Birikim

Altın Fon Hesabı Nedir, Nasıl Açılır?

Altın fon hesap özelliği altın üzerinden gelişen fonlara yönelik ortaya çıkan işletim hesabını kapsar. Altın fon hesabı altının Türk lirasına paralel bir şekilde gelişim göstermesiyle beraber yatırımcılar tarafından kullanılan bir yatırım hesabıdır.

Altın Fon Hesabı

Altın fon hesap uygulaması altının Türk lirası ile beraber değer kazanmasına yatırımcılara yardımcı olarak gelişmiş bir hesap türüdür. Altın fon hesabını günümüzde teknolojinin gelişimi ile daha fazla alan ayrılan bir mecra halini almış bulunmakta. Altın fon hesabı ile artık kuyumculara gitmeye gerek kalmadan banka kanalı aracılığı hesap işletimi uygulanmaktadır.

Altın Fon Hesabını Açma

altin fon hesabi acma

Altın fon ile açılan hesap bankalar aracılığı ile dijital ortamda açılan bir hesap işletim sistemidir. Günümüzde birçok banka tarafından bu sistem, kullanıcılarına yönelik hizmet vermektedir. Altın fonu, kullanıcılarına yönelik dünyadaki altın piyasasının fiyat gelişimlerini yansıtmasını kapsar. Banka aracılığı ile kullanıcılar bu altınlara sahip olarak dünya piyasasındaki değerlendirmelere oranla kar elde etme şansını yakalar. Altın fon hesabı ile para altın üzerinden işlem görür.

Altın Fon Hesabıyla Alım Satım

Altın hesabına yönelik alım satım işleri vadesiz mevduat hesabına göre gelişim gösterir. Altın fonu açtıran kişi, vadesiz hesap yönetir. Vadesiz hesabındaki ihtiyaçsız olan tutarı ilgili bankaya ait altın fonlarından alım yaparak kar elde edebilir. Bu sayede Türk lirası üzerinden değer kazanımı sağlanmış olur. Öte yandan bazı kullanıcılar, bankalardaki kampanya ve gelişimleri dikkate alarak elinde hesapsız bir şekilde fiziki olarak bulundurduğu altını bankada kişisel fon hesabı açtırarak Türk lirasına çevirebilir.

Altın Fon Hesabının Bankalara Göre Değeri

altin fon hesabi bankalara gore degeri

Altın fon hesabının bankalar üzerinden değer kazanımı aşağıda sıralanmaktadır;

  • Vakıfbank: altın alım ve satım hacmi 200 milyona ulaştı. Vakıfbank’ta 9 çeşit altın türü mevcut.
  • Yapı Kredi de altın fonunda önemli bir satış oranına sahip. Yapı kredide hem vadeli hem de vadesiz mevduat altın hesabı mevcut.
  • Halkbank altın işlemleri artık ATM’lerden yapılabilmekte. Üstelik 3 ayda devreye 1 gram altın birikimi girebiliyor. Kolayca birikim yapılabiliyor.
  • Garanti bankası ise altın fon hesabı adı altında kazandıran bonus kart kampanyası ile alışverişlerde müşterilerine altın kazandırma şansı veriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu