Genel

Akreditif Nedir, Türleri Nelerdir?

Akreditif nedir? Sorusu birçok kişi tarafından merak ediliyor. Akreditif; genellikle uluslarası ticaret yapan firmalar tarafından kullanılan bir ödeme yöntemidir. Bu ödeme bankalar aracılığı ile yapılmaktadır. İthalat ve ihracat için kullanılan akreditif ödeme yöntemi ticari riskleri azaltmaya yönelik olarak tercih edilmektedir.

Akreditif ödeme yönteminin kullanılması bankalar aracılığıyla mümkün olduğu için neredeyse tüm bankalar bu hizmeti vermektedir. İthalat ya da ithalat yapan firmaların hangi bankayı tercih edeceklerine karar vermek için bankaların akreditif seçeneklerini incelemesi ve karşılaştırması gerekir. Bununla beraber bankalar da akreditif talebinde bulunan tüm müşteriler için bu seçeneği sağlamamaktadır. Akreditif bir çeşit gayri nakdi olduğundan, bankaya başvuracak firmanın banka nezdinde bu krediyi alacak limitinin ve güvenliğinin olması son derece önemlidir.

Akreditif Nedir, Hangi Amaçla Kullanılmaktadır?

Akreditif hangi amacla kullanilir

Akreditif ithalat ya da ihracat yapan tüm firmalar tarafından kullanılmakta olup, kullanım amacı söz konusu ticaretteki riskleri firma açısından minumuma indirmektedir. Akreditif bankalar aracılığıyla kullanılan bir ödeme yöntemi olduğundan buradaki riskleri banka almaktadır. Bu ödeme yöntemi bankanın söz konusu firmanın risklerini üstlenmesini sağlamaktadır. Bankalar bu riskleri üstlenirken belli şartlar sunarlar ve çeşitli komisyon taleplerinde bulunurlar. Ticari riskleri en aza indirmek amacıyla birçok firma tarafından kullanılan akreditif ödeme yöntemi için her banka tarafından farklı seçenekler sunulmaktadır.

Akreditif Ödemesinde Banka Seçimi Hangi Unsurlara Göre Yapılmalıdır?

Akreditif ödemesinde firma banka seçimi yaparken, bankanın talep ettiği şartlara ve akreditif için talep ettiği ücret ve komisyon miktarlarına göre karar vermelidir. Akreditif tüm ticari firmalar tarafından kullanılan bir yöntem olduğu için bütün bankalar bu yöntem için seçenek bulundurmaktadır. Bankalar kendi aralarında rekabet ettiği için sundukları seçenekler birbirinden farklı olmakta, akreditif avantajları değişmektedir. Akreditif için bankaların talep ettiği ücret ve komisyon miktarları da buna bağlı olarak farklılık göstermektedir. Akreditif için banka seçimi yapacak firma en düşük komisyon talep eden bankayı tercih etmelidir. Bununla beraber bankanın sunduğu teminat ve akreditif türü de önemli bir noktada durmaktadır.

Akreditif Yöntemiyle Yapılan Ödemelerde Hangi Taraflar Bulunmaktadır?

Akreditif ödeme yöneteminin kullanılabilmesi için gerekli olan 4 taraf bulunmaktadır. Akreditif ithalat ve ihracak yapan firmalar dışında 2 tarafın daha var olmasıyla kullanılabilen bir yöntemdir. İthalat yapan kurumun bankası ve bağlantıyı sağlayacak bir yurt dışı bankasının olması durumunda bu ödeme yöntemi kullanılabilir. İthalat yapan taraf amir olarak tanımlanır. İhracatı yapan taraf ise lehtardır. Bu tarafların bankaları ise amir bankası ve lehtar bankası olarak belirtilmektedir. Bu taraflardan herhangi birinin bulunmadığı durumlarda akreditif ödeme yönteminin kullanılması mümkün değildir.

Akreditif Süreci Nasıl İlerlemektedir?

Akreditif sureci nasil ilerler

Akreditif süreci ithalatçı ve ihracatçının kendi aralarında yaptıkları sözleşmeyle başlamaktadır. Sözleşmenin imzalanmasından sonra ithalatçı kişi bankasına sözleşmeyi ulaştırır. İthalatçı kişinin bankası yani amir banka, ihracayçı kişinin bankasına yani muhbir bankaya sözleşmeyi aldığına dair bilgilendirme yapar. Tüm tarafların sözleşmeden bilgilendirilmesi sonucu, ihracatçı firma söz konusu malları ithalatçı firmaya ulaştırır. İthalatçı malları aldığına dair içinde mal bedelinin de olduğu belgeyi muhbir bankaya iletir. Bu belgeyle muhbir banka amir bankadan ödeme talep eder. Ödemenin yapılması ile akreditif işlemi gerçekleşmiş olur. Söz konusu mallar için amir bankanın ödemiş olduğu miktar, ithalatçı ve amir bankanın planlayacağı şekilde ithalatçı tarafından amir bankaya geri ödenir.

Akreditif Türleri Nedir?

Akreditif uluslarası ticarette aktif olarak kullanılan bir ödeme yöntemi olmakla beraber birçok çeşidi bulunmaktadır. İthalatçı ve ihracatçının yaptığı sözleşmeye ve bankaların sunduğu teminat şekillerine göre akreditif türleri değişmektedir. Söz konusu akreditif türleri şu şekilde sıralanabilir.

  • Kabili Rücu Akreditif; bankanın verdiği teminattan cayma şansının bulunduğu akreditif türüdü Kabili rücu akreditifte banka istediği zaman teminattan vazgeçme hakkına sahiptir. Bu akreditif türü ithalat yapacak firma açısından pek güvenilir değildir.
  • Gayri-Kabili Rücu Akreditif; bankanın verdiği teminattan dönmesinin söz konusu olmadığı akreditif türüdü İthalatçı firma için daha güvenilir olmakla beraber bu akreditif türü için ödenecek komisyon bedeli genellikle daha yüksek olmaktadır. Bununla beraber bankanın teminattan cayma hakkı bulunduğuna dair ibare içermeyen tüm akreditif sözleşmeleri gayri-kabil rücu olarak kabul edilir.
  • Teyitli Akreditif; muhbir bankanın amir bankadan teyit almadan oluşturabileceği akreditiftir.
  • Teyitsiz Akreditif; muhbir bankanın oluşturmak için amir bankadan teyit ve teminat alması gereken akreditif türüdü
  • Garanti Akreditifi; belli bir malın değil, hizmetin teminatı niteliğinde olan akreditiflerdir.
  • Devredilebilir Akreditif; akreditifin lehtar tarafından bir başka lehtara deveredilebileceği anlamına gelir. Devir işlemi sadece bir kez yapılabilmektedir. Devredilebilir akreditif sadece bankanın verdiği teminattan dönme şansının olmadığı durumlarda mümkündü
  • Dönen Akreditif; bu akreditif türünde mal ilk alındığında yapılan sözleşme değiştirilemez. Mal ya da hizmet kullanıldığı süre boyunce bu sözleşme aynı şeklide kalmakta ve yenilenmektedir.
  • Kırmızı Şartlı Akreditif; amir banka tarafından avans ödemesinin yapılacağı akreditif türüdü Avans akreditif üzerinde belirtilen durumlara yönelik olarak yatırılmaktadır.
  • Yeşil Şartlı Akreditif; ithalatçının istediği durumda peşin ödeme yapabilmesine yö yeşil şartlı akreditif amir bankanın söz konusu risklerini azaltmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu