Banka

Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller (Başvuru, Belgeler)

Akbank’tan satılık gayrimenkuller, Akbank’ın resmi internet sitesinde yayınlanmaktadır. Akbank gayrimenkul satın almak isteyen kişilerin bu resmi web sitesini düzenli olarak takip etmeleri gerekmektedir. Sitede bulunan gayrimenkuller kredi ödemelerinin yapılmaması sonucu el koyulan mülklerdir. Bununla birlikte site sürekli güncellenmekte ve sadece ihaleye açık olan gayrimenkuller, yani teklif verilebilecek mülkler sitede yayınlanmaktadır. Akbank’tan satılık gayrimenkuller, piyasa fiyatlarının çok altında miktarlarda satılmakta ve gayrimenkul sahibi olmak isteyen kişilere avantaj sağlamaktadır.

Akbank direkt serbest hesap nedir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller İçin Nasıl Başvuru Yapılır?

Akbank’tan satılık gayrimenkullerden birine sahip olmak için banka şubesine başvuru yapmak gerekmektedir. Bu gayrimenkuller için teklifler internet sitesi üzerinden yapılsa da teklif vermek için öncelikle banka şubesine başvuru yapmak gerekmektedir. Bu başvuruda teklif vermek için yatırılan teminatın dekontunun bulunması gerekir. Teminat yatıran ve bankanın sunduğu şartnameyi imzalayan alıcı adayları, söz konusu gayrimenkul için teklif verebilirler. Akbank’tan satılık gayrimenkuller için yapılacak tekliften önce teminatın yatırılmış olması zorunludur. Teminat yatırmayan kişiler, internet sitesindeki ihaleler için teklif veremezler. Bu teminat dekontunun dışında başvuru da gerekli olan başka belgeler de bulunmaktadır.

Akbank’tan Satılık Gayrimenkuller İçin Başvuruda Gereken Belgeler Nelerdir?

Akbank’tan satılık gayrimenkul almak için başvuru yaparken bankanın talep ettiği bir takım belgeler bulunmaktadır. Bu belgeler başvuru yapacak kişinin gerçek kişi ya da tüzel kişi olmasına göre değişmektadir. Gerçek kişiler tarafından yapılacak başvurularda gerekli belgeler şu şekildedir.

 • Teklif verilecek gayrimenkulün değerinin %10’u kadar olan teminatın yatırıldığına dair dekont
 • Başvuru yapacak kişinin nüfus cüzdanı ve fotokopisi
 • Noterden alınmış vekaletname
 • Banka tarafından verilen şartnamenin imzalı hali

Eğer başvuru yapacak kişi tüzel bir kişilik ise yukarıdaki belgelerin hepsi gerekli olup, bunların yanında firmaya ait belgelerde gereklidir. Tüzel kişilerin başvuruda bulundurması gereken ek belgeler şunlardır.

 • Yetki belgesi
 • Ticari sicil gazetesi
 • İmza sirküleri
 • Kayıtlı olan odadan (ticaret odası veya sanayi odası) alınmış belge

Ayrıca Akbank Cepbank bilgilerine de bakabilirsiniz.

Akbank’ta Gayrimenkullerin Satışı Nasıl Yapılır?

Akbank’ta gayrimenkullerin satışı ihale yoluyla yapılmaktadır. Başvurusunu tamamlayan ve teklif veren alıcılar arasından en yüksek teklifi veren alıcıya gayrimenkulün satışı gerçekleştirilmektedir. Gayrimenkullere teklif sunulması için belli bir süre verilmektedir. Akbank’tan gayrimenkul almak isteyen kişilerin belirlenen bu süre içerisinde gayrimenkul için teklif vermeleri gerekmektedir. Bu süre 2 gün ile 10 gün arasında değişebilmektedir. Bu süre içerisinde en yüksek teklifi veren alıcıya gayrimenkul satılmaktadır.

Akbank’ta Ödenen Teminat Bedeli Hangi Durumlarda İade Edilir?

Akbank’ta satılık gayrimenkullere teklif vermek için yatırılan teminat belli durumlarda iade edilebilmektedir. İade gerektiren durumların hiçbiri yaşanmadığı takdirde teminat bedeli bankada kalmaktadır. Akbank’tan satılık gayrimenkuller için ödenen teminat bedeli şu durumlarda iade edilebilir.

 • Teklif vermek için teminat yatıran kişinin ihaleyi kaybetmesi durumunda teminat iade edilir.
 • Teminat yatırdığı halde ihaleye girmekten vazgeçen ve bunu bankaya bildiren kişilerin teminat bedeli iade edilir.
 • Bankanın söz konusu gayrimenkulle ilgili ihaleyi iptal etmesi durumunda teminat iade edilir.
 • Kişinin ihaleye girmesine izin verilmediği durumlarda teminat iade edilir.

Akbank başkasının hesabına ATM’den para yatırma hakkında detaylar yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu