İş Fikirleri

Arbitraj Nedir, Nasıl Yapılır?

Arbitraj nedir? Birçok kişinin merak ettiği arbitraj bir malın düşük fiyatlı olduğu piyasadan alıp, yüksek fiyatlı olan piyasaya satılmasıdır. Arbitraj için alım satım işleminin eş zamanlı olarak gerçekleşmesi gerekmektedir. Risk almadan kar sağlamak amacıyla yapılan arbitraj için fırsat yakalamak son derece avantajlı olarak değerlendirilse de oldukça zor bir işlem olduğu bilinmelidir. Arbitraj aynı anda farklı piyasalarda ortaya çıkan fiyat eşitsizliklerine bağlı olarak yapılabilmektedir. Bunun için tüm piyasalarda aynı olduğu varsayılan fiyat takibinin sıkı yapılaması gerekmektedir.

Arbitraj Nasıl Yapılır?

arbitraj nasil yapilir

Bir malın düşük fiyatlı olduğu piyasadan alınarak eş zamanlı şekilde yüksek fiyatlı olan piyasaya hiçbir risk almadan belli bir kar oranıyla satılmasıdır. Piyasalarda tüm malların eşit fiyatta olması gerekir ve buna dair öngörüler bulunmaktadır. Etkin olarak kullanılan tüm piyasalarda malların değeri aynı olmaktadır. Ancak dönem dönem çeşitli piyasaların etkin olarak çalışmamasının sonucunda malların fiyatları arasında farklılılar oluşabilir. Bu noktada arbitraj yapmak mümkün olabilmektedir. Yani normal piyasa şartlarında arbitraj yapmak pek mümkün olmamaktadır. Bununla beraber piyasaların etkin çalışmadığı ve arbitraj fırsatının oluştuğu durumlarda da bunu fark etmek oldukça zor olmaktadır.

Arbitraj bir mal ya da döviz kuru üzerinden yapılabilmektedir. Arbitraj fırsatı yakalamak için döviz piyasaları daha elverişli alanlardır. Farklı kur pariteleri üzerinden arbitraj fırsatı yakalamak çeşitli malların alış satışında arbitraj fırsatı yakalamaktan daha kolaydır. Bununla birlikte altın alım satımı üzerinden arbitraj fırasatı yakalamak da mümkündür. Altın birçok ülkede farklı piyasaları olan bir değer olmasından kaynaklı arbitraj fırsatı yakalamak için önemli olabilmektedir.

Arbitraj Özellikleri Nedir?

Arbitraj çeşitli özellikleri ve yapılma amacıyla piyasada farklı bir noktada durmaktadır. Piyasadaki spekülasyonlardan arbitrajı ayıran çeşitli özellikleri bulunmaktadır. Arbitrajın özellikleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Arbitraj risksiz olarak kar elde etmek için yapılmaktadır. Risk barındıran piyasa hareketlerinin hiçbiri arbitraj değildir.
  • Arbitrajın yapılma amacı kar olmakla beraber, diğer piyasa hareketlerinden farklı olarak bu karın belli bir risk oranı bulunmaz.
  • Arbitraj piyasa içindeki diğer hareketlere oranla daha avantajlı olarak görünmekle beraber, abritraj yapmak oldukça zordur.
  • Arbitraj fırsatı bazı piyasaların etkin çalışmalarında durgunluk olmasıyla ortaya çıkabilmektedir.
  • Arbitrajın piyasa koşulları içinde manuel olarak farkedilmesi oldukça zordur.
  • Arbitraj fırsatlarının fark edilmesi için oluşturulmuş çeşitli yazılım programları bulunmaktadır.
  • Arbitraj fırsatı yakalandığı durumlarda işlemin çok hızlı gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Çünkü piyasadaki söz konusu fiyatlar anlık olarak değişmektedir.

Arbitraj Fırsatları Nasıl Ortaya Çıkar?

arbitraj firsatlari nasil ortaya cikar

Arbitraj son derece karlı bir işlem olmakla beraber, arbitraj yapmak normal piyasa şartlarında pek mümkün olmamaktadır. Etkin olarak çalışan piyasalarda tüm malların fiyatları eşit olmaktadır. Bunun sebebi piyasa içinde bilginin çok hızlı yayılmasına bağlı olarak bir fiyatın düşmesi durumunda herkesin yüklenmesiyle çok hızlı bir şekilde geri yükselmesidir. Piyasa şartları çok hızlı değiştiği için farklı piyasalardaki malların fiyatları çoğu zaman eşit olmaktadır. Piyasadaki fiyatların değişmesi için bazı piyasaların etkin olarak çalışmıyor olması gerekmektedir. Bu durumda malların fiyat dengesi değişecek ve arbitraj fırasatı oluşacaktır.

Arbitrajı Yapmak İçin Ortaya Çıkan Fırsatlar Nasıl Kontrol Edilir?

Arbitraj yapmak için fırsatlar ortaya çıksa bile bu fırsatları fark etmek oldukça zordur. Piyasa çok geniş ve hareketlilik çok hızlı olduğu için arbitraj fırsatları manuel olarak çoğu zaman fark edilemez. Fark edildiği durumlarda ise arbitrajın çok hızlı yapılması gerekir. Bu hıza yetişmek pek mümkün olmadığı için arbitraj fırsatları değerlendirilemez. Buna bağlı olarak piyasada oluşan arbitraj fırsatlarının farkedilmesine ve otomatik olarak işlemin gerçekleştirilmesine yönelik olarak çeşitli yazılımlar geliştirilmekte ve kullanılmaktadır. Geliştirilen bu algoritmik yazılımlar arbitraj fırsatlarını hemen fark etmekte ve otomatik olarak alım satım işlemini gerçekleştirmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu