Birikim

A Tipi Yatırım Fonu Nedir, Özellikleri Nelerdir?

A tipi fon, portföy değerine yönelik oluşan hisse değerinin an az % 25’ini Türk şirketlerinin hisselerine yatırım yapan fonlara denilir. A tipi yatırım fonu hisse senedi ağırlıklı bir yatırım fonu olarak da bilinir.

A Tipi Fon

fon nedir

A tipi yatırım fonu portföy değerine göre hisse senetlerinin % 25’ini kapsayacak şekilde bir yatırımı Türk şirketlerine yapmayı amaçlar. Hisse senetlerinin içerisinde hazineye bağlı bonolar ve devlet tahvili bonoları da yer alabilir. A tipi bonolar sadece özel kurumlara değil devlet kurumlarına yönelik de iş birliğini içeren bir hisse senedi portföyüdür. A tipi yatırım fonu hisse senedi ağırlıklı bir fondur.

2020 yılı öğrenim kredisi başvuru şartları hakkında bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz.

A Tipi Yatırım Fonunun Özellikleri

A tipi yatırım fonuna yönelik özellikler yatırımcıların bilmesi gereken önemli öğeleri içerir. Bu özellikler şu şekilde sıralanır;

 • A tipi yatırım fonu ağırlıklı bir şekilde hisse senedini içerir.
 • Borsada artış bekleyen fonlara yönelik yatırım yapılır. Bu tür fonların getirisi daha yüksektir.
 • A tipi yatırım fonunda hisse senedinin ağırlıklı olarak yer alması fon değerinin yüksek olduğunu gösterir.
 • A tipi yatırım fonları bazı vergilere tabidirler. A tipi yatırım fonları stopaj vergisine tabidir. Elde edilen karın % 10’u stopaj vergisine ayrılır.
 • A tipi fonlar portföy içerisinde % 75’lik bir hisse senedine sahiptir.

A Tipi Yatırım Fonunun Türleri;

A tipi fon türleri kendi içlerinde 4 kategoriye ayrılır;

 • Karma fon, fon portföyü içinde sermaye piyasasında yer alan araçlardan en az iki tanesini bünyesinde bulundurur. % 20 olacak şekilde fon değerine sahiptir.
 • Değişken fon, diğer fon porföylerine bağlı değildir. Tamamen bağımsız olarak çalışır. Bu tür fonlarda çok az hazineye dahil bono ve hisse senedi yer alır.
 • Sektör fonu, tüm portföy içinde en az % 50’lik sektör faaliyetine sahiptir. A tipi yatırım fonu içinde hisse senedi geniş olan fon türüdür. Bu fona yönelik isim belirlenirken satın alınan senedin sektörü ya da yapılan hizmetin adı verilir. (petrol ya da gıda gibi)
 • Hisse fonu, tüm fon tipleri içerisinde risk seviyesi en yüksek olan fon türünü oluşturur. Ayrıca kar amacı da en yüksek olan fon türüdür. Fonlara yönelik uygulanan hisse senetlerinin yaklaşık % 51’ini oluşturur.

2020 MTV ödemelerine taksit yapan kredi kartları bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

A Tipi Yatırım Fonu Alış ve Satış Süreleri

A tipi yatıırm fonu saatleri aşağıda özetlenmiş bulunmaktadır;

 • Emrin ya da hizmetin verildiği gün (T) olarak tanımlanır.
 • Fon alışları T gününde saat 13:30’a kadar yapılırsa buna göre uygulanan emir T+1 günü kapsayan fiyattan ve T+1 günü gerçekleşir. 13:30’dan sonra verilen emirlerde ise verilen emir bir gün sonra kabul edilir. İşlem fiyatı da T+2 fiyatı üzerinden T+2 günü gerçekleşir.
 • Her fon satışında bir günlük bir fark bulunur. T gününde 13:30’a kadar verilen satış emri T+1 fiyatı üzerinden T+2 günü gerçekleşir. Saat 13:30 sonrası ise T+2 fiyatı ile T+3 günü gerçekleşir. Fonlarda bu döngü devam ettirilerek ticaret yapılır.

Fonlarda genel işleyiş şekli böyle devam eder. Fonlarda saat uygulaması ve günler çok önemlidir. Günü kaçan fonlar ya da saati geciken fonlar işleme alınmaz. İşlem ya ertelenir ya da sonlanır. Bu yüzden fon sermayeleriyle ilgilenenler için fon alım satımı ve ticareti için zaman faktörü önem taşır. A tipi yatırım fonu özellikle zaman faktörüyle hareket etmekte ve işlerini böyle dengelemektedir. Çünkü birçok fon çeşidi işlerini belli bir denge etrafında sürdürerek kar elde eder.

MTV ödemeleri banka hesabından nasıl ödenir? Ayrıntılarını da inceleyebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu