Genel

Adli Yaptırım Nedir, Neden Uygulanır?

Adli yaptırım, idari yaptırımdan farklı olarak sadece mahkemeler tarafından verilebilen ve  bir suça yönelik uygulanan yaptırım türüdür. İdari yaptırımlar bir suçun karşılığında verilemez ve çeşitli devlet kurumları tarafından uygulanabilmektedir. Adli yaptırım kavramı hukuksal olarak  verilebilecek tüm cezaları kapsamaktadır. Adli yaptırım kavramı için adli para cezası, hapis cezası vb. örnekler verilebilmektedir.

Ayrıca heyet raporu nasıl alınır? Bilgilerine de bakabilirsiniz.

Adli Yaptırım Neden Uygulanır?

adli yaptirim

Adli yaptırım hukuksal olarak suç tanımına giren tüm fiillerin cezalandırılması için gerekli bir noktadadır. Hukukta yasa ihlali kapsamına giren her türlü eylem adli yaptırımlarla cezalandırılmaktadır. Adli yaptırım çeşitleri suçun niteliğine ve anayasadaki tanımına göre değişmektedir.

Adli Para Cezası Nedir?

Adli para cezası bir suçun karşılığında, mahkmeler tarafından verilen para cezasıdır. Hapis cezaları da adli para cezasına dönüştürülebilmektedir. Adli para cezaları verilme şekillerine göre farklılaşmaktadır.

  • Doğrudan verilen adli para cezası; anayasada suçun karşılığı net olarak adli para cezası olarak düzenlenmişse hakimin bunu değiştirme insiyatifi yoktur.
  • Seçeneklerden biri olan adli para cezası; işlenen suça hapis ya da para cezasından ikisinin de verilebileceği durumda hakim insiyatifiyle para cezasının verilmesidir.
  • Hapis cezasından çevirilen adli para cezası; hükmün hapis cezası olarak verilmesine rağmen, cezanın 2 yılın altında olması şartıyla para cezasına çevirilmesidir.
  • Hapis cezası ile beraber verilen adli para cezası; hapis cezası ile para cezasının aynı zaman aralığında verilebilmesi durumudur.

SGK rapor parası sorgulama bilgilerine de bakabilirsiniz.

Hapis Cezası Nedir?

Adli yaptırım olarak değerlendirilen hapis cezaları, ağırlaştırılmış müebbet hapsi, müebbet hapis ve süreli hapis cezası olarak 3’e ayrılmıştır. Bu şekilde sınıflandırılan hapis cezalarından hangisinin uygulanacağı kişinin işlediği suçun niteliği ve derecesine göre belirlenmektedir. Tecavüz, cinayet, suikast vb. suçlar için genellikle ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmektedir. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasında mahkum kişilerin hapishanedeki aktivitelere katılması yasaktır. Normal hükümlülere göre daha az hak sahibidirler. Ağırlaştırılmış müebbette cezaya ara verilme ihtimali hiçbir koşulda sağlanamaz. Müebbet hapis cezaları ise mahkumun ömrünün sonuna kadar hapiste kalacağı durumları ifade etmektedir. Süreli hapis cezalarında ise hapis cezasının kaç yıl süreceği suça göre değişmektedir. Hapis cezaları adli yaptırım çeşitleri içerisinde hukuken en çok başvurulan cezalardan biridir.

Sağlık Ocağı tahlil sonuçları ve sorgulama hakkında ayrıntılar yazımızdadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu