Genel

Ailem İle Kalıyorum Baba Evine İcra Gelir Mi?

Ailesiyle yaşayan kişinin borcu ödememesi durumunda, haciz işleminin uygulanacağı adres kişinin ikametgah adresidir. Yani borcu bulunan kişinin ikemetgahı baba evindeyse, icra bu adrese yönlendirilecektir. Baba evine icra gelmesi durumunda haciz işleminin gerçekleştirileceği eşyalar konusunda da uygulamanın yapılmasında farklı etmenler söz konusu olacaktır.

Adli yaptırım nedir, neden uygulanır? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Baba Evine İcra Gelmesi Hangi Etmenlere Bağlıdır?

baba evine icra gelir mi

İcra işleminde kişinin öğrenci, bekar ya da evli olması gibi durumlar, söz konusu icranın baba evine gelmesini engellemez. Çoğu kişi üniversite öğrencisi olduğu zaman kredi kartı kullanmaya başlar. Kredi kartı kullanan öğrencilerin borçlarını ödememesi ya da ödeyemedikleri borcu yapılandırmamaları sonucunda icra takip işlemi başlatılacaktır. Bu durumda üniversite öğrencinin ikemetgah adresinin hala aile evinde olması durumunda icra takibine dair belge aile evine gönderilir ve icra işlemini gerçekleştirecek memurlarda işlemi aile evinde gerçekleştirir. Belirleyici olan kişinin kamu kuruluşlarında görülen ikametgah adresidir. Borcu olan kişinin evlenmiş olması için de aynı şey geçerlidir. Evlenen kişi ikametgah adresini değiştirmediği takdirde icra işleminin gerçekleştirileceği adres baba evidir.

Adli para cezası ne kadar, türleri nelerdir? Hakkında bilgiler yazımızdadır.

Baba Evine Haciz Gelmesi Durumunda Tüm Eşyalar Haciz Edilebilir Mi?

Haciz işlemi için baba evine gidilmesi durumunda, haciz edilemeyecek mallar bulunmaktadır. Öncelikle tüm haciz işlemlerinde hayati olarak temel ihtiyaç olarak sınıflandırılan mallar haciz edilemez. Baba evine icra geldiği durumda ise sadece borçlu kişinin eşyaları hacze konu olabilir. Ancak bunun kanıtlanması gerekmektedir. Evdeki eşyaların faturalarının durması haciz işleminin doğru gerçekleştirilebilmesi açısından belirleyici olabilmektedir. Evde isme yönelik faturalandırılmış eşyalar borçlu kişiye ait değilse haczi mümkün olmayacaktır.

Baba Evine Gelecek Haciz Nasıl Engellenebilir?

Baba evine haciz gitme ihitmalinin engellenmesi için, tedbirler alınabilir ya da itiraz edilebilir. Baba evine icra gelmesi özellikle icraya konu olan borç ailesinin bilgisi dışında olan öğrenciler için sıkıntılı bir durum yaratmaktadır. Baba evine icra gelmemesi için, borcu olan kişi icra takibi başlamadan bankaların sunduğu yapılandırma ihtimalini değerlendirebilir. Borç banka dışında yapılandırma seçeneğinin olmadığı bir kuruma ise ikametgah adresini değiştirmek de bir seçenek olabilmektedir.

Adli suç ne demek? Hakkında ayrıntıları da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu