca kişisel evraklarınız talep edilir, neler yapmanız gerektiği olduğu gibi anlatılır. Uzman erbaş olmak istiyorsanız ve birlik komutanınız sizin iyi bir asker olacağınıza kanaat getirmesi durumunda uzman çavuş olarak askerde nasıl kalınır, ne yapmak gerekir gibi mevzularda herhangi bir kaygı yaşamanıza gerek yok. Aslına bakarsan uzman çavuş mülakatlarına katılabilmeniz için birlik komutanınızdan uzman erbaş nitelik belgesi almanız gerekmektedir. Bu belge olmadan mülakata katılamazsınız.

 

Askerde Uzman Çavuş Olarak Kalmak Kolay Mı?

Birkaç sene öncesine kadar Milli Savunma Bakanlığı uzman erbaş alımında KPSS şartı getirmeye hazırlanıyordu. 15 Temmuz gecesi yaşanmış olan darbe girişiminin müteakiben Türk Silahlı Kuvvetlerinden çok sayıda çalışan ihraç edildi. Bu durum sonucunda TSK’da büyük bir personel açığı meydana geldi. Öyle ki uzman çavuş alımında KPSS şartı getirmeye hazırlanan Milli Savunma Bakanlığı, jandarma uzman çavuş alımında askerlik yapma şartını ve lise mezunu olma şartını dahi kaldırdı. Şu demek oluyor ki Türk Silahlı Kuvvetlerinde çalışan açığı söz bahsi ve çok sayıda personele ihtiyacı var. Bu nedenle diyebiliriz ki uzman çavuş olarak askerde kalmak ya da sivilden başvurarak uzman çavuş olmak eskiye nazaran daha basit.

Elbette unutulmamalı ki genç nüfus arasındaki işsizlik oranı dünyada en yüksek olan ülkelerden biriyiz maalesef. Eğitim hayatını bitirip çalışma çağına gelmiş her 4 bireyden bir tanesi işsiz durumda. Bunun neticesi olarak uzman çavuş alımları oldukça büyük bir ilgi görüyor. Yapılmakta olan her uzman çavuş alımında on binlerce genç başarılı olabilmek için ter dökmektedir. Bu durum doğal olarak rekabet demek. Müracaat sayısı çok olunca kazanma mülakatlarda başarılı olup uzman çavuş olma yüzdesi de düşüyor normal olarak.

Türk Silahlı Kuvvetleri rütbeli çalışan açığını askerlik mesleğine aşinalık nedeniyle kendi içerisinde çözmenin daha mantıklı bir hareket olduğunu düşünüyor. Bu yüzden astsubaylıktan subaylığa geçiş ve uzman çavuşluktan astsubaylığa geçiş bundan sonra daha sık ve daha çok sayıda oluyor. Askerde uzman çavuş olarak kalmak için müracaat yapanlar bu yüzden biraz daha avantajlı olmaktadır. Sivilden askerliğini yapmadan gelen kimseyi sıfırdan eğitmek yerine hali hazırda askerlik anlayışı öğrenmiş ve askerliğini icra eden birini uzman çavuş yapmak daha mantıklı olmaktadır. Bu Nedenle uzman çavuş olarak askerde kalmak bundan sonra daha kolay elbette yapılmakta olan sınavlarda başarı göstermiş olmak şartıyla.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu