Memur

2021 Mübaşir Nasıl Olunur, Şartları Nelerdir ?

2021 senesi Mübaşir olma şartları yasalar kapsamında belirlenmiştir. Mübaşirler KPSS puanlarına bakılarak belirlenmektedir. Mübaşir kadrosuna olan ihtiyaç da sürekli olarak artmaktadır. Mübaşirler, Adalet Bakanlığı kapsamında çalışmakta olan personellerdir. Adalet Bakanlığı’na bağlı olan Adli Yargı Komisyonları tarafınca mübaşirler atanmaktadır. Mübaşirler; mahkeme öncesinde ve sonrasında gerekli bütün işlemleri yapmaktadır. Duruşmanın sağlıklı şekilde bitirilmesine destek olan personellerdir. Bu detayın yanı sıra sanık, tanık çağrılarının yapılması için de görev alan çalışanlardır. Maaşları da buna bakılarak verilmektedir.

 

Mübaşirler Ne İş Yapar?

Mübaşir iş tanımı davacı ve davalıyı salona çağrılması görevinden çok daha fazlası olmaktadır. Mübaşirler, davanın başarılı ve sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlamaktadır. Buna bakılarak mübaşir görevleri ise:

 • Gerçekleşecek olan duruşmada tarafları salona çağırmayı sağlamaktadır.
 • Mahkeme salonunda duruşma öncesi katılanlar için disiplini sağlamaktadır.
 • Dava taraflarının sunacakları bilgi ve belgeleri hakime ulaşmasını sağlamaktadır.
 • Mahkeme salonunda meydana gelen duruşma aşamasında konuşmak isteyen kişiler için karar verme görevlerini tamamlar.
 • Gerçekleşen duruşmaların herhangi bir sebep dolayısı ile ertelenmesi durumunda davalılara bu durumla alakalı bilgi verir.
 • Mahkemeye bağlı olan posta işlerini tamamlanması görevini yapar.
 • Mahkeme salonunda şayet gizli bir duruşma olacak ise gizli olduğuna dair bilgi levhaları asma görevini icra eder.
 • Resmi üniforma giyer ve bu şekilde görev yapar.
 • Bu görevlerin haricinde mübaşirler kanunda yürürlülükte olan yasal görevlerini de yerine getirmelidir.

Mübaşirlerin Görevleri Nedir?

 

Mübaşir görevleri davanın sağlıklı ve başarılı biçimde tamamlanmasına destek sağlamaktadır. Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak atanmış olan mübaşirler, en az lise mezunu olması gerekmektedir. Bunun haricinde tutanak bilme yetisine sahip olması gerekiyor. Mübaşirlerin görevleri ise:

 • Mahkeme öncesinde ve sonrasında işlemlerin tamamlanmasına destek olmaktadır.
 • Duruşmaların sağlıklı bir şekilde devam etmesini sağlamaktadır.
 • Sanık, tanık çağrılarının yapılmasına destek olmaktadır.
 • Duruşma dosyaları hakime iletmesini sağlamaktadır.
 • Katip ve hakim arasındaki koordinasyonların yapılmasını sağlamaktadır.
 • Duruşma salonundaki bireylerin nerede durması gerektiğini söyler.
 • Duruşmalara dair bilgilendirme yazıları da tamamlamaktadır.
 • Bu bilgilerin takibi ve sürecini kontrol etmektedir.
 • Duruşmaya yönelik bütün işlemler için aktif olarak vazife alır.

 

 

Mübaşir Olma Şartları Nedir?

Mübaşir olma şartları de yasalar kapsamında belirlenmiştir. Adalet Bakanlığı bünyesinde görev alan mübaşirler ve kamuya ilk kez atanacak olan kişilerde aranan genel şartlar kanun 657’ye uygun olması gerekmektedir. Bu ayrıntı dışında mübaşir olmak için:

 

 • En az lise mezunu olmak gerekiyor.
 • Mesleki ilgi ve öğrenmeye açık olması oldukça ehemmiyet teşkil eder.
 • Yoğun ve stresli çalışma koşullarına karşı hazır olması gerekmektedir.
 • Gerekli durumlarda mesaiye kalması beklenmektedir.
 • KPSS puanlarının mübaşir olmak için yeterli olması gerekiyor.

Kamu Personeli Seçme Sınavı puanı bu alanda en önemli ayrıntılar arasında yer almıştır. Bu puanları yeterli olmayan bireylerin ataması söz konusu olmamaktadır.

Mübaşir KPSS Şartları Nedir?

 

Mübaşir Kpss puanları en az 70 olarak belirlenmektedir. Buna göre Adalet Bakanlığı’na bağlı olarak görev alan mübaşirlerinin müracaat öncesinde ve müracaat ardından baraj puan şartının değiştirilmesi ehemmiyet teşkil etmektedir. Temel olarak müracaat yapmış olan mübaşirlerin en az 70 puan alması gerekiyor. Buna göre mübaşir maaşları 2 Bin 800 Türk lirası ve 2 Bin 900 Türk lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Uygulanacak olan maaşlar ve zam oranları ise buna bakılarak belirlenmektedir. Genel olarak bütün memurlarda olduğu gibi 2019 yılında mübaşirler için de aylık maaş düzenlemeleri yapılmaktadır. Buna bakılarak:

 • Derece ve kademesi 2/6 olan mübaşirler 4.006 Türk lirası aylık maaş ile işe başlamaktadır.
 • Derece ve kademesi 2/5 olan mübaşirler ise 4.001 Türk lirası aylık maaş ile işe başlamaktadır.
 • Kademesi ¼ olan kimseler 4.063 Türk lirası aylık maaş ile işe başlamaktadır.

Mübaşir Maaşları Ne Kadardır?

Mübaşirin aylık maaşı her yıl enflasyon oranlarına kadar zam almaktadır. Devlet memuru kategorisinde görev alan mübaşirler, senede 2 kez maaşa zam almaktadır. Mübaşir maaşları 2021 yılında yapılacak zamlar ile birlikte 3 Bin 500 Türk lirası ve 4 Bin 300 Türk lirası arasında değişmektedir. Bu net maaşlara ilave olarak ödenekler ve hizmet paraları eklenmektedir. Buna bakılarak maaşlar değişmekte ve artmaktadır. Maaşlar ise:

 • Göreve yeni başlamış olan lise mezunu bir mübaşirler 13. derecenin 3. kademesinden hizmet vermeye başlıyorlar. Bu detaya bakılarak lise mezunu yeni başlayan mübaşir aylık maaşı 2905 Türk lirası şeklinde belirlenmiştir.
 • Göreve yeni başlamış olan ön lisans mezunu bir mübaşirler ise 10. derecenin 2. kademesinden itibaren görev alıyorlar. Bu unsura bakılarak, ön lisans mezunu yeni başlayan mübaşir aylık maaşı 2 Bin 930 Türk lirası olarak belirlenmiştir.

 

 

Mübaşir Atamaları Nasıl Yapılır?

Mübaşir ataması her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Türkiye’de her şehrinde ve her ilçede adliyeler görev vermektedir. Bu adliyelerde ise hakim, savcı, zabıt katibi ve mübaşirler görev almaktadır. Bu nedenle de her yıl mübaşir ihtiyacı da devamlı artmaktadır. Her yıl ortalama olarak 500 civarı mübaşir ataması söz konusu olmaktadır. Bu atamaların büyük bir kısmı ise büyük illerde olmak üzere yapmaktadır. Mübaşir maaşları da bundan ötürü da ehemmiyet teşkil eder. Lise, ön lisans ve lisans mezunu olan bireylerin atanabildiği bu görev için Kamu Personeli Seçme Sınavına girmiş olma ön koşulu aranmaktadır. En az KPSS puanı ise 70 olarak belirlenmiştir. Buna bakılarak en yüksek KPSS puanı 85 olmaktadır. Direkt olarak kadrolu şekilde atanmış olan adaylar, sözleşmeli olarak görev yapmaktadırlar. Kadrolu çalışanlar ile aralarında aylık maaş anlamında fark söz konusu olmamaktadır.

Mübaşir Maaşları 2021

Mübaşir maaşları 2021 enflasyon oranlarına bakılarak zam almaktadır. Bu noktada mübaşirin kademesi ve derecesi maaşların belirlenmesini sağlamaktadır. Bu bilgiye bakılarak:

 • Kademe ve derecesi 2/3 olan mübaşirler 3.990 Türk lirası aylık maaş alır ancak bu maaşa hizmet ve çocuk şeklinde ek ödemeler de eklenmektedir.
 • Kademe ve derecesi 2/2 olan mübaşirler ise 3.985 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • Kademe ve derecesi ¼ olan önlisans mezunu mübaşirler ise 4.063 Türk lirası olmaktadır.

 

Mübaşirlerin bu noktada alacağı maaşlara ilave olarak aile yardımı ve asgari geçim indirimleri de maaşlara ek olarak edilerek net aylık maaş aranı eklenmektedir. Bu bilgilere bakılarak bekar veya çocuksuz personeller için de aylık maaş oranları da belirlenmektedir. Bu detayın yanı sıra sendika aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi ödemeleri de maaşa ek olarak yansıtılmaktadır. Bu detayın haricinde yabancı dil tazminatı ödemesi hesaplamaya eklendiğinde aylık maaş oranları da artmaktadır.

 

Mübaşir Maaşları 2021’de Ne Kadar?

Mübaşir aylık maaşı 2021 yılında enflasyon oranlarına bakılarak artmıştır. Kamu kurum ve kuruluşlarında görev alan kamuda çalışan bütün çalışanlarının aylıklarını devlet tarafınca belirlenir. Bundan ötürü da bütün memurlara olduğu gibi mübaşirlere de her yıl 2 kez zam yapılmaktadır. Bu zamlar ise Ocak ve Temmuz aylarında memurun maaşına yansıtılmaktadır. 2021 senesinde mübaşir aylık maaşlar yüzde 4 oranında artmıştır. Bu zam aynı zamanda enflasyon farkının eklenmesi ile %10,69 oranında belirlenmekle birlikte mübaşirlerin maaşlarına yansıtılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu