Memur

2021 Güncel Sözleşmeli Öğretmen Maaşları Ne Kadar?

Güncel sözleşmeli öğretmen aylıkları 2021 senesinde ne kadar olduğu özellikle internet üstünden son dönemde hakkında sıklıkla araştırma yapılmış olan konular arasında yer almıştır. Nitekim sözleşmeli öğretmenlerin, sözleşmelerinden doğan ücretleriyle beraber; devlet tarafınca verilecek olan asgari geçim indirimi, aile yardımı ödeneği, ek ödeme, hazırlık ödeneği, ek ders ücreti, nöbet ücreti ve toplu sözleşme ikramiyelerinden de yararlandıkları bilinmektedir. Hal bu şekilde olunca da vatandaşlar internet üstünden sık sık araştırmalara yaparak güncel sözleşmeli öğretmen maaşları hakkında ayrıntılı bilgilere ulaşmak istemektedir. Buradan hareketle hazırlamış olduğumuz rehber niteliğindeki bu makalemizde;

 

 • 2021 senesi itibarıyla öğretmen maaşları ne kadar?
 • Sözleşmeli öğretmenlik ne demek?
 • Sözleşmeli öğretmenlere verilen aylık maaşlarda artış oldu mu?
 • Sözleşmeli öğretmen aylık maaşı 2021 senesinde ne kadar oldu?
 • Sözleşmeli öğretmen nasıl olunmaktadır?
 • Sözleşmeli öğretmen başvuru şartları nedir?
 • Sözleşmeli öğretmen mülakatları ve sonuçları 2021 yılında açıklandı mı?

gibi bu alanda en fazla merak edilmiş olan soruların yanıtlarını ve sözleşmeli öğretmenlik mesleği ile alakalı olarak bilinmesi gereken tüm ayrıntılı detayları bulabilirsiniz.

Öğretmen Maaşları 2021

 

2019 senesi öğretmenlere verilen maaşlar, internet üstünden araştırılan konular arasında yer almıştır. Özellikle son senelerde öğretmenlik mesleğine yoğun ilgi oluşmasının ardından başta bu meslekte kariyer yapmayı düşünen gençler, daha sonrasında da öğretmen maaşları hakkında bilgi sahibi olmak istemekte olan vatandaşlar tarafınca sıklıkla internet araştırmaları yapıldığı görülmektedir.

Bilinmiş olduğu üzere öğretmen maaşlarının tutarlarında etkili olan temelde iki değişik unsur bulunuyor. Bunlar öğretmenlerin meslekte sahip oldukları memurluk dereceleri ve hizmet seneleri ile doğru orantılıdır. Bu sebeple derecesi ve hizmet senesi yüksek olan öğretmenler, derecesi düşük ve mesleğe yeni başlamış olan öğretmenlere nazaran daha fazla aylık maaş almaktadır. Enflasyon rakamlarının açıklanmasıyla öğretmen maaşlarına da yapılacak olan zamlar merakla beklenirken bu mevzuda henüz resmi kurumlardan bir izahat yapılmamıştır.

 

Sözleşmeli Öğretmenlik Nedir?

Sözleşmeli öğretmenlik mesleği, aynı kadrolu öğretmenlerin yapmış olduğu gibi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında icra edilmektedir. Her ne kadar kadrolu öğretmenlerin sahip olduğu yetkilerin pek çoğuna sahip olsalar da sözleşmeli öğretmenleri, kadrolu öğretmenlerden ayıran da bazı faktörler bulunuyor. Bunun la beraber sözleşmeli öğretmenler görev aldıkları sözleşme süresi boyunca, belirttiğimiz gibi Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullarda yetkili oldukları dersi anlatıp öğrencilerin öğrenme seviyelerini ölçme ve değerlendirme sınavlarını uygulamaktadır.

 

Bununla beraber sözleşmeli öğretmenlik mesleği için de aynı kadrolu öğretmenlik mesleğinde olduğu gibi atama süreci söz konusudur. KPSS puanının üstünlüğünün baz alındığı bu atamalarda, Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca belirlenmiş olan kontenjanlara atamalar yapılmaktadır.

Sözleşmeli Öğretmen Maaşları Arttı Mı?

Sözleşmeli öğretmen maaşlarına zam yapılması gündeme gelmişken, bu konuyla alakalı olarak birçok şahıs internet üstünden araştırma yapmayı sürdürmektedir. Devlet memuru ve devlet memuru emeklisi yurttaşların maaşlarına 2021yılının temmuz ayında %5 zam ve açıklanacak olan ilk 6 aylık enflasyon oranının %5’i aşması durumunda aşan kısım kadar da fark yansıtılacağı açıklanmıştı. Buna bakılarak sözleşmeli öğretmen maaşları Temmuz 2021 tarihinden sonrasında artış gösterecek.

Ekonomik verilerin gidişatına bakılarak memurlara enflasyon farkı zammının yansıtılacağına da ekonomistler ve kimi memurlar tarafınca neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Bu bağlamda sözleşmeli öğretmen maaşlarına da yansıyacak olan zam ve enflasyon oranı ile alakalı kesin veriler 2021 Haziran ayına ilişkin enflasyon oranının resmen kamuoyuna duyurulacağı 3 Temmuz gününde belirlenecek.

Sözleşmeli Öğretmen Aylık maaşı Ne Kadar? 2021

Sözleşmeli öğretmen maaşlarının tutarı 2021 senesinde ne kadar olduğu merak edilen devlet memuru maaşları arasında gösterilmektedir. Nitekim sözleşmeli öğretmenler, imza attıkları sözleşme paraları ile beraber; devlet tarafınca devlet memuru vatandaşlara verilen asgari geçim indirimi, aile yardımı ödeneği, ek ödeme, hazırlık ödeneği, ek ders parası, nöbet parası ve toplu sözleşme ikramiyelerinden doğrudan yararlanabilmektedir.

 

Ancak diğer bir taraftan da sözleşmeli öğretmenlerin ücretlerinden, sendika aidatı, şahsi emeklilik sigortası primi ve İLKSAN aidatı şeklinde kesintiler de yapılmaktadır. MEB in kendi bünyesine dahil olan sözleşmeli memur öğretmen aylık maaşları yönünden kadrolu memur öğretmenler ile benzer hakları olsa da özlük hakları yönünden kadrolu görev yapan öğretmenlere göre bazı farklılıklar olmaktadır.

Sözleşmeli öğretmenlerin net aylık maaşları geride bıraktığımız sene itibarıyla 3.136,09 Türk lirası olarak belirlenmişti. 2021 senesi Şubat sonu gibi göreve başlamış olan öğretmenlerin net maaşları son enflasyon farkıyla beraber 3.822,67 Türk lirası olmuştur. Söz konusu aylık maaş tutarına Temmuz ayında yapılması beklenen zam dahil değildi.

 

Sözleşmeli Öğretmen Nasıl Olunur?

Sözleşmeli öğretmen olmak istemekte olan milyonlarca genç öğretmen adayları, mesleğe ne şekilde başlayabileceklerine ait ayrıntılı bilgileri internet üstünden yapmış oldukları araştırmalarda ortaya çıkarıyor. Sözleşmeli öğretmen olma koşulları Milli Eğitim Bakanlığı tarafınca Resmi Gazete yayımlanan “Sözleşmeli Öğretmen İstihdamına İlişkin Yönetmelik”te belirlenmiştir. Sözleşmeli öğretmen olmak için söz konusu şartların yerine getirilebilmesi gerekiyor. Bu şartlar arasında Kamu Personeli Seçme Sınavı olmakla birlikte aynı zamanda pedagojik formasyon da bulunuyor. Bu konuyla alakalı olarak kamuoyuna duyurulan başvuru koşullarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Sözleşmeli Öğretmen Başvuru Koşulları

Sözleşmeli öğretmen başvuru şartları şu maddelerden oluşmaktadır:

 • Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucuna bakılarak her alan için oluşan puan sıralamasında, yüksek puan alan adaydan başlamak kaydıyla, alanlar için Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlemiş olduğu kontenjan sayısının 3 katı aday sözlü sınava girebilmektedir.
 • Sözleşmeli öğretmenlere imzalatılan sözleşme gereği 4 senelik çalışma süresini tamamlayarak adaylık sürecinde başarı göstermiş olma hakkı kazananlar, talep etmeleri durumunda görev yaptıklarını eğitim kurumlarında kadrolu öğretmen olarak çalışma hakkına sahip olmaktadır.
 • Öğretmen kadrolarına atananlar aynı görev yerinde en az 2 sene daha görev yapmak durumundadır. Bu aşamada sözleşmeli öğretmenler hakkında adaylık hükümleri uygulamaya konmamaktadır.

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat aşaması için başvuru zamanı 12 Haziran 2019 tarihinde resmen başlatılmıştı. Bununla beraber ortalama 20 bin sözleşmeli öğretmen atamasında atanma hayalleri kuran öğretmenler için son müracaat tarihi 30 Haziran 2019 olarak belirlendi. Sözleşmeli öğretmen sözlü mülakat sınavlarında sorulan sorular da internet üstünden araştırılmaya devam ediliyor. Yeni eğitim döneminde Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak sözleşmeli öğretmenlik yapmak istemekte olan adaylar, söz konusu sözlü mülakat konularına büyük ilgi göstermektedir. Bu aşamada sıklıkla sorular sözlü mülakat sorularından bazıları şu sorulardan oluşmaktadır:

 • 2021 yılının mart ayında yapılan seçimlerin genel adına ne denir?
 • Teknoloji kullanılarak geleneksel kurama alternatif olarak geliştirilmiş olan kuram nedir?
 • Etkili öğretmenin tanımı nasıl yapılmaktadır?
 • Yerli ve milli ilk yapılan otomobilin adı nedir?
 • Öğrencilerinizin size güvenmelerini ne şekilde sağlarsınız?
 • Yaşam boyu eğitim ne anlama geliyor?
 • En fazla sınır komşusu olan ülkenin adı nedir?
 • Her dersin sonunda özet çıkarmak gerekli bir taktik midir?
 • Orta Asya Türklerinin yazılı olmayan kurallarına ne ad verilmektedir?
 • Marmara Bölgesi’nde bulunmakta olan kayak merkezinin adı nedir?

 

 

Sözleşmeli Öğretmenlik Mülakat Sonuçları 2021

Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları 2021 senesinde hangi tarihte açıklanacağı da merakla bekleniyor. Bakanlıktan yapılmış olan açıklamalara bakılırsa mülakat sınavı sonuçları 4 Temmuz 2019 tarihinde kamuoyuna duyurulacak. Bununla beraber sözleşmeli öğretmen adaylarının sınav sonuçlarına bağlı itirazları 8 ila 10 Temmuz tarihleri arasında alınacak ve bu itiraz neticeleri da 16 Temmuz 2019 da sonuçlanacak. Öte taraftan sözleşmeli öğretmen maaşları da 3 Temmuz tarihinde 6 aylık enflasyon oranının açıklanmasının müteakiben netlik kazanacak.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu