Genel

Adi Suç Ne Demek? (Yasal Tanımı)

Adi suç kavramı, ahlaka zarar veren, utanılması gereken ve toplumun sert bir biçimde tepki gösterdiği suçları tanımlamak için kullanılır. Adi suç kavramı anayasada bulunmaz ve kanun olarak tanımlanmamıştır. Bunun yanında uygulamada adi suçlardan bahsedilebilir.

Adli Suç Kavramı Neden Yasal Olarak Tanımlanmamıştır?

Adi suç adı altında değerlendirilen suçlar, yasal olarak bu şekilde tanımlanmamıştır. Ancak çoğu yüz kızartıcı suç tanımlaması altında anayasada ve özel yasalarda bulunmaktadır. Yüz kızartıcı suç ve adi suç başlıkları altında değerlendirilen suçların birçoğu ortaktır. Bununla beraber adi suçlar daha çok kamu vicdanı nezdinde ölçülmektedir.

A tipi yatırım fonu nedir, özellikleri nelerdir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Adi Suçlar Nelerdir?

adi suc kavrami

Adi suçlar anayasada hukuki olarak tanımlanmadıklarından dolayı, bir suç için kesin suretle adi suçtur denilemez. Ancak adi suç tanımlamaların geneline bakılacak olursa adi suçlar aşağıdaki gibi sıralanabilir.

  • Hırsızlık
  • Resmi belgede sahtecilik
  • Özel belgede sahtecilik
  • Parada sahtecilik
  • Rüşvet almak
  • Basit zimmet
  • Nitelikli Zimmet ya da İltimas
  • İrtikap

Yukarıda aynı zamanda yüz kızartıcı suç olarak anayasada tanımlanan suçlar verilmiştir. Bunun yanında fuhuş, kız kaçırma, zina yapma, taciz , tecavüz vb. suçlarda adi suç kapsamında sayılabilmektedir. Bu suçların hiçbiri için kesin olarak adi suç denemeyeceği bilinmelidir.

18 yaş altı banka hesabı nasıl açılır? Hakkında ayrıntılara da ulaşabilirsiniz.

Adi Suç ve Yüz Kızartıcı Suç Arasındaki Farklar Nelerdir?

Adi suç ve yüz kızartıcı suç kavramları, toplumsal vicdanı rahatsız etme ve toplumsal ahlaka karşı olma açısından aynı suç olarak değerlendirilse de aralarında farklılıklar bulunmakatadır. Adi suç anayasada tanımlanmazken, yüz kızartıcı suç kavramı anayasada ve özel kanunlarda tanımlanmıştır. Yüz kızartıcı suçun hangi durumlarda geçerli olacağı, ne tür cezalar verilebileceği vb. durumlar özel kanunlarla açıklanmıştır. Adi suç anayasada tanımlanmadığı için mahkemelerde de herhangi bir yaptırımı yoktur. Ancak sosyal yaşamda adi suç işlediği bilinen biri iş bulma, sosyalleşme vb. konularda zorlanacak ve toplumsal dışlanmaya maruz kalacaktır. Adi suçun hukuken bir tanımı ve yaptırımı olmasa dahi sosyal yaşam içerisinde toplum tarafından yaptırımı olacaktır. Adi suçun mahkemeler tarafından yaptırımı olmamasının yanında birçok adi suçun anayasada yüz kızartıcı suç altında tanımlandığı unutulmamalıdır.

T.C. kimlik no ile ehliyet sorgulama yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu