Genel

3600 Günden Emeklilik Maaşı Ne Kadar?

3600 günden emeklilik maaşı, cinsiyete ve çalışma zamanına göre farklılık göstermektedir. Kadınlarda emeklilik şartları, erkeklerde olduğundan daha kolay bir şekilde gerçekleştirilmektedir. Kadın çalışanlar, erkek çalışanlara nazaran daha az çalışma zamanı ile emekli olabilmektedirler. Emekli maaşı miktarları da pek çok faktöre göre değişiklik göstererek kişiden kişiye değişmektedir.

3600 Günden Emeklilik Şartları

3600 gunden emeklilik sartlari

3600 günden emeklilik için, çalışanların sağlaması gereken 3 şart bulunmaktadır. Bu şartlar, belirli bir çalışma zamanının doldurulması, belirli bir prim gününün geçirilmesi ve sigortaya tabi olunmasının ardından erkeklerde 25, kadınlarda ise 20 yıl süreyle sigortalı olarak çalışma zamanının doldurulmasıdır. Bu şartların dışında, emekli olmak isteyen kişiler için, kısmi emeklilik olanağı da bulunmaktadır. Bu olanakta, çalışma olanağı olmayan kişilerin dışardan prim yatırarak emekli olma durumları geçerli olmaktadır. 3600 günden emeklilik şartları şunlardır:

  • Kadın çalışanların, 3600 günden emekli olmaları için, en erken 08.09.1981 tarihinden önce işe girmiş olmaları, 3600 prim günü yatırmaları ve 50 yaşını doldurduktan olmaları şartları bulunmaktadır. Kadınlarda emeklilik için başka bir şartın yerine getirilmesine gerek yoktur.
  • Erkek çalışanların ise, 08.09.1976 tarihinden önce ilk defa sigortalı olmaları durumunda, 3600 prim günü yatırmış olmaları ve 55 yaşını doldurmaları şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir. Erkekler için de başka bir şartın yerine getirmeleri beklenmemektedir.
  • 9 Eylül 1999’a kadar işe girmiş olan çalışanlar için ise, yaş ve kademe gibi faktörler etkili olmaktadır. Çalışanlar tarafından 3600 prim gününün tamamlandığı tarihe göre emeklilik yaşı kadınlarda 58, erkeklerde ise 60’a kadar yükselebilmektedir.

3600 Günden Emeklilik Maaşları

3600 günden emeklilik maaşları, çalışma ve prim gününe göre değişiklik göstermektedir. Emeklilik maaşı miktarları şöyle sıralanabilir:

  • Çalışma süresini, 31 Aralık 1999 tarihi ve öncesinde dolduran sigortalı çalışanlar, 1400-1600 TL,
  • Çalışma süresinin bir kısmını 31 Aralık 1999 tarihi ve öncesinde, kalan kısmını ise 1 Ocak 2000- 30 Nisan 2008 tarihleri arasında dolduran sigortalı çalışanlar, 1200-1400 TL,
  • Çalışma süresinin bir kısmını 31 Aralık 1999 tarihi ve öncesinde, kalan kısmını ise 1 Ocak 2000- 30 Nisan 2008 tarihleri arasında ya da kalan kısmını 2008 tarihinden sonra dolduran sigortalı çalışanlar, 1000-1200 TL,
  • Çalışma süresinin büyük bir bölümünü 2008 tarihinden sonra doldurmuş olan sigortalı çalışanlar ise 800-1000 TL arasında emekli maaşı almaktadırlar.

İlk Emeklilik Maaşı Ne Zaman Yatar?

ilk emeklilik maasi ne zaman yatar

İlk emeklilik maaşı, yapılan başvuru işleminin ardından bağlanmaktadır. Maaşın bağlanmış olduğuna dair maaş sahibine bir yazı gönderilerek bilgilendirme yapılır. Gönderilen yazıda hem kişinin maaş miktarı hem d birikmiş maaş miktarı yazmaktadır. Kişilerin maaşlarını ne zaman alacakları, gönderilen yazıda belirtilen bilgilerden biridir. Kişilerin maaşlarının yatırıldığı banka üzerine hesaplarının olmaması durumunda, nüfus cüzdanı ile maaş çekilmesi mümkündür. Kişiler isterlerse, bir banka hesabı açtırarak maaşlarının bu hesaba yatırılmasını da sağlayabilmektedirler. Kişilerin ilk maaşlarının yatacağı tarih, kişinin emeklilik başvuru tarihine göre değişiklik göstermektedir.

Emeklilik Promosyonu Nedir?

Emeklilik promosyonu, SGK’nın bankalarla yaptığı anlaşmalar sonucunda, emeklilere bir kereliğine mahsus olmak üzere verilen bir ödenektir. Bu ödeneği almak isteyen emeklilerin, emekli maaşı hesaplarını en az 3 yıl süreyle o bankada tutmak için sözleşme imzalaması yeterlidir.

SGK hem kamu bankalarıyla hem de özel bankalarla bu anlaşmaların yapılmasını sağlamıştır. Anlaşma yapılan 18 özel banka, kendi koşullarına göre ödenen ücretleri arttırabilmektedir. Kişilere verilen emeklilik promosyonları, bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir. Ödenen promosyon miktarını değiştiren diğer faktör de kişilerin aldıkları maaş miktarıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu