BankaBirikim

Altın Hesabı Nasıl Açılır, Şartları Nelerdir?

Altın hesabı bankalar aracılığıyla açılabilen hesap türlerinden biridir. Genellikle yatırımcılar tarafından kullanılan altın hesabı, birikimlerini altın üzerinden değerlendirmek isteyen kişiler tarafından kullanılmaktadır. Altın hesabı altın ürünlerle açılabileceği gibi nakitle de açılabilir. Nakit parayla açılacak altın hesaplarında hesabın açıldığı zamandaki kur değerleri baz alınmaktadır. Altın hesabını vadeli ya da vadesi olarak açmak mümkündür. Bankalarda açılan altın hesaplarının çeşitleri olmakla beraber, hesabın nasıl açılacağı bankadan bankaya farklılık göstermektedir. Altın hesabı açmak için kullanılabilecek kanallar çeşitlilik göstermektedir.

Altın Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

altin hesabi nedir nasil acilir

Altın hesabı, altın üzerine yatırım yapmak isteyen ya da birikimlerini altına çevirmek isteyen kişiler tarafından kullanılan, bankalarda açılan hesaplardan biridir. Altın hesabında söz konusu yatırım direk altın olan ürünler üzerinden gerçekleşebileceği gibi, altının hesap açılacağı zamanki kuru üzerinden para olarak da açılabilir. Altın hesabı açılmasının temel amacı yatırımları altın üzerinden takip etmek ve piyasayı altın kuruna göre takip etmektir.

Altın Hesabı Nasıl Açılır,  Hangi Kanallar Kullanılabilir?

Altın hesabı açmak için çeşitli kanallar bulunmakla beraber, hesabın hangi bankada açılacağına göre hesap açma seçenekleri farklılaşmaktadır. Altın hesabı açarken, kişinin hesabı açacağı bankanın müşterisi olup olmaması hangi kanalı kullanabileceği üzerinde etkili olmaktadır. Vatandaşlar müşterisi oldukları bankada hesap açmak için bankanın mobil uygulamasını kullanabilir, internet bankacılığına başvurabilir ya da şubeye gidebilirler. Ancak müşterisi olmadığı bir bankada altın hesabı açmak isteyen kişilerin başvuru için şubeye gitmesi zorunludur. Bankalar hesap açacakları müşterileri özelikle finansal durumları açısından tanımak isterler. Bununla beraber bankada altın hesabı açtıracak kişilerin söz konusu hesaba koyacakları altın ürünlerinin gerçekliği banka eksperi tarafından değerlendirilir ve teyit edilir. Herhangi bir sahtecilik durumunda hesap açılması mümklün olmamaktadır. Bunun dışında başvuru ve hesaba koyulacak altın ürünleri uygunsa bankada altın hesabı açmak mümkündür.

Altın Hesabı Hangi Türlerde Açılabilir?

altin hesabi turleri hangileridir

Altın hesabı açma fırsatı sunan bankaların çoğunda vadeli ve vadesiz olmak üzere 2 çeşit altın hesabı bulunmaktadır. Vadesiz altın hesaplarında bankaya herhangi bir vade talebinde bulunulmaz ve altın teslimi yapılmaz. Vadesiz altın hesapları genellikle birikim amaçlı hesap açan müşteriler tarafından tercih edilmektadir. Vadesiz altın hesabı piyasa durumuna göre altın alım satımı yapacak kişiler tarafından da kullanılabilir. Bu durumda altın satışı sonrası alınan nakdin hesaba aktarılması mümkündür. Vadesiz altın hesaplarında müşterilerden alım satım işlemlerine yönelik herhangibir masraf ücreti alınmamaktadır. Vadeli altın hesabı ise, bankaya yatırılan altınlar üzerinden kazanç sağlamak amacıyla tercih edilmektedir. Diğer vadeli hesap türlerinde de olduğu gibi vadeli altın hesabı, müşterinin vade süresinde altınlara konan faizden kazanç sağlamasına yöneliktir. Vadeli altın hesabı olan kişiler hem altının piyasadaki artışına bağlı olarak hem de vade süresinde yatırımlarını arttırma fırsatı yakalar. Vadeli altın hesabı açmak isteyen kişilerin başlangıçta minumum 10 gr altın sahibi olmaları gerekmektedir. Bununla beraber vade süresi dolan hesaplardan faiz tutarına göre kesinti yapılmaktadır. Vadesiz hesaplarda hiçbir kesinti olmamaktadır.

Altın Hesabı Açan Bankalar Hangileridir?

Altın hesabı son dönemlerde tercih edilen bir yatırım olduğundan dolayı birçok bankada altın hesabı seçeneği mevcuttur. Altın hesabı açmak için tercih edilebilecek bankalar şu şekilde sıralanabilir.

  • Garanti Bankası
  • Ziraat Bankası
  • Akbank
  • Yapı Kredi Bankası
  • Kuveyt Türk Bankası
  • İş Bankası

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu