Memur

2020 Güncel Zabıta Maaşları Ne Kadar Oldu, Şartları Neler ?

Zabıta maaşları 2020 yılında zam alarak tekrardan güncellenmiştir. Zabıtai belediyeler kapsamında çalışan ve kimisi sözleşmeli ve kimisi kadrolu olarak çalışmakta olan bir meslek sınıfıdır. Zabıtalar, belediyelerin olmazsa olmaz birimlerinden bir tanesi olarak da dikkat çekiyor.

 

TÜİK tarafınca açıklanan enflasyon verilerine göre ilk ay kapsamında aylık maaşlar %5,49 oranında artmıştır. Buna göre 2020 yılında 4.561 Türk lirası olmuştur. Devlet memuru ve emeklilerin zam oranları ise toplu sözleşmeye bakılarak belirlenmektedir. Geçmiş 6 aylık enflasyondan kaynaklı oluşmakta olan farklılıklar, zam oranlarının üzerine yansıtılmaktadır. İşçi ve Bağ-Kur emeklileri de yılda 2 defa zam almaktadır. Bunun yanı sıra 6 aylık süreçte Türkiye İstatistik Kurumu tarafınca açıklanmış olan TÜFE oranlarına bakılarak zamlar belirlenmektedir.

Kadrolu Zabıta Maaşları

 

Kadrolu olan zabıtaların maaşları 4 Bin 561 Türk lirası olarak belirlenmiştir. Zabıtaların maaşları bulundukları belediyelerin büyüklüğü bakımından da farklı olmaktadır. Zabıtalar, normal maaşlarına kıyasla öteki memurlar ile kıyaslandığında ek ödeme bakımından da daha kazançlı olmaktadır. Bunun yanı sıra belediyelere nazaran sosyal denge ödemesi de verilmektedir. Zabıtalar rütbelerine ve kadrolarına göre aylık maaş almaktadır. Zabıta teşkilatında göreve yeni başlayan çalışanlar, zabıta unvanına hak kazanmaktadır.Ama bu, tek rütbe değildir. Teşkilattaki kadrolar ve rütbeler ise:

 • Zabıta memuru
 • Zabıta komiseri
 • Zabıta amiri
 • Zabıta şube müdür
 • Zabıta müdürü
 • Zabıta daire başkanı

Zabıta maaşları, devlet memurunun rütbesine ve kadrosuna göre değişkenlik göstermektedir. Zabıta memurlarının hizmet süresi ve rütbelerine göre değişkenlik göstermektedir. Eş ve çocuk yardımına göre de aylık maaş oranları belirlenmektedir.

 

Zabıta Komiseri Aylık maaşı 2020

Zabıta memurları maaşları rütbeye ve kadroya göre değişkenlik göstermektedir. Zabıtalar Türkiye’de belediyelere bağlı şekilde hizmet sunmaktadır. Zabıtalar, belediye tarafınca istihdam edilmiş olan ve belirtilen emir ile yasaklara uyulmasını sağlayan memurlardır. Bunun yanı sıra zabıtaların maaşları, belediyelerin büyüklüğü bakımından değişkenlik göstermektedir. Zabıtalar, normalde 2 Bin 500 Türk lirası aylık maaş almaktadır. Ama başka memurlara kıyasla daha fazla çalışmış oldukları için ekstra ödemeler de almaktadır. Bu bilgiler ekseninde maaşlar 3 Bin Türk lirası ve 4 Bin Türk lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Zabıtaların maaşları bulundukları belediyelerin büyüklüğü bakımından değişkenlik göstermektedir. Bunun yanı sıra SDS – sosyal denge sözleşmesi paraları da maaşa dahil edilmektedir. Türkiye İstatistik Kurumu’nun açıklamalarına bakılırsa enflasyon oranlarına göre maaşlar belirlenmektedir. Enflasyonlar ise %20,30 olmaktadır. Buna göre:

 • Hizmet senesi 25 ve üstü olan kişiler toplamda 4.133 Türk lirası almaktadır.
 • 24 hizmet senesi olan kişiler ise 4.131 Türk lirası almaktadır.
 • 23 hizmet senesi olan kişiler ise 4.124 Türk lirası almaktadır.
 • 22 hizmet senesi olan kişiler ise 4.115 Türk lirası olmaktadır.
 • 21 hizmet senesi olan kişiler ise 4.108 Türk lirası almaktadır.
 • 20 hizmet senesi olan kimseler ise 4.093 Türk lirası almaktadır.
 • 19 hizmet süresi olan kimseler ise 4.085 Türk lirası almaktadır.
 • 18 hizmet süresi olan kimseler ise toplamda 4.078 Türk lirası almaktadır.

Zabıta Maaşları Forum

 

Zabıta maaşları 2020 yılında enflasyon oranlarına göre değişkenlik göstermektedir. Buna göre zabıta maaşları ve oranları ise:

 • 17 hizmet senesi olanlar 3.895 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • 16 hizmet senesi olan kişiler ise 3.888 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • 15 hizmet senesi olan kişiler ise 3.882 Türk lirası olmaktadır.
 • 14 hizmet senesi olan kişiler ise 3.847 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • 13 hizmet senesi olan memurlar için 3.842 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • 12 hizmet senesi olan memurlar ise 3.837 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • 11 hizmet senesi olan memurlar ise 3.614 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • 10 hizmet senesi olan memurlar ise 3.660 Türk lirası aylık maaş almaktadır.
 • 9 hizmet senesi olan kişiler için ise 3.633 Türk lirası aylık maaş almaktadır.

Taşeron Zabıta Aylık maaşı

Zabıta maaşları zabıtanın bağlı olduğu belediyenin büyüklüğü bakımından değişkenlik göstermektedir. Zabıtalar genel olarak 2 Bin 500 Türk lirası aylık maaş almaktadır. Ama bu maaşa alınmış olan ekstra ödemeler de eklenmektedir. Buna göre de aylık net aylık maaş 3 Bin Türk lirası olmaktadır. Ama belediyelere göre sosyal denge sözleşmesi paraları da verilmektedir. Bu tutarlar ise 500 Türk lirası ve 2 Bin Türk lirası arasında değişkenlik göstermektedir. Nüfusu kalabalık olan şehirlerde zabıta memurları, yaklaşık olarak 5 Bin Türk lirası aylık maaş almaktadır. Nüfusu küçük olan şehirlerde ise zabıta memurları 3 Bin Türk lirası aylık maaş almaktadır.

İBB Zabıta Maaşları 2020

İBB zabıta maaşları kadro ve türbelere bakarak belirlenmektedir. Rütbe ve kadrolar ne kadar yüksek olursa şahısın alacağı maaşlar da o kadar yüksek olmaktadır. Buna nazaran maaşlar belirlenmektedir. Aylık aylık maaş oranları belediyelere bakarak da farklılık göstermektedir. Zabıta olmak istemekte olan memurların kamu haklarından yoksun olmaması gerekiyor. Zabıta adaylarının ertelenmiş, paraya çevrilmiş veya hükmü açıklanması ileriye bırakılmış dahi olsa hüküm giyilmemiş olması gerekiyor. Erkek adayların askerlik koşullarının olmaması gerekiyor. Askerlikle ilişiği olmaması gerekiyor.

 

2020 Zabıta Memuru Maaşları Ne Kadar?

Zabıta maaşları her yıl enflasyon oranlarına bakarak değişkenlik göstermektedir. Buna göre altı aylık enflasyondan kaynaklı fark oluşması durumunda bu fark da zam oranlarına yansımaktadır. Zabıta maaşları, 3 Bin Türk lirası olarak ifade edilmektedir. Ama zabıtaların aldıkları eş ve çocuk yardımları da buna göre zam oranlarının artmasını sağlamaktadır. Buna göre enflasyon tahmini kapsamında zabıta memurlarının 4 Bin 561 Türk lirası almaları beklenmektedir. Aylık zabıta maaşları belediyelerin büyüklüğü bakımından değişkenlik göstermektedir. Zabıtalar, normal maaşların dışında diğer memurlara nazaran daha fazla çalışmaktadır. Bundan ötürü de ek ödeme almaktadır. Bunun dışında zabıta maaşlarına ilave olarak sosyal denge ödemesi yapılmaktadır.

Zabıta Olmak İçin Başvuru Şartları Nedir?

 

Zabıta olmak için şartlar yasalar dahilinde belirlenmiştir. Buna göre başvuru koşulları ise:

 • Zabıta adayları TC vatandaşı olması gerekmektedir.
 • Zabıta olmak için yaş sınırı ise en az 25 olarak belirlenmiştir.
 • Adaylar kamu haklarından hiçbir şekilde yoksun olmaması gerekiyor.
 • Zabıta adaylarının ertelenmiş veya paraya çevrilmiş suçu veya hükmü olmamalıdır.
 • Erkek adaylar için askerlikle ilişiğinin olmaması gerekiyor.
 • Bunun yanı sıra erkeklerde en düşük 1.75 santimetre boy şartı bulunuyor.
 • Kadınlarda ise en düşük 1.67 boya sahip olması gerekmektedir.
 • Boyun santimetre cinsinden son iki hanesinin 10 fazla veya 10 eksik kilo aralığında olunması gerekiyor.
 • Merkezi yerleştirme sınavında ise en düşük 60 puan alması gerekiyor.

Zabıta alımları ise belediyelerin ihtiyaçları dahilinde merkezi atama aracılığı ile yapılmaktadır. Müracaat yapmış olan adaylar ise puan sıralamasına alınmaktadır. Sıralama sonunda, belediyelerde bulunmakta olan ihtiyaçların 5 katı kadar başvuran aday sözlü mülakata da alınmaktadır. Bunun yanı sıra başarı göstermiş olmak için de en düşük 70 puan alınması gerekiyor.

İstifa Eden Zabıtalara Tazminat

İstifa etmiş olan zabıtalar için tazminat oranları yasalara nazaran belirlenmiştir. Devlet memurları, kanunda belirtilen esaslara nazaran düzenlenmiştir. Buna göre istemekte olan memurlar, memurluktan çekilebilir. Çekilme başlıklı olan 94. Maddeye nazaran devlet memuru bağlı olduğu kuruma yazılı olarak müracaat etmek için memurluktan çekilme isteğinde bulunabilmektedir. Mezuniyetsiz veya kurumlar tarafınca kabul edilmiş olan durumlarda memurluk iptal edilir. Çekilmek istemekte olan devlet memuru yerine atanacak olan bireylerin gelmesine veya çekilme isteğinin kabulüne kadar görevine de devam etmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu