Genel

Anoreksiya Nevroza Nedir? Tedavi Yolları Nelerdir?

Anoreksiya nevroza ergenlik döneminde, ergen bireylerde görülen yeme-içme bozukluklarına ve beslenme alışkanlıklarının değişmesine verilen isimdir. Anoreksiya Nevroza hormonların sebep olduğu fizyolojik değişimlerden sonra değişen psikolojik bir yeme bozukluğu olarak bilinmektedir. Bu sebeple Anoreksiya Nevroza sorununu yaşayan ergen bireyler ve ebeveynler ciddi sorunlar ile karşı karşıya kalarak ergen birey için önlem almalıdır. Bu rahatsızlık kız ergen bireylerde sıkça rastlanılsa da aslında tüm ergenlerin yaşayacağı bir sorun olarak görülebilir. Her ergen yaşamlarının geçiş döneminde bu sorun ile karşılaşmayabilir. Özellikle genç kızlarda görülmesinin sebebi kızların zayıf görünme arzularının daha ağır basmasıdır. Bu sebeple televizyonda, sosyal medyada veya gerçek hayatta gördüğü bir manken, model veya tanıdığı gibi olmak isteyerek yeme içme bozuklukları yaşayabilir. Bu bozukluklar ciddi fizyolojik rahatsızlıklara yol açarak ancak doktor tedavisi ile çözülebilir. Bu sorunun önüne geçmek ve fizyolojik olarak gelişimin engellenmesini önlemek adına ebeveynler ve ergen bireylerin alması gereken psikolojik bir takım yöntemler mevcuttur. Aileler bu dönemde ergen bireylere yeteri kadar ilgi ve sabır göstererek Anoreksiya Nevroza rahatsızlığının önüne geçebilir.

Anadolubank renkli hesap nedir, özellikleri nelerdir? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Anoreksiya Nervoza Belirtileri Nelerdir?

Anoreksiya Nervoza rahatsızlığının belirtileri ebeveynler tarafından rahatlıkla gözlemlenebilir. İlk zamanlarda özenme ve ilgi duyma ile başlayan zayıflık, kahvaltı ve akşam yemeklerinde kendini göstererek belirtileri ortaya koyar. Bu durumda ebeveynlere büyük görevler düşmektedir. Ebeveynler bu sorun ile karşılaştıkları zaman belli bir süre ergen bireyi gözetim altına almalıdır. Geçici veya kalıcı bir durum olduğu saptandığı zaman gerekli eylemler gerçekleştirilmelidir. Ergen birey gizli bir şekilde yemek yemeği reddediyor olabilir. Bu durumda ebeveyn, mutlaka sıkı bir kontrol ve gözetim yaparak durumu önce okul öğretmenlerine daha sonra ise bir doktora danışarak yöntemlerini belirlemelidir. Genel olarak bu belirtiler en başlarda çok gözlemlenemese de, ebeveynler fiziki değişimler ortaya çıktığında durumun farkına varmaktadır. Anoreksiya Nervoza belirtilerinden şu şekilde bahsedilebilir:

  • Özel diyetler,
  • Tek çeşit ve besin değeri az olan yiyecek türlerinin tüketimi,
  • Belirli saatlerde asla yemek yememe,
  • Karbonhidrat alımını en aza indirmek veya tamamen ortadan kaldırmak,
  • Yemek yememek için sürekli mazeret bulmak,
  • Yemek saatinde saklanma, gizlenme veya hasta numarası yapma,
  • Hastalık durumu olmazken aniden kilo kaybının yaşanması gibi durumlarda ebeveynler Anoreksiya Nervoza rahatsızlığından şüphelenmelidir.

Anoreksiya Nervoza Neden Görülür?

Anoreksiya Nervoza rahatsızlığının herhangi bir nedeni veya net bir sebebi yoktur. Bu psikolojik rahatsızlık bireylerin ergenlik döneminde görülebilir veya bazı bireylerde görülmez. Sorunun yaşanmasında ergen bireyin yaşadığı çevre, ailesinin ergenlik öyküsü, ailenin tutumu, okul veya arkadaş çevresi etkili olmaktadır. Kişilerin yaşadıkları yaşam tarzı her ne kadar etkili olsa da, ergen bireyin karakteri ve yetiştirilme tarzı da Anoreksiya Nervoza rahatsızlığının yaşanması için yeterli olabilmektedir.

Amazon Türkiye mağaza hesabı nasıl açılır? Detaylarına yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Anoreksiya Nervoza Tanısı Nasıl Konulur?

Anoreksiya Nervoza tanısı ciddi kilo kaybı yaşayan ergen bireyin bir hekime başvurması ile ortaya çıkabilmektedir. Kilo kaybının ayrıca farklı sebeplerden kaynaklandığına da bakılarak tanı uzman hekim tarafından konur. Hassasiyet, tansiyon, içe dönüklük, nabız düşüklüğü veya kabızlık gibi etmenlere bakılarak ergen bireye ve ailesine bazı sorular yönlendirilir. Bu sorular neticesinde uzman doktor gerekli tanıyı koyarak tedavi için lazım olan eylemleri gerçekleştirmektedir.

Anoreksiya Nervoza Tedavisi Nasıl Olur?

Anoreksiya Nervoza tedavisi uzman bir doktor tarafından tanısı koyulduktan sonra ergen birey sırasıyla psikiyatrist, diyetisyen, psikolog, ortopedi, endokrinoloji ve fizyoterapist yardımı ile ilgili tedavisine başlamaktadır. Tedavi sürecinde ergen birey ve ebeveyn, uzman tarafından verilen tüm talimatları yerine getirmelidir. Anoreksiya Nervoza rahatsızlığı tedavisi sürekli kontrol altında tutularak üstesinden gelinebilir.

Altın tahvili hakkında bilgiler yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu