Genel

Araba Pert Kaydı Ne Demek?

Araba pert kaydı trafikte yaşanan herhangi bir kaza durumunda aracın büyük oranda ya da geri dönüşü olmayan bir zarar alması durumunda oluşturulan bir kayıttır. Pert kaydının oluşturulması aracın tamirinin yapılması durumunda çeşitli sıkıntılar çıkarabilmektedir. Araba pert kaydı sildirmek mümkün olmakla beraber belirli aşama ve şartları bulunmaktadır.

Araba Hangi Durumda Pert Olur?

araba pert nasil olur

Arabanın pert olması, herhangi bir trafik kazasının sonucunda kullanılmaz hale gelmesi olarak tanımlanmaktadır. Arabanın değerini tamamen kaybetmesi durumunda araba pert kaydı oluşturulması gerekmektedir. Kasko şirketleri tarafından pert kavramı kullanılmaz, bunun yerine ağır hasar kavramı kullanılmaktadır. Kasko şirletleri tarafından arabanın ağır hasara uğramış sayılması için hasarın %70 ya da üstünde bir oranda gerçekleşmiş olması gerekmektedir. Arabanın ağır hasar aldığının anlaşılması ve pert olarak tanımlanması  için aşağıda verilen durumların gerçekleşmesi gerekmektedir.

  • Aracın çoğunlukla ön kısmından zarar görmüş olması gerekmektedir.
  • Arabanın yüksek miktarlara denk gelen parçalarının kullanılamaz hale gelmesi gerekir.
  • Söz konusu aracın tamir maliyetinin çok yüksek olması gerekmektedir.

Bu durumların yaşanması durumunda araba hakkında pert kaydı oluşturulmaktadır.

Arabanın Pert Olması Durumunda Sigortadan Karşılanması İçin Ne Yapılması Gerekmektedir?

Trafikte ağır hasar alan, yeniden kullanımı mümkün olmayan ya da tamiri için çok yüksek meblağların söz konusu olduğu araçlar için söz konusu olan pert durumu gerekli işlemlerin gerçekleştirilmesi durumunda aracın bedeli sigorta tarafından karşılanmaktadır. Araba için sigortanın bedeli ödenmesi isteniyorsa, kazadan sonraki 5 gün içinde sigorta şirketine haber verilmeli ve aracın incelenmesi talep edilmelidir. Aracın uğradığı hasar sonucu tamir masrafı, aracın o günkü bedelinden daha fazlaysa sigorta arabanın bedelini ödemek durumundadır. Sigortanın aracın bedelini ödemesi için aracın trafikten çekilmesi gerekmektedir.

Pert Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır?

pert kaydi sorgulama nasil yapilir

Pert kaydı sorgulaması özellikle ikinci el araç alım ve satımlarında önemli bir noktada durmaktadır. Alınacak aracın pert kaydının bulunması alıcı için risk oluşturmaktadır. Bu noktada alınacak aracın pert kaydının olup olmadığının sorgulanması gerekmektedir. Aracın pert kaydı sorgulaması sms yoluyla yapılabilse de e-devlet üzerinden sorgulama yapmak daha güvenilir bir yol olmaktadır. Aracın pert kaydı, e-devlette aracın pert kaydı ve hasar kaydı sorgulama ekranından sorgulanabilmektedir. Söz konusu aracın pert kaydı sorgulaması plaka üzerinden ya da isim üzerinden yapılabilmektedir. Ancak plaka değişiminin mümkün olmasından kaynaklı olarak isim üzerinden araba pert kaydı sorgulamak daha güvenlidir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu