Genel

Akıllı Telefonlarda Boş Yer Nasıl Açılır?

Akıllı telefonlarda boş yer açma işlemi hafızası dolu olan telefon sistemlerine dönük bir amacı kapsar. Akıllı telefonlarda boş yer nasıl açılır denildiğinde akıllara birçok yöntem gelmektedir.

Medya Dosyası Silerek Boş Yer Açma

Dosya silme işlemi ile boş yer açma çokça başvurulan bir yöntemdir. Telefonlar ile sık sık video ve fotoğraf çekilmekte ve bu da telefonu belli bir süre sonra yavaşlatmaktadır. Zamanı geçmiş olan video ve resimlerin silinerek veya yedeğe alınarak medya dosyalarından kurtulma şansı mümkün. Bu sayede telefonun yaklaşık olarak % 35 oranında hafızası boşaltılmış olacaktır.

Ayrıca uçak bileti satış bayiliği veren firmalar bilgilerine de bakabilirsiniz.

Online Müzik Uygulaması Kullanma

Dijital müzik uygulaması kullanma ile boş yer açılabilir. Telefonlara çok sık müzik indirme yapılmakta bu da telefonunun belli bir süre sonra hafızasının dolmasına neden olmaktadır. Ancak birkaç gün sonra müziklerden sıkılma işlemi devreye giriyor. Ve sonuç olarak indirilen müzikler telefonda yer kaplamaya devam ediyor. İndirilen müzik uygulamaları silinip bunun yerine online müzik uygulamaları kullanılarak hafızada %15 oranında boşluk yaratılabilir.

Kullanılmayan Uygulamaları Silerek Alan Yaratma

Gereksiz uygulamaları silip boş alan yaratma işlemi de telefonda yer açma işlemi için uygulanan yöntemlerdendir. Birçok telefonda zamanla kullanılmayan çokça uygulama mevcuttur. İndirilen uygulama, işimiz bittiğinde bile telefonda kalmaya devam eder. Bu yüzden kullanılmayan gereksiz uygulamaların silinerek alan yaratılması mümkün. Bu sayede % 20 oranında boş alan yaratılabilir.

Bulut Depolama İle Boş Alan Yaratma

Bulut depolama uygulaması ile hafızada yer açma işlemi ile telefonlarda büyük oranda yer açmak mümkün. Telefonlara binlerce resim, video, şarkı ve dosyalar indirilip yüklenmektedir. Ancak bulut depolama ile tüm bu uygulamalar telefon hafızasından çıkıp bulut depolama uygulamasına kopyalanabilir. Bu sayede telefonunuza ait içerikleri silmeye gerek duymadan içeriklerinizi koruyabilirsiniz. Bulut depolama ile dosya ve içeriklerinize ulaşabilirsiniz. Bunu Google drive ve Microsoft onedrive kullanarak yapabilirsiniz.

Hafıza Kartı ile Boş Alan Açma

Hafıza kart kullanımı ile telefonda yer açma işlemi gerçekleştirilebilir. Özellikle hafızası 15 GB ve üzerinde olan hafıza kartlarının kullanımı yer açma konusunda daha yararlı olacaktır. Hafıza kartı sayesinde birçok dosya ve içerik hafıza belleğine kopyalanabilir. Bu sayede telefonun kendi belleği boş kalabilir.

Sağlık raporu ne kadar? Detayları yazımızdadır.

Yüksek Çözünürlüklü İçeriklerden Kaçınılarak Boş Alan Yaratma

İçeriği yüksek çözünürlüğe sahip olan dosyalara yer verilmeden boş alan açma işlemi uygulanabilir. Akıllı telefonlarda boş yer nasıl açılır sorusuna yanıt olarak bu cevap yararlı olabilir. Birçok içerik yüksek çözünürlüğe sahip olmakta ve çok yer kaplamaktadır. Bu da sadece birkaç içeriğin telefon hafızasını doldurmasına sebep olabilir. Yüksek içerikli dosyalardan kaçınarak hafıza kaybı önlenebilir. İçerik çözünürlüğü düşük olan dosyalar seçilerek telefon hafızasına daha fazla içerik yüklenebilir.

Önbelleğin Temizlenerek Boş Alan Yaratılması

Temizlenen önbellek ile boş alan yaratma işlemi sık sık başvurulan bir durumdur. Önbelleklerde yer alan içerikler kimi zaman çok yer kaplayıp hafızayı zayıflatmaya neden olur. Önbelleği ara sıra temizlemek hafızada boş yer açmada yardımcı olur. Telefonların menü, ayarlama ve uygulamalar kısmında verileri temizle butonuna tıklanarak önbellek temizleme işlemi gerçekleşebilir.

Fazlalık Yapan İçerikleri Silme

Fazla olan içerikleri silerek alan yaratma mümkün. Bunun için yapılması gereken şey telefonda yer alan içerikleri taratıp aynı içeriğe sahip olanları silmektir. Ayrıca silme işlemine ekran görüntüsünü de eklemekte yarar vardır. Çekilen ekran görüntüleri işleri bittikten sonra telefonda öylece yer kaplar. Bunlardan kurtularak telefon hafızasını güçlendirebilirsiniz.

4A Video Çekimleri Yapmadan Kaçınmak

4A video çekiminden kaçınarak alan yaratma işlemi telefon hafızasına karşı yararlı olmaktadır. 4A çekimli videoları eğer TV ya da bilgisayardan izleyemiyorsanız telefona kopya etmeyin. Çünkü bu tür videolar geniş ölçekli alana yayılır. 4A videoların telefonlarda yer alması telefonun yavaşlamasına hatta donmasına bile sebep olabilir. Telefonunuz zamanla daha yavaş hareket etmeye başlar.

Farklı Bir Telefona Yedekleme Yapmak

Yedek telefonlara içerik yükleme işlemi ile telefonda boş alan yaratmak mümkün. Eğer evinizde yedek bir telefonunuz var ise kullandığınız içerikleri yedek telefona yükleyip saklayabilirsiniz. Yedek telefonlar bu sayede bir gizli depolama alanı görevini görür. Bu sayede kendi telefonunuzu uzun yıllar boyunca daha rahat kullanabilirsiniz. Yedek telefonlar sayesinde birçok içerik, video, dosya ve resimler saklı tutulup korunma işlevi görürken kullandığınız telefon daha rahat çekim işlevini üstlenebilir.

Lastik bayiliği veren firmalar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Whatsapp Fotoğrafları Temizlenerek Boş Alan Yaratma

Temizlenen whatsapp içerikleri ile boş alan yaratma telefonlara fayda sağlayabilir. Akıllı telefonlarda boş yer nasıl açılır denildiğinde akla gelen uygulamalardan birini oluşturur. Whatsapp çok sık kullanılan bir mecradır. Bu mecra içerisinde sıklıkla içerik, dosya ve fotoğraf paylaşımı yapılmaktadır. Bu paylaşımlar telefonda olmalarına rağmen ek olarak telefon içinde başka bir dosyaya da kaydedilir. Bu da her içeriğin iki ya da üç kez kaydedilmesi demektir. Bunu önlemek için whatsapp içeriklerinin yüklü olduğu medyayı silerek boş alan yaratabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu