Genel

Asit Test Oranı Ne Demek?

Asit test oranı finansal bir kuruluşun ekonomik gücünü ve borçlar karşısındaki durumunu ya da geleceğini anlamaya yönelik yapılan bir hesaplamadır. Asit test oranı likitide durumu hakkında bilgi vermektedir. Likitide hesaplama yollarından biri olarak bilinen asit test oranları ticari işletmelerin konumlarını değerlendirmeleri açısından önemli bir noktadadır. Asit test oranına göre finansal işletmelerin dönen varlıklarla borçlar kaşısında ne yapabileceği, günlük dönen sermaye hareketleriyle kısa vadeli borçları karşılayıp karşılayamayacağı anlaşılmaktadır.

Asit Test Oranı Nasıl Hesaplanır?

asit test orani hesaplama

Asit test oranı likitide oranı hesaplama yollarından yalnızca bir tanesidir. Asit test oranının sabit bir formülü bulunmaktadır. Bu formüle göre dönen mallardan stoktaki mallar çıkarılır ve kısa vadede ödenecek borçlara bölünür. Bu formül sonucunun 1’den daha düşük çıkmaması gerekir. Sonucun 1’den düşük çıkması ya da eksi çıkması gibi durumlar finansal şirketin kısa vadeli borçları ödeme gücünün olmadığını göstermektedir. Finansal şirketler için asit test oranının düşük olması likitidelerinin düşük olduğunu göstermektedir. Likitidenin düşük olması nakite çevirme gücünün az olduğu anlamına gelmektedir.

》》  Pazar Günü Noterler Açık Mı?

Asit Test Oranının Yapılma Amacı Nedir?

Finansal şirketlerin hepsi likitide hesaplaması yapmaktadırlar. Likitide hesaplamasının yapılmasının cari oran ya da asit test oranları gibi birçok yolla yapılması mümkündür. Asit test oranının hesaplanmasının belli başlı sebepleri bulunmaktadır. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir.

  • Asit test oranı finansal işletmelerin kısa vadeli borçlar karşısındaki durumunu gö
  • Asit test oranının hesaplanması söz konusu şirketin genel olarak nakite çevirme gücünü gö
  • Asit test oranının düzenli olarak yapılması durumunda şirketin ilerleme ya da gerileme durumunun takibi yapılabilir.
  • Asit test oranları söz konusu finansal işletmenin geleceği hakkında bilgi vermektedir.
  • Asit test oranının düşük çıkması durumunda işletmeler kısa vadeli borçlarını kapatmak için çeşitli önlemeler alabilmektedir.

Asit Test Oranının Düşük Çıkması Durumunda Ne Olur?

Asit test oranın finansal şirketler tarafından düzenli olarak hesaplanması gerekmektedir. Asit test oran tüm şirketlerde zaman zaman düşük çıkabilmesine rağmen sürekli 1 ve 1’in altında olması durumunda söz konusu işletme için ciddi riskler taşımaktadır. Asit test oranları sürekli düşük olan işletmeler iflasa gidebilmektedir. Asit test oranları işletmenin likitide gücünü gösterse de aynı zamanda genel durumu hakkında da bilgi vermektedir. Buna yönelik olarak asit test oranı düşük olan şirketler gerekli önlemleri almalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu