İş Fikirleri

2020 SRC Nasıl Alınır, Ne İşe Yarar, SRC Belgesi Fiyatları

SRC belgesi nedir, ne işe yarar, nasıl alınır gibi soruların cevapları her türlü ticari vasıta sürücüsü tarafınca iyi bilinmesi gerekmektedir. SRC belgesi almak isteyen kişiler için; SRC belgesi nedir, ne işe yaramaktadır? SRC belgesi nasıl alınır? SRC belgesi alma koşulları neler? SRC belgesi fiyatları 2020 ne kadar? 2020 SRC belgesi sınav tarihleri neler? Gibi bütün soruların detaylı cevapları makalemizde. Siz de SRC belgesi almak isterim diyorsanız yazımızı kesinlikle okuyun. Ayrıca makalemizde SRC çıkmış sınav soruları da içeriyor.

 

SRC Belgesi Nedir, Ne İşe Yarar?

Memleketimizde ticari olarak karayolu taşımacılığı, 4925 Sayılı Karayolu Taşıma Kanunu ile düzenleniyor. 03.09.2004 tarihindeki Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği ile karayolu taşımacılığında yeni bir düzenlemeye gidildi. Bu yönetmelikle beraber karayolu taşımacılığı yapabilmek için sürücüler için bir takım standartlar getirildi. İlgili yönetmeliğe göre ticari vasıta ile karayolu taşımacılığı yapacak bütün şoförlere ehliyetin yanı sıra SRC belgesi ve psikoteknik raporu alması alma mecburiyeti getirildi.

 

SRC belgesi, ticari araç ile yük ve yolcu taşımacılığı icra eden şoförlerin alması mecburi olan mesleki yeterlilik belgesidir. Bu yeterlilik belgesini; kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, panelvan, çekici gibi ticari vasıta kullanan şoförlerin alması gerekmektedir. SRC belgesini alabilmek için kullanılan aracın ruhsat sahibi olmak gerekmez, söz konusu aracı ticari faaliyetlerde kullanabilmek için bu belge kesinlikle alınmak mecburiyetindedir.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafınca belirlenmiş olan kriterlere göre 25 Şubat 2003 tarihinden öncesinde ehliyet sahibi olan kişiler kurs görmeden, sınavsız src belgesi alma hakkına sahiptir.

 

SRC Belgesi Çeşitleri Neler?

 

Kullanım alanlarına göre 5 çeşit SRC belgesi bulunuyor. Bunlar sırasıyla; SRC 1, SRC 2, SRC 3, SRC 4, SRC 5 belgesi olmaktadır.

 • SRC 1 Belgesi: Uluslar arası yolcu taşımacılığı yapmak istemekte olan sürücülerin alması ihtiyaç duyulan belgedir. SRC 1 belgesi SRC 2 belgesini de kapsar. SRC 1 belgesi olan kişiler otomatikman SRC 2 belgesine de sahip olur ve yurt içi yolcu taşımacılığı yapmak için tekrardan belge almalarına gerek kalmamıştır.
 • SRC 2 Belgesi: Yurt içinde yolcu taşımacılığı yapmak istemekte olan şoförlerin alması ihtiyaç duyulan belgedir. SRC 2 belgesini; taksi şoförleri, dolmuş şoförleri, okul ve personel servisi şoförleri, kent içi ya da şehirlerarası otobüs şoförleri alması gerekir.
 • SRC 3 Belgesi: Uluslar arası eşya, yük ve kargo taşımacılığı yapmak istemekte olan şoförler SRC 3 belgesi alması gerekir. SRC 1 ve 2 belgelerinde geçerli olan durum SRC 3 ve 4 belgelerinde de aynen geçerli olmaktadır. SRC 3 belgesi alanlar otomatik olarak SRC 4 belgesine de sahip olmaktadır. Yurt içinde taşımacılık yapmak için tekrardan SRC 4 belgesi almaları gerekmez.
 • SRC 4 Belgesi: Yurt içinde eşya, yük ve kargo taşımacılığı yapmak istemekte olan şoförlerin alması ihtiyaç duyulan yeterlilik belgesidir.
 • SRC 5 Belgesi: Tehlikeli madde taşıyan araçları kullanan şoförlerin alması ihtiyaç duyulan yeterlilik belgesidir.

 

 

SRC Belgesi Alma Şartları

SRC belgesi alma şartları bütün SRC çeşitleri için nerdeyse aynıdır. Her SRC belgesi türü için ehliyet sahibi olmak ve psikoteknik raporu almak zorunludur. Yalnızca kullanılacak aracın türüne göre SRC belgesi alma yaşı farklılık göstermektedir. Buna Nazaran her bir belge türüne göre SRC yaş sınırı;

 • SRC 1 alma yaşı otobüs kullanacaklar için 25 yaşını, minibüs kullanacaklar için 18 yaşını tamamlamış olmak
 • SRC 2 alma yaşı otobüs kullanacaklar için 25 yaşını, dolmuş, taksi, minibüs gibi küçük vasıta kullanacaklar için 18 yaşını tamamlamış olmak
 • SRC 3 alma yaşı, 18 yaşını tamamlamış olmak
 • SRC 4 alma yaşı, 18 yaşını tamamlamış olmak
 • SRC 5 alma yaşı, 18 yaşını tamamlamış olmak

SRC Belgesi Almak İçin Gerekli Belgeler Neler?

SRC belgesi başvuru meydana getirecek adaylardan aşağıda saydığımız belgeler talep edilir.

 • Ehliyet ve fotokopisi
 • Nüfus cüzdanı veya kimlik kartı fotokopisi
 • Mezun olduğunuz okula ait mezuniyet belgesi ve fotokopisi
 • 2 tane son 6 ay içerisinde çekilmiş vesikalık fotoğraf

SRC Belgesi Nasıl Alınır?

Şimdi de src belgesi nasıl alınır konusuna netlik getirelim. Eğer ehliyet alma tarihiniz 25 şubat 2003 tarihinden sonraysa eğitim ve sınav sürecine girmeniz gerekmektedir. İlk olarak Ulaştırma Bakanlığı tarafınca yetkilendirilmiş bir SRC kursu veren bir kuruma kayıt yaptırmanız gerekmektedir. SRC kurs süresi, alınmak istenen belgenin türüne bakılarak 28 ile 42 ders saati arasında değişmektedir. 32 saat src eğitimi aldıktan sonrasında ise src sınavına girmek gerekmektedir. SRC sınavı Ulaştırma Bakanlığı tarafınca yapılmaktadır. SRC belgesi sınavı 50 sorudan oluşan bir sınavdır. Src sınavında 100 puan üstünden en az 60 puan almanız durumunda başarılı kabul edilirsiniz ve SRC belgesi almaya hak kazanırsınız.

SRC Belgesi Fiyatları 2020

 

SRC belgesi fiyatları her sene illerde valilik fiyat tespit komisyonu tarafınca belirlenir. Şu demek oluyor ki src ne kadar olduğu ilden ile değişiklik gösteriyor. Her ilin valiliği bir fiyat tespit komisyonu oluşturur ve src kurs ücreti tespit eder. Tespit edilen bu ücret taban alt fiyattır. SRC kurs ücretleri belirlenmiş olan bu taban alt fiyatın altında olamaz fakat üstünde olabilir. Kursu tamamladıktan sonrasında sınava girmek için SRC belgesi harç parası yatırmak gerekmektedir. 2020 SRC belgesi harcı 80 Türk lirası’dir. Toplamda src belgesi alma maliyeti 1000 Türk lirasının üstünde olur.

 

Bir fikir oluşturması için İstanbul Valiliği Fiyat komisyonu tarafınca 1 Ocak 2020 – 31 aralık 2020 tarihleri arasında geçerli olmak üzere Katma Değer Vergisi dahil SRC kurs ücretleri;

 • SRC 1 Kursu parası; 900 Türk lirası
 • SRC 1 Kursu parası; 810 Türk lirası
 • SRC 1 Kursu parası; 920 Türk lirası
 • SRC 1 Kursu parası; 810 Türk lirası

SRC Belgesi Sınav Tarihleri 2020

2020 senesi SRC sınav takvimi ise şu biçimde;

05 Ocak 2020 Pazar – 19 Ocak 2020 Pazar – 02 Şubat 2020 Pazar – 15 Şubat 2020 Cumartesi

08 Mart 2020 Pazar – 22 Mart 2020 Pazar – 05 Nisan 2020 Pazar – 19 Nisan 2020 Pazar

03 Mayıs 2020 Pazar – 16 Mayıs 2020 Cumartesi – 30 Mayıs 2020 Cumartesi – 20 Haziran 2020 Cumartesi

05 Temmuz 2020 Pazar – 09 Ağustos 2020 Pazar – 22 Ağustos 2020 Cumartesi – 06 Eylül 2020 Pazar

20 Eylül 2020 Pazar –  04 Ekim 2020 Pazar – 18 Ekim 2020 Pazar – 31 Ekim 2020 Cumartesi

22 Kasım 2020 Pazar – 06 Aralık 2020 Pazar – 22 Aralık 2020 Pazar – 02 Ocak 2021 Cumartesi

SRC çıkmış sınav soruları için BURAYA tıklayabilirsiniz.

SRC Belgesi Sorgulama

SRC belgesi sorgulama e devlet sistemi üstünden kolay bir şekilde yapılabilmektedir. Sorgulama yapabilmek için e devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Şayet e devlet şifreniz yok ise herhangi bir PTT şubesine giderek 2 tl para karşılığı e devlet parolası alabilirsiniz. Sorgulama nasıl yapılır bilmiyorsanız öğrenmek ve sonrasında sorgulama işlemi yapmak için aşağıda bulunmakta olan bağlantıyı kullanabilirsiniz.

SRC BELGESİ SORGULAMA 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu