Genel

Adli Para Cezası Ne Kadar, Türleri Nelerdir?

Adli para cezasının miktarı belirlenirken, alınacak cezanın en az ve en fazla limitleri göz önüne alınarak hesaplama yapılır. Bu durumda adli para cezasının miktarı işlenen suça ve verilecek cezanın gününe göre değişecektir. Eğer söz konusu suçun en alt ve en üst limiti belli değilse en alt limiti 5 gün ve en fazla limiti 730 gün olarak ele alınır.

Adli Para Cezası Nedir?

adli para cezasi ne demek

Adli para cezası, ceza mahkemeleri tarafından işlenen bir suçun karşılığında verilebilen bir ceza türürdür. Ceza mahkemesi tarafından suçun karşılığında hapis cezası ya da adli para cezası verilebilir. Hapis cezası adli para cezasına çevrilebilir. Adli para cezası sadece mahkemeler tarafından verilebilir.

2020 KYK bursu başvuru ve şartları hakkında detayları da inceleyebilirsiniz.

Adli Para Cezası ve İdari Para Cezası Farkı Nedir?

Adli ve idari para cezası, halk arasında sıkça karıştırılan para cezası türleridir. Bu para cezaları arasında belirleyici farklar bulunmaktadır.

  • Adli para cezası sadece mahkemeler tarafından verilebilirken, idari para cezası diğer devlet kurumları tarafından verilmektedir.
  • Adli para cezası bir suçun karşılığında verilirken, idari para cezasında suç söz konusu değildir.
  • Adli para cezası ödenmediği takdirde hapis cezasına çevirilebilir ancak idari para cezasında hapis söz konusu değildir.

2020 yılının ücretsiz en iyi antivirüs programı detayları yazımızdadır.

Adli Para Cezası Türleri Nelerdir?

Adli para cezası Türk Ceza Kanunu’nda, temel olarak 4 çeşide ayrılmıştır.

  • Doğrudan adli para cezası
  • Seçenek olarak adli para cezası
  • Hapis cezasından çevirilen adli para cezası
  • Hapis cezası ile beraber verilen adli ceza parası

Doğrudan adli para cezası, hapis cezası verilemeyecek şekilde düzenlenmiş suçlar için verilir. Doğrudan adli para cezasında hakim insiyatif kullanarak hapis cezası veremez. Seçenek olarak adli para cezasında ise, hakim 1 yıldan daha az hapis cezası gerektiren suçlarda insiyatifle para cezasını tercih edebilir. Hapis cezasından çevirilen adli para cezası tanımı, 1 yıldan az suçu olup hapis cezası almış kişilerin cezalarının paraya çevirilmesi durumunda kullanılır.Hapis cezası ile birlikte verilen adli para cezası ise iki yaptırımın aynı anda uygulanmasının gerekli görüldüğü suçlar için kullanılmaktadır.

Ayrıca 2020 MTV ödemelerinde taksit yapan kredi kartları detaylarına da ulaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu