Kredi

60 Ay Vadeli İhtiyaç 12 Ay Telefon Kredisi Veren Bankalar

2020 senesinde cep telefonu, tablet bilgisayar, otomobil ya da ihtiyaç kredisi kullanmak için bankalar kaç ay vade yapıyor? Kaç tane vadeli olarak cep telefonu alınabilir? Daha önce çekilmiş olan kredi borçları kaç ay yapılandırma yapılabilir? Hangi bankalar borç yapılandırma kredisi veriyor? BDDK bu mevzuda yeni bir düzenleme getirdi.

Bankaların Kredi Vadeleri ve Borç Kapatma Kredisi Düzenlemesi 2020

BDDK tarafınca banka kredilerine ait düzenleme yayınlandı. Buna bakılarak banka kredileri bundan sonra; Konut kredileri, Konut kiralama kredileri, Öğrenim ve eğitim kredileri, Kamu kurumları için verilen krediler dışında;

 1. Şahsi tüketicilere verilen kredilerin vadesi 60 ay (5 sene)
 2. 120 bin liraya kadar olan vasıta kredilerinin vadesi 60 ay (5 sene)
 3. 120 bin liradan daha pahalı araçların ve teminatlı kredilerin vadeleri 5 sene,
 4. Bilgisayar almak isteyenlere sağlanan kredilerin en yüksek vadeleri 1 sene (12 ay)
 5. Tablet almak isteyenler için verilen krediler ise 6 ay,
 6. 3.500 Türk lirası.’ye kadar olan cep telefonları için verilen krediler 1 sene (12 ay)
 7. 3.500 Türk lirası.’den pahalı olan cep telefonlarının alımında verilen krediler 6 ay

olarak belirlendi. Bununla beraber bu kredilerin yapılandırılması amacıyla verilmiş olan krediler de yine bu vade şekilleri uygulanacak.

60 Ay Kredi Borcu Yapılandırma 2020

Bunun dışında Resmi Gazete’de yayımlanan metne bakılarak Şayet müşteri bankadan talep ederse,  bu krediler 60 aya kadar (5 yıl) tekrardan yapılandırma yapılabilecek.

Daha önce açıklanan borç yapılandırma kredilerinde olduğu gibi BDDK burada yetkiyi yine bankaya tanımış olduğu görülmektedir. Şayet müşteri talep ederse yapılandırılabilir demektedir. Elbette müşteri de bankanın talep edeceği borç yapılandırma kredisi 2020 koşullarını taşıyor olması gerekecektir. Bankaların koşullarını taşıyan müşteriler mevzuat gereğince BDDK kayıtlı  olan

 • Akbank,
 • İş Bankası
 • TEB,
 • Garanti Bankası
 • Vakıfbank
 • Ziraat Bankası

gibi çoğu bankada borçlarını yapılandırabilecekler. Ama daha önce de bahsettiğimiz suretiyle müşterilerin bankaların talep etmiş olduğu koşulları taşıyor olmaları gerekmektedir.

Resmi Gazete’de yayımlanan mevzuatı Bankalar için 2020 Borç Yapılandırma Yönetmelik Değişikliği ve Finansal kuruluşlar için borç yapılandırma mevzuatı bağlantılarından inceleyebilirsiniz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu