Banka

Akbank CepBank (Cebe Havale) Yapma

Akbank’ta cebe havale işlemlerini gerçekleştirmek oldukça kolay ve hem parayı gönderen hem de parayı alan taraf için oldukça iş yükü azaltıcı bir yöntem. Parayı göndermek isteyen Akbank kullanıcıları, haftanın her günü ve her saati, mesai saatleri dışında bile istedikleri kişiye para gönderebiliyorlar. Parayı alan kişinin 18 yaş ve üzerinde olması aranan tek şart. Yani alıcı tarafın Akbank’ta bir hesabının olmasına, hatta herhangi bir bankaya ait herhangi bir banka kartı olmasına bile gerek yok. Akbank müşterileri kendi hesaplarından kendi cep telefonlarına CepBank havale işlemini gerçekleştiremiyorlar. Cebe havale işlemi, yalnızca Türkiye operatörlerine bağlı telefon numaraları ile Türkiye sınırları içerisindeki ATM’lerden yapılabiliyor.

Adli para cezası ne kadar, türleri nelerdir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Akbank CepBank (Cebe Havale) Nasıl Yapılır?

Akbank’ta cebe havale işlemlerini CepBank yoluyla gerçekleştirmek isteyenlerin öncelikle Akbank’ta bulunan hesaplarını Akbank direk mobil uygulamasında açmaları ve giriş yapmaları gerekiyor. Ardından uygulanması gereken adımlar aşağıdaki gibi:

 • Para Transferleri bölümüne girilmeli.
 • Cep Telefonuna seçeneğine tıklanmalı.
 • Parayı gönderen kişinin cep telefonu numarası ve göndereceği tutar bilgisi gerekli yerlere girildikten sonra işlem onaylanmalı.

İşlem onaylandıktan sonra Akbank tarafından alıcı kişiye içerisinde para çekim işlemi esnasında kullanılması gereken bir şifre bulunan mesajı SMS yolu ile gönderir.

Akbank CepBank (Cebe Havale) Nasıl Çekilir?

Akbank’ta CepBank havale işlemlerinin yapıldığı hesaptan para çekmek için alıcı kişinin kendisine en uygun Akbank ATM’sine gitmesi yeterli. ATM’nin Türkiye sınırları içerisinde bulunması gerektiğine ek olarak, ATM’de yapılması gereken işlemler aşağıdaki gibidir:

 • Parayı alacak kişi kendisine ait TC kimlik numarası,
 • Kendi cep telefonu numarası,
 • Parayı gönderen kişinin cep telefonu numarası ,
 • Kendisine Akbank tarafından SMS ile gönderilen şifreyi ve
 • Son olarak da gönderilen para tutarı bilgilerini girdikten sonra parayı çekebilir.

CepBank ile gönderilen para çekiminin alıcı tarafından havale onayının ardından geçen 24 saat içerisinde gerçekleştirilmesi gerekir.

Arıcılık hibe ve destekleri hakkında bilgiler yazımızdadır.

Akbank CepBank (Cebe Havale) Limiti

Akbank’ta CepBank havale işlemlerinin limiti gönderici ve alıcı için aynı şekilde belirlenmiştir. Para gönderen kişinin gönderebileceği minimum tutar 10 TL olmakla beraber gönderilen paralar 10 TL’nin katları olmak durumundadırlar. Günlük, haftalık ve aylık işlem limitleri ise aşağıdaki gibidir:

 • Günlük en fazla 2 işlem ve bu 2 işlem için toplamda 500 TL para transferi,
 • Haftalık en fazla 4 işlem ve bu 4 işlem için toplamda 1000 TL para transferi,
 • Aylık en fazla 6 işlem ve bu 6 işlem için toplamda 1500 TL para transferi şeklinde belirlenmiştir.

Akbank CepBank (Cebe Havale) İptali

Akbank’ta CepBank ile yapılan cebe havale işlemlerinin iptali çeşitli şekillerde gerçekleşebilir. Parayı alacak olan kişi tarafından ATM’de istenilen bilgilerin 3 kez yanlış girilmesi durumunda CepBank havale işlemi iptal edilerek gönderilen tutar gönderen kişinin hesabına geri yatırılır. Aynı şekilde parayı alacak olan kişi, gönderen kişinin havale işlemini onayladıktan sonra geçen 24 saat içerisinde ATM’den çekmiş olmazsa havale işlemi iptal olur ve gönderilen tutar işlem ücreti ile beraber parayı gönderen kişinin hesabına iade edilir.

Bunun dışında parayı gönderen kişi, para transferini yanlış alıcı hesabına yapmış olmak gibi çeşitli problemler sebebiyle CepBank havale işlemini iptal etmek ister ise Akbank Direk İnternet üzerinden Para Gönderi İptal Et kısmına girip Akbank ATM’sine Para Gönder seçeneğinden yaptığı para transferi kaydını bularak iptalini talep edebilir. Talep edilen CepBank cebe havale işleminin iptali, eğer alıcı taraf parayı iptal talebinden önce çekmemiş ise gerçekleştirilir.

2020 MTV ödemeleri bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu