Kredi

30 Bin Lira Faizsiz Esnaf Kredisi Ne Zaman Verilecek?

Halkbank vasıtasıyla ile esnaflara 30 bin Türk lirası faizsiz kredi veriliyor. Ziraat Bankası şeklinde bankaların da zaman zaman esnaflara hususi faizsiz kredi {imkanları} bulunuyor. Sizler için faizsiz kredi detaylarını ve kredinin ne vakit verileceğini araştırdık.

Esnafa Faizsiz Kredi Ne Vakit Verilecek?

Esnafa faizsiz kredi ne vakit verilecek sorusunu soran esnaflarımız için geçen sene itibariyle esnaflara verilecek olan 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi amacıyla bütçe ayrıldı ve ödemeler geçen sene  yapılmaya başlandı. Ilk olarak mikro işletmelerden başlanmak kaydıyla, kademeli olarak ödeme yapılacak.  İlk ilkin manav, kasap, bakkal şeklinde ufak esnafa, üretim sektöründe çalışan mikro KOBİ’lere destek verilecek. Hatta imalathane şeklinde ufak işletmelerinde istihdam elde eden ve işyerine yeni bir eleman alan esnafa 100 bin liraya kadar 0 faizli işletme desteği kredisi verilebilecek.

Bunun için daha evvelde benzer işletme amacıyla başka bir kurumdan Kosgeb ya da esnaf sanatkarlar kredi kooperatifi kısmında benzer kapsamda verilen faizsiz ya da bağışlama kredilerden birini kullanmamış olan ve bunu yazılı olarak taahhüt etmek  ve iş yerinin bağlı bulunmuş olduğu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne kayıtlı ve bu kuruma şahsen müracaat yapmak gerekiyor bu şartlara haiz olan bütün esnaflar verilecek esnaf kredisinden yararlanabilecek. Müraacatlar ise tespit edilecek olan tarihlerde açılarak Halk Bankasından esnaflara faizsiz, masrafsız olarak kullandırılacak.

30 bin Türk lirası Esnaf Kredisi Tekrardan Veriliyor

2 sene önce Aralık ayı içerisinde başlamış olan ve başvuruların sonuna gelinmiş olan 50 bin lira faizsiz kosgeb kredi desteği sahiplerine ulaştırıldı yalnız 15 bin kobinin yararlanabileceği faizsiz kredi imkanının aynısının yine verileceği açıklandı.

Piyasaların durgunluğu sebebiyle zor zamanlar geçirmiş olan esnafa verilen 50 bin lira faizsiz kredinin yanında bir de 30 bin lira faizsiz esnaf kredisi  verilmesi de gündemde.

Yalnız verilmek istenen bu 30 bin Türk Lirası faizsiz esnaf kredisi Kosgebin vermiş olduğu krediler ile karıştırılmamalı bu kredi esnaflara ‘Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne şahsen müracaat yapması durumunda sağlanacak. İşletme için Zaruri olan Makine, ekipman ve demirbaş alımları, işyeri modernizasyonu ya da ham madde ya da ana para ihtiyaçlarının karşılanmasına müteveccih kredi arz eden esnaf ve sanatkarlar iş yerlerinin bağlı olduğu ‘Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne şahsen müracaat yaparak Halk bankası vasıtası ile kullandırılacak ve hazine destekli bu 30 bin lira esnaf kredisinden yararlanabilecek.

 

Esnafa verilecek olan 30 bin Türk Lirası kredi 0 faizli olarak verilecek ve bütün küçük esnaf  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne şahsen müracaat yaparak bu 30 bin Türk Lirası krediyi alabilecek. Yalnız esnafların bu krediden yararlanabilmesi için kesinlikle sicil kaydının olması gerekiyor.

Kredi isteğinde bulunmak istemiş olan esnafların Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’ne şahsen müracaat yaparak kredi isteğini sicilin kayıt olduğu kredi kefalet kooperatifine ilettikten sonrasında müracaat meydana getiren esnaf ve sanatkarların mali ve ekonomik vaziyeti incelendikten sonrasında verilecek olan kredinin limiti belirlenecek. Belirlenen kredi kabul edildikten sonrasında bu müracaat talebi Halk bankasına iletilecek. Halk Bankası da müracaat meydana getiren esnaf için Zaruri incelemeyi yapmak için yine bir değerlendirme sürecine bağlı tutacak. Müracaat değerlendirme sürecinden pozitif yönde sonuç alınması durumunda 30 bin Türk Lirası limitli esnaf kredisi sözleşmesi imzalanıp verilecek olan esnaf kredisinin ödemesi Halk bankasında esnafın ticari kobi banka hesabına yatırılmak suretiyle kullandırılacak.

Faizsiz Krediden Kimler Faydalanabilir?

Esnaflara tekrardan verilecek olan Hazine destekli 30 bin Türk Lirası faizsiz esnaf kredisinden eski kredi borcunu sonraki seneye devredenler yararlanamazlar.

Ertelenmiş, taksitlendirilmiş ve tasfiye olunacak ve yapılandırılmış kredi borcu olan esnaflar borçlarını tamamını kapatmadan bu krediden yararlanamayacak.

Daha evvelde bu bilgiler ekseninde Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden kredi kullanan esnaflar yeniden Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden verilecek olan 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden yararlanacak. Hususi bankalardan kredi alan ve borcu olan esnaflar ise bu kapsamın haricinde tutuluyor şu demek oluyor ki hususi bankaların birinde herhangi bir kredi borcu olan esnaf Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi birliklerinden verilecek 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinden yararlanabilecek.

Şu demek oluyor ki bu krediden yararlanabilmek adına Hazine destekli olarak Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi tarafından verilmiş olan ve Kosgeb hibe kredisi almamış olmak gerekiyor bunun haricinde hususi sermayeli bankalardan alınmış olan kredileri bu krediyi almaya engel olmamaktadır.

 

faizsiz krediden kimler istifade edebilir?

Halk Bankası esnaf kredisi için Zaruri belgeler adlı içeriğimizden bilgi alabilirsiniz.

30 bin lira esnaf kredisi başvurularını esnafların bağlı bulundukları Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifine ya da Halkbank şubelerinde  yaparak krediden yararlanabilirler. Esnaf kredisi başvuruları onaylandığından esnafların sicil kayıtları yok ise bu krediden yararlanmak için kesinlikle faaliyet gösterilen esnaf odasına kayıt yapılması gerekiyor.

Verilecek olan 30 bin lira esnaf kredisini alabilmek için yapılacak olan kesintinin miktarı ise 500 Türk lirası şeklinde cüzi bir miktar olacak. 30 bin lira esnaf kredisi müracaatı onaylanan esnafın eline 29,500 Türk lirası geçecek.

Ödemeler Nasıl Yapılacak?

Esnaf ve sanatkarların almaya hak kazanılmış olduğu 30 bin lira faizsiz esnaf kredisinin vadeleri 1 sene ile 5 sene olarak veriliyor. Kredi çekmek istemiş olan esnafın talebine nazaran tespit edilecek olan kredinin vadesi 60 aya kadar çıkıyor bu vadelerde yapılacak aylık taksit ödemeleri esnafın bütçesini etkilemeyecek biçimde 500 liradan 1250 liraya kadar ödeme yaparak toplamda geri ödemelerini yaparak krediyi belirlenen vade sonunda kapatabilecek.

Esnaf Kefalet faizsiz kredi müracaatları devam ediyor! Bu destek açıklanmadığı için en kötü esnaf kefalete başvurabilirsiniz.

Öte taraftan KOSGEB tarafınca verilecek olan 50 bin faizsiz kredi içerisinde geri sayım başlamış oldu. Sicil affından faydalanan esnaf, desteğin duyuru edilmesini bekliyor. Bu destekten  150 bin esnafın yararlanacağından bahsediliyor.

2020 senesinde girişimciler Kosgeb tarafınca oluşturulmuş yeni programlar ile desteklenmeye devam edecektir. Geleneksel girişimciler 60 bin Türk lirası, ileri seviyedeki girişimciler ise 360 bin Türk lirası bağışlama alabilecektir.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu