Birikim

Altın Tahvili – Altına Dayalı Kira Sertifikası Nedir?

Sözleşmeli altın tahvili, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yastık altında biriktirilen altınların kayıt altına alınması ve bu sayede hem ülke rezervleri açısından kaynak oluşturulması hemde altın sahiplerinin düzenli gelir elde etmelerine yarayan bir yatırım aracıdır.

Ülkelerin para basma kotaları sahip olduğu altın rezervleri kadar olduğundan Türkiye’nin içinde bulunduğu zorluklardan kısa vadeli kurtarımına imkan tanımaktadır. Açıklanan verilere göre tahmini olarak vatandaşın yastık altında bulunan altının değeri 100 milyar Amerikan dolarıdır. Bu yastık altı tasarrufların ekonomiye kazandırılarak mutualist bir devlet ve tasarruf sahibi ilişkisi kurulmuş olacaktır.

Akbank direkt serbest hesap nedir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Tahvil ve Kira Sözleşmesi Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Kavramsal farklılıklar incelendiğinde kira sertifikası ile vatandaşların belirlenen oranlarda faizden kazanç sağlanmaları amaçlanmaktadır. Bu sayede sertifika sahipleri yatırımları oranında düzenli bir gelir etmesi sağlanmış olacaktır. Altın sahibi gerçekleştirilen endeks hesaplamaları sonucunda belirlenen oranlarda faizin getirisini kazanç olarak alabilecektir. Burada esas sertifikasyonun gayrimenkul işlemi gerektiren bir yatırım aracı olduğunun bilinmesidir.

Altın Tahvilleri ile farkı noktasına gelindiğinde tahvil alındığında endeks hesaplamaları bu tahvil miktarı üzerinden getiri hesaplayarak tahvil sahibine kazanç sağlamaktadır. Faiz getirisi resmi para üzerinden hesaplanır.

Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Yatırımcıya sağladığı yararlar şu şekildedir:

 • Devletin himayelerinde güvenli bir şekilde saklanarak değerlendirilmesi ve herhangi bir olumsuzluğa mahal vermemesi (Hırsızlık gibi durumların önüne geçilmesi)
 • Yastık altında durarak ne olacağı belli olmayan bir şekilde saklanmasının risk ve belirsizlikleri ortadan kaldırılarak sahibi olduğu altın bedelinin getiri kadar düzenli ödemeler alabilmesi ve daha kazançlı bir yatırıma dönüştürülmesi
 • 6 ay ara ile ekonomik istikrar baz alınarak belli oranlarda (%1.20 faiz oranı) gelir elde etme
 • Devlet güvencesine verilen altınlardan elde edilen gelirler için vergi muafiyetinin olması
 • Normal şartlarda altının yüksek olduğu bir dönemde satmak istediğinizde onu alabilecek kuyumcu sayısı çok azdır ve bu durum acil bir durum söz konusu olduğunda vatandaşı olumsuz etkileyebilmektedir. Devlet güvencesi ile istenildiği zaman altınlar nakde çevrilebilmekte ve ihtiyaçlar hızlı bir şekilde karşılanabilmektedir.
 • Altın sahibi vatandaşlar anlaşmaları bitiminde istekleri üzerine külçe altın veya diğer altın çeşitleri olarak yatırımlarını fiziki altın olarak alabileceklerdir.

Tahvil ve Kira Sözleşmesinden Kimler Faydalanabilir?

Yatırım koşulunu sağlayanlar ticari anlamda tüzel kişiliğe sahip olmayanlar dışında altın tahvili ve kira sözleşmesi gibi yatırım faaliyetlerinden yararlanılmasında herhangi bir sakınca olmamaktadır. Böylece gerçek kişiler yastık altı tasarrufların arasından altınlarını devlete emanet ederek altın rezervlerinin etkin bir seviyeye gelmesine katkıda bulunmuş olacaklardır.

Açık parfüm bayiliği veren firmalar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Kabul Edilebilecek Altın Standartları Nelerdir?

Altın standartları şu şekilde sıralanabilir:

 • Külçe altınlar
 • Çeyrek altın
 • Yarım altın
 • Tam altın
 • Ata altın
 • Belli özelliklere sahip altınlar (22 ve 24 ayar)
 • Üzerinde çok işleme olan ve altının görülmesini engelleyecek düzeyde işlemeler olar altınlar kabul dışı olarak geçmektedir.

Değerlendirme işlemine sadece altın kısmı esas alınarak hesaplama işlemine tabi tutulmaktadır.

Tüm bunlar göz önünde tutulduğunda altın tahvili ve kira sözleşmesi ile büyük ve küçük tüm yatırımcılar ellerinde bulunan altınları devlet kontrolü ve güvenilirliğine emanet ederek birçok risk ve belirsizliklerden korunmuş olacaklardır.

Uluslararası ilişkilerin getirmiş olduğu bazı resesyon dönemlerinde Türk lirasının yabancı paralar karşısında değer kaybetmemesi için bu tür devlet destekli kampanyalar ile vatandaş devlet ilişkisi giderek güçlü bir bağ yapısı ile hareket etmesine imkan tanıyacaktır.

Yastık altı tasarrufların Hazine ve Maliye Bakanlığı öncülüğünde en güvenilir kazanç kapısı olma özelliğini koruyarak belirlenen faiz oranlarında tasarruf sahibine büyük bir getiri sağlayacaktır.

Çiğköfte bayiliği veren firmalar ile ilgili bilgileri de inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu