Genel

Araç Muayene Bedeli Kredi Kartı İle Ödenir Mi?

Araç muayene bedelini kredi kartı ile ödeme işlemi araçlara yönelik gerekli bir takım işlemlerden sonra yapılan ödeme seçeneğini içermektedir. Öncelikle araç muayenesi, tüm araçlar için önemlidir. Çünkü bu işlem aracın trafiğe uygun olduğunu gösterir. araç muayenesi yılda en az iki kez yaptırılmalıdır. Araç muayene bedeli nakit olarak ödenmektedir. Kredi kartı ile ödeme söz konusu değildir.

Fatura ödeme merkezi bayiliği veren firmalar hakkında bilgilere de bakabilirsiniz.

Araç Muayene Bedelini Ödeme Yöntemleri

Araç muayene bedelini ödeme şekilleri nakit olarak yapılır. Kredi kartı ile ödeme yapmak isteyen birçok araç kullanıcısı mevcut. Ancak kredi kartı ile ödeme kabul edilmemektedir. Günümüzde kredi kartı her yerde geçerli olan bir ödeme şekli olarak karşımıza çıkan bir işlemdir. Bu yüzden araç muayene bedeli olarak da ödenmesi çoğu kişi tarafından kabul görmektedir. Araç muayene kurumlarında bu ödeme şeklinin uygulanmaması üzerine araç muayene bedelleri sadece nakit olarak ödenebilir.

Araç Muayene Ücretleri

Araç muayene giderleri uzun bir süre yaptırılmadığı taktirde katlanabilir ve daha fazla maliyete sebep olabilir. Araç muayene bedeli her yıl değişmekle beraber zamlanma durumu söz konusu olabilir. 2020 itibari ile güncel muayene ücretleri şu şekildedir;

  • Tüm motosiklet ürünleri, motorlu bisikletler ve traktörlerin muayene araç ücretleri 142 TL’dir. Ve en düşük araç muayene ücreti olarak hesaplanır.
  • Arazi araçları, minibüsler, tüm otomobil çeşitleri, kamyonetler ve römork araç muayenelerinin muayene ücretleri 279 TL’dir.
  • Tanker, kamyon, otobüs, çekici gibi büyük çaplı araçların muayenesi ise 377 TL’dir. En yüksek araç muayene grubunu oluşturur.

Akıllı telefonlarda boş yer nasıl açılır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Araç Muayene Ücretinde Oluşan Gecikme Cezası

Araç muayenesinin gecikmesi durumunda ceza işlemi devreye girer. Araçlar yılda en az iki kez muayeneye girmek zorundadır. Araç muayenesinde yaşanan aksak durumlar sonucunda araç muayene kurumları kullanıcılara ceza kesilebilir. Kesilen cezalar araç muayene ücretinin yaklaşık % 5’ini kapsayacak şekilde hesaplanır. Ancak araçların çaplarına göre de bu ücret değişebilir. Araç muayene ücretine yansıtılan % 5’lik oran araç muayenesinden ayrı olarak tahsis edilir. Bu yüzden araç muayene bedeli her yıl düzenli olarak yapılan araç muayenesiyle birlikte ödenmelidir.

Anadolubank renkli hesap hakkında ayrıntılara da bakabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu